muzyka elektroniczna netlabel programy muzyczne
Warsztat
Witaj Go¶ciu
Linkownia | Pobieralnia | Toplista | Wspó³praca | o BeatsFactory | Kontakt | Regulamin | wiêcej...
Rejestracja
strona g³ówna » katalog » arty¶ci » forum » warsztat » szukaj

Warsztat Artykuły
Felietony
Historia
Kursy
Recenzje
Recenzje płyt
SÅ‚ownik i FAQ
Sprzęt
Sylwetki
Tutoriale
Z forum wzięte
FL Studio Mimo iż Fruity Loops jest stosunkowo łatwym i intuicyjnym programem to jednak niektórzy mogą potrzebować małej pomocy aby postawić w nim swoje pierwsze kroki. Ten artykuł jest kierowany głównie do tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z muzyką na komputerze, ponieważ Ci co tworzyli już swoje utwory w jakimś innym programie bez problemu powinni odnaleźć się w gąszczu suwaków i pokręteł jakimi "zaszczyci" nas Truskawka. Przykład poniżej przedstawiony wykonany został na wersji 3.4, nie ma to jednak żadnego znaczenia, ponieważ wcześniejsze jak i późniejsze wersje tego programu obsługuje się identycznie, przynajmniej na płaszczyźnie takich podstaw jakie zostały przedstawione w tym tutorialu.

1.Zaczynamy

Uruchom Fruity Loops i klikamy na File --> Drum Kits --> Club Basic. Na Step Sequencerze ukazują się cztery kanały. Na nich się oprzemy chociaż trzeba będzie jeszcze kilka dorzucić. Kanał (ang. Channel) to nic innego jak jeden instrument, kanał czasem nazywany jest też ścieżką (ang. Track), ale to już zazwyczaj wtedy gdy jest wypełniona konkretnymi nutami i/lub zgrana do pliku (np. *.wav). Zacznijmy od rozmieszczenia kicków (czyli stopy). Ustawmy kanał kick zaznaczając 1,5,9,13 i 15. Clap (C_HC) na 5 i 13. CHH na 3,7 i 11. Snare na razie zostawmy w spokoju. Powinno to wyglądać dokładnie tak:



Teraz dobierzmy do tego jakiś bas. W browserze klikamy na Drum Synth --> Instruments i metodą drag & drop złap instrument "FM Bass" i przeciągnij na wolne miejsce między nazwami kanałów (można to też zrobić na kilka innych sposobów). Teraz pojawił się nowy kanał o nawie wyżej wymienionego instrumentu. Zaznaczamy na nim 3,7,11 i 15 ale żeby to nie było zbyt monotonne to go trochę urozmaicimy. Klikamy na edycję wysokości dźwięku (górna belka step sequencera, pierwszy przycisk od prawej). I kolejno dla każdej nuty ustalamy wartości E,E,D,F. Powinno wyjść tak jak na screenie poniżej.




Podsumowując to co do tej pory zrobiliśmy, w Step Sequencerze ustalamy rytm grania poszczególnych dźwięków a ich wysokość w "rozwijanej klawiaturze", przy czym także na tej klawiaturze możemy ustalić rytm wpisując po prostu dane nuty. Co zrobić gdy się pomylimy? Wystarczy kliknąć błędnie wprowadzoną nutę prawym przyciskiem myszy i już jej nie ma :-) Teraz ponownie klikamy na przycisk którym uruchomiliśmy widok wysokości dźwięku aby go zamknąć. Wszyscy wiemy czego nadal brakuje - melodii. Musimy wybrać dla niej sampel (czyli próbkę/dźwięk - po więcej informacji wysyłam do Słownika zamieszczonego u nas na stronie), w tym celu klikamy w Browserze na Drum Synth --> Instruments i ładujemy kolejny dźwięk o nazwie "pizzi". Teraz w nowo powstałym kanale układamy melodyjkę zgodnie ze schematem z poniższego obrazka. Robimy to dokładnie w ten sam sposób jak wprowadzaliśmy linię basu, tyle, że tym razem spróbujcie od razu otworzyć edycję wysokości nut (czyli te klawiatury) i tam wpisując jednocześnie rytm wpisujcie i wysokość poszczególnych dźwięków. Pamiętajcie, że aby otworzyć edycję wysokości dźwięków dla danego kanału to ten kanał w tym momencie musi być aktywny (zielona podłużna "lampka" na prawo od nazwy kanału). Jeśli nie jest to należy go aktywować (kliknąć lewym przyciskiem myszy na lampkę przy naszym kanale) i dopiero wtedy wywołać edycję wysokości dźwięku. A więc wpiszcie teraz nuty tak jak to jest zrobione na zrzucie ekranu poniżej.



A teraz wróćmy do "Snare" i zróbmy z niego "wejście". Zaznaczamy wszystkie kroki i tym razem klikamy na edytor efektów (step sequencer, górna belka, drugi przycisk od prawej - oczywiście z zaznaczonym kanałem "snare"). Tutaj suwakiem na dole przesuwamy na "Velocity" (poziom głośności). Słupki układamy jak na rysunku poniżej (chodzi o to aby były one ustawione rosnąco a odstęp między kolejnymi w przybliżeniu był taki sam).



I to jest podstawa prostego utworu. Włącz play i posłuchaj pierwszych nut które wydobyłeś z tej maszynki :-)

2.Co? Gdzie? Jak i Kiedy?

W tej części artykułu ułożymy strukturę piosenki, czyli z prostej pętli (ang. Loop) zrobimy cały aranż utworu. Potrzebna nam będzie Playlista, ale najpierw uporządkujmy to wszystko. Wciśnij stop. Zaznacz pierwszy kanał (kick), kliknij edit --> copy teraz wybierz drugi pattern (zmiana patternów jest na górnym panelu - masz tam takie coś co wygląda jak tarcza telefonu). Kliknij edit --> paste. I kolejne kanały rozłóż po kolejnych patternach (tzn. C_HC na 3 patternie, CHH na 4, itd.). Ułóżcie kanały tak jak na przykładowych obrazkach bo inaczej wyjdzie Wam coś zupełnie innego niż mi (zróbcie to jeszcze zanim zaczniecie rozdzielać kanały po patternach). Kolejna sprawa to playlista. Uruchomcie ją (jeśli chcecie to dla ułatwienia możecie teraz ponazywać patterny nazwami instrumentów które do nich przypisaliście, kliknijcie prawym przyciskiem myszy na nazwę, wpiszcie nową i "pacnijcie" [Enter]). A teraz ułóżcie "kostki" tak jak ja to zrobiłem na obrazku.



Teraz przełączcie na Transport Panel żeby grał "Song". Teraz aby trochę to wzbogacić dodamy efekt pogłosu do melodii, osiągniemy dzięki temu wrażenie głębi danego instrumentu, wszystkie efekty dodaje się tak samo. W Step Sequencerze klikamy na "pizzi" w nowym oknie zmieniamy FX na 2. Teraz uruchamiamy panel FX. Zaznaczamy na nim drugi kanał efektów. Klikamy na strzałeczkę w dół, wybieramy select i efekt Fruity Delay. Właśnie dodaliśmy efekt na drugim kanale FX (efektów), teraz wszystkie kanały z instrumentami, które będą podpięte pod drugi kanał efektów, będą potraktowane przez efekt opóźnienia (Fruity Delay). Efekt jaki powinniśmy osiągnąć powinien wyglądać jak na obrazku poniżej:



3."A teraz finał, finisz, koniec i kropka..."

No to mamy utwór. Teraz aby się nim pochwalić trzeba go zapisać w formacie mp3 lub wav. W tym celu klikamy na File --> Export --> mp3 file. Ustalamy gdzie chcemy aby utwór został zapisany. W kolejnym oknie ustalamy różne parametry (jakość i inne takie :-)). Na koniec klikamy no "Go" i czekamy aż Fruity Loops to przetrawi (pamiętajmy aby w oknie "Transport Panel" zaznaczona była pozycja "Song", w przeciwnym wypadku zapisze nam się jedynie aktywny pattern). Teraz musimy jeszcze tylko zapisać nasz utwór jako plik *.flp który służy do tego że gdybyśmy coś chcieli zmienić w naszej piosence a nie mamy ochoty jej wpisywać od nowa to wtedy go ładujemy i mamy nasz projekt przed oczami w takim stanie w jakim go zapisaliśmy - możemy poprawić w nim co tylko chcemy. A więc klikamy na File --> Save as i tu podajemy nazwę naszego pliku, następnie klikamy na "Save". Teraz będziemy mogli wprowadzać zmiany w naszym utworze kiedy tylko zapragniemy, otwierając po prostu nasz projekt (File-->Open Project i wskazujemy nasz plik).
Co tygryski lubią najbardziej? Oczywiście odsłuchiwać końcowego efektu swoich "wypocin". Zamykamy FL, otwieramy katalog do którego zapisaliśmy kawałek (w formie *.mp3 lub *.wav), uruchamiamy go i... Delektujemy się tym co zrobiliśmy :-) To co słyszycie nie brzmi ładnie, ani nawet nie jest fajne, ten artykuł nie miał za zadanie przedstawić sposobu w jaki zrobić "hit". Chciałem tu jedynie przedstawić w jaki sposób zacząć swoją przygodę z FL, na którym można stworzyć naprawdę ładne utwory (posłuchajcie kawałków z BF czy przykładowych utworów dołączonych do "Truskawki", a zobaczycie ile można osiągnąć dzięki wytrwałej pracy :-)). Skoro pierwszy krok masz już za sobą czas postawić następne, samemu bądź też korzystając z innych artykułów na naszej stronie http://beatsfactory.pl/.

Autor: ZDV-12   Dodano: 22-08-2005 23:29   Aktualizacja: Koobs (28-02-2006 22:51)


ReklamaDarmowe ogłoszeniaDMK ProjectelektrotechnikaEmoty, skiny GGForum Komputerowo-MłodzieżoweGry OnlineHotele WarszawaKsiążkiLinux dla początkującychMuzyczny InfoserwisPogotowie Komputerowe WarszawaPrawie wszystko o Fruity LoopsProgram TvStrona środowisk twórczychTechnoSoundTeksty piosenekTibiazakłady bukmacherskieZakłady bukmacherskie
qbs | css | html 4.01 | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2006 | partnerzy | protected by bowi