muzyka elektroniczna netlabel programy muzyczne
Warsztat
Witaj Go¶ciu
Linkownia | Pobieralnia | Toplista | Wspó³praca | o BeatsFactory | Kontakt | Regulamin | wiêcej...
Rejestracja
strona g³ówna » katalog » arty¶ci » forum » warsztat » szukaj

Warsztat Artykuły
Felietony
Historia
Kursy
Recenzje
Recenzje płyt
SÅ‚ownik i FAQ
Sprzęt
Sylwetki
Tutoriale
Z forum wzięte
Subtractor w Reasonie Jednym z głównych elementów Reasona jest syntezator o nazwie Subtractor.
Syntezator ten jak sama nazwa wskazuje, opiera się na syntezie subtraktywnej. Imponuje liczbą opcji, jednak mimo to (a może właśnie dlatego) uzyskanie ciekawego brzmienia nie jest proste.
Subtractor jest typowym rackiem pozbawionym klawiatury. Brzmienia wypracowane są poprzez regulację licznych pokręteł i suwaków. Syntezator umożliwia wykorzystanie 99-głosowej polifonii, dwóch oscylatorów o 32 kształtach fali dźwiękowej, filtru multimode i dolnoprzepustowego, modulacji FM, dwóch oscylatorów LFO, trzech generatorów obwiedni i oscylatora przesunięcia fazowego. Podczas nagrywania utworu można modulować wybrany parametr za pomoca kółka Mod Wheel.
SUbtractor umożliwia łądowanie i zapis presetów (Patch) brzmieniowych - w tym przypadku w formacie ZYP - z określonymi ustawieniami parametrów oscylatorów. Po utworzeniu nowego modułu syntezatora wszystkie wartości będą uśrednione. Żeby zmodyfikować brzmienie, należy załadować jeden z gotowych szablonów albo ustawiając w odpowiedni sposób pokrętła i suwaki, wypracować własne dźwięki.
Na początek najlepiej skorzystać z gotowych wzorców i poddać je przekształceniom. Po wczytaniu presetu modyfikację brzmienia najlepiej rozpocząć od odpowiedniego ustawienia parametrów pierwszego oscylatora (Osc 1) i pierwszego filtra (Filter 1), pozwalającego na wybór jednego z pięciu zakresów. Na tej podstawie można uzyskać już zapowiedź oczekiwanego brzmienia. Uaktywniając pozostałe filtry i oscylatory, można je odpowiednio dopracować. Warto również pamiętać, że dodatkowe moduły efektów najlepiej sprawdzają się właśnie w połączeniu z tym syntezatorem. Szcególnie ciekawy efekt można uzyskać, dołączając PEQ-2.
Niestety tak jak w każdym racku, Subtractor pozwala jedynie na modyfikację brzmienia, ale nie wysokości nut czy długości trwania dźwięków. Oznacza to, że sam syntezator, bez dodatkowego wsparcia będzie milczał. Można go ożywić na trzy sposoby. Tak jak w przypadku sprzętowych syntezatorów typu rack, najwygodniejszym rozwiązaniem byłaby obsługa Subtractora przez zewnętrzne urządzenie MIDI, bezpośrednio z klawiatury. Jeżeli nie mamy odpowiedniego sprzętu, trzeba sięgnąć po sekwencer patternów Matrix lub ręcznie wyedytować linie melodyczną w głównym sekwencerze Reasona.
Warto również zaznaczyć, że Subtractor służy głównie do tworzenia linii basu.

Autor: DJ Paul   Dodano: 25-12-2005 10:31   Aktualizacja: Koobs (28-02-2006 22:48)


ReklamaDarmowe ogłoszeniaDMK ProjectelektrotechnikaEmoty, skiny GGForum Komputerowo-MłodzieżoweGry OnlineHotele WarszawaKsiążkiLinux dla początkującychMuzyczny InfoserwisPogotowie Komputerowe WarszawaPrawie wszystko o Fruity LoopsProgram TvStrona środowisk twórczychTechnoSoundTeksty piosenekTibiazakłady bukmacherskieZakłady bukmacherskie
qbs | css | html 4.01 | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2006 | partnerzy | protected by bowi