muzyka elektroniczna netlabel programy muzyczne
Warsztat
Witaj Go¶ciu
Linkownia | Pobieralnia | Toplista | Wspó³praca | o BeatsFactory | Kontakt | Regulamin | wiêcej...
Rejestracja
strona g³ówna » katalog » arty¶ci » forum » warsztat » szukaj

Warsztat Artykuły
Felietony
Historia
Kursy
Recenzje
Recenzje płyt
SÅ‚ownik i FAQ
Sprzęt
Sylwetki
Tutoriale
Z forum wzięte
Przejściówka Stereo do 2 x Mono (UWAGA! Najpierw przeczytaj artykuł do końca - dopiero potem bierz się za montaż, ważne jest abyś najpierw poznał wszystkie zagrożenia i trudności z tym związane)

Na pewno nieraz przeszło Ci przez głowę aby zostać DJ'em. Jak by to fajnie było stanąć za konsoletą i poprowadzić zabawę. Tylko Ty, Twoja muzyka i przyjaciele, którzy patrzą na Ciebie z podziwem jak miksujesz kolejne kawałki. Piękna wizja, są jednak dwie znaczące przeszkody, pierwszą z nich jest cena sprzętu, która często wykracza poza nasze możliwości finansowe. Nawet jeśli zrezygnujemy z Technicsów i wypaśnego miksera na rzecz taniego sprzętu to i tak winyle często kosztują po 200-300 PLN. A co jeśli się okaże że wybulimy masę kasy tylko po to aby po kilku dniach przekonać się, że bycie DJ'em nie jest naszym powołaniem, że nasze poczucie rytmu daleko odbiega od normy i że nie czujemy się w tym dobrze bo to była jedynie "chwilowa zachcianka"?

Oczywiście jest to czarna wizja, ale można ją skutecznie "pokolorować". Na komputery dostępnych jest ostatnimi czasy wiele programów, które umożliwiają miksowanie piosenek. Niewątpliwie jednym z najlepszych (moim zdaniem) jest MJ Studio firmowany przez D-lusion. Pełny jego opis znajdziecie w artykule "Recenzja MJ Studio". My teraz zajmiemy się sprawami "technicznymi". Otóż program ten umożliwia pracę w trybie 2 x mono. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które posiadają jedną stereofoniczną kartę dźwiękową. Po prostu wpinamy z tyłu komputera konwerter (przejściówkę, która rozdziela sygnał stereo na dwa niezależne kanały monofoniczne) stereo do 2 x mono w miejsce gdzie zwykle mamy podłączone głośniki, następnie do jednego złącza mono podpinamy słuchawki a do drugiego głośniki i od tej pory możemy miksować niczym prawdziwy DJ! Spytacie: A ile to kosztuje? Jeśli macie komputer, głośniki i słuchawki to możecie nie wydać ani grosza. Pytacie: A co z programem i przejściówką? Program w wersji demo nie ogranicza tej funkcji miksowania a przejściówka jest tania, ale po co płacić? Jeśli posiadasz duszę majsterkowicza a widok lutownicy i cyny nie jest Ci obcy to możesz zrobić to sam - satysfakcja gwarantowana ;-) (oczywiście jeśli znajdziesz w domu jakieś stare części z których będziesz to mógł zmontować).

Jak zmontować takie cudo dowiemy się z pliku pomocy programu MJ Studio, jednak opis nie jest zbyt dokładny i na dodatek po angielsku, ja postaram się to opisać techniką krok po kroku. Zacznijmy od tego co nam będzie potrzebne. Lutownica - nie musimy przecież od razu kupować, wystarczy pożyczyć od znajomego, lub - o bogowie! - od pięknej (nie)znajomej (Lutownica - to jest dopiero pretekst, a nie jakiś tam cukier ;-)). Kolejna sprawa to w miarę długi (przydałby się z metr albo więcej) kabel z trzema separowanymi żyłami. Ja jako kolekcjoner starego lub zepsutego sprzętu audio-video wygrzebałem takie coś ze starego (i zepsutego, nie niszczcie dobrych słuchawek!) zestawu słuchawkowego, który był podłączany stereofonicznym minijackiem. Kolejne rzeczy to jeden wtyk typu minijack (stereo, złącze męskie, wspomniane wcześniej słuchawki przysłużyły się ponownie, zapożyczyłem z nich owy wtyk) oraz dwa wejścia również minijack (i również stereo, jeden udało mi się wymontować z popsutego walkmana a drugi ze zwrotnicy połamanego głośnika (niechcąco go kiedyś kopłem, a że obudowa była z plastiku...). Jeśli nie mamy którejś z wyżej wymienionych części nie zmieniajmy się w człowieka demolkę i zostawmy domowy sprzęt AV w spokoju! O wiele taniej jest kupić brakujący element niż kupować nowy telewizor czy słuchawki. Gdzie kupić? Powinniście to znaleźć w każdym sklepie RTV. Oczywiście do lutowania będzie nam potrzebna kalafonia oraz cyna. O ile bez tej pierwszej możemy się obejść to druga jest niezbędna. Kalafonia służy do przeczyszczania (odtłuszczania, itp) miejsca które będzie lutowane, bez niej proces jest bardziej długotrwały i trudniejszy (kabelki czy blaszki nie będą się chciały chwytać), po zlutowaniu poprzez brudy które zostały na lutowanych powierzchniach dźwięk może stracić na jakości lub w najgorszym wypadku wcale nie będzie styku. Najlepiej jest więc używać kalafonii (choć można ją zastąpić) choćby dla ułatwienia sobie roboty. OK, teraz gdy mamy już wszystkie potrzebne nam rzeczy możemy przystąpić do montażu.



M-masa
L-kanał lewy
R-kanał prawy


Całość zlutuj tak jak na rysunku powyżej, przyjmij jednak kilka dobrych rad zanim się za to zabierzesz. Uważaj na grot lutownicy - poparzenia nigdy nie są miłe. Jeśli Twój kabelek pochodzi z zestawu słuchawkowego i ma na końcu zamontowanego minijacka to abyś nie musiał go rozbierać zastosuj się do tej wskazówki. W środku powinny znajdować się 3 żyły, jedna z nich prawdopodobnie pozbawiona jest własnej izolacji, jeśli tak to jest prawdopodobne że jest to żyła masy (M), niekoniecznie jednak musi to być prawda, lepiej jest jednak zobaczyć co w kablu piszczy. Jeśli chodzi o proces lutowania to najpierw zanurzamy grot lutownicy w kalafonii a potem dotykamy nim miejsc, które będą lutowane. Teraz bierzemy kawałek cyny (najlepiej w jakieś kombinerki tak aby się nie poparzyć) i przykładamy go do dwóch powierzchni które mamy zamiar zlutować, po czym rozgrzewamy wszystko grotem lutownicy. Pamiętaj aby kable różnych kanałów (M, L i R) nie stykały się ze sobą bezpośrednio, mówię o tym ze względu na to że przyjdzie Ci wykonywać łączenia na bardzo małych odległościach. Jeśli większość z wyżej wymienionych komponentów musisz kupić to najprawdopodobniej taniej wyjdzie Cię kupienie gotowej przejściówki w już wspomnianym sklepie RTV.



Od razu uprzedzam że jeśli źle coś zmontujesz to możesz doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia swojego sprzętu audio, więc robisz to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność. Jeśli jednak połączysz elementy tak jak to pokazano na schemacie wszystko powinno być OK. Warto jeszcze dodać że wszystkie złącza i wejścia typu minijack 1/8" muszą być stereo. Moja przejściówka wygląda jak na zdjęciach poniżej, może nie jest piękna, ale działa bez zarzutu :-)











Życzę udanego montażu (lub zakupów ;-)) oraz wiele frajdy z prowadzenia imprez u siebie w domu. Niech moc będzie z Wami (a sąsiedzi niech się lepiej wyprowadzą ;-)).

Autor: ZDV-12   Dodano: 22-08-2005 23:38


ReklamaDarmowe ogłoszeniaDMK ProjectelektrotechnikaEmoty, skiny GGForum Komputerowo-MłodzieżoweGry OnlineHotele WarszawaKsiążkiLinux dla początkującychMuzyczny InfoserwisPogotowie Komputerowe WarszawaPrawie wszystko o Fruity LoopsProgram TvStrona środowisk twórczychTechnoSoundTeksty piosenekTibiazakłady bukmacherskieZakłady bukmacherskie
qbs | css | html 4.01 | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2006 | partnerzy | protected by bowi