muzyka elektroniczna netlabel programy muzyczne
Warsztat
Witaj Go¶ciu
Linkownia | Pobieralnia | Toplista | Wspó³praca | o BeatsFactory | Kontakt | Regulamin | wiêcej...
Rejestracja
strona g³ówna » katalog » arty¶ci » forum » warsztat » szukaj

Warsztat Artykuły
Felietony
Historia
Kursy
Recenzje
Recenzje płyt
SÅ‚ownik i FAQ
Sprzęt
Sylwetki
Tutoriale
Z forum wzięte
Matrix w Reasonie Matrix jest tzw sekwencerem patternów, czyli narzędziem, które nie potrafi wydać z siebie żadnego dźwięku, może za to sprawić, że odezwie się syntezator Subtraktor, sampler NN-19 i NN-Xt, oraz Malstrom, a także w wersji 3.0 Combinator.
Wzorowany na analogowych sekwencerach krokowych Matrix nie zastąpi głównego sekwencera Reason, lecz posłuży do zdefiniowania linii melodycznej konkretnego instrumentu.Jest to urządzenie monofoniczne, czyli możekontrolować tylko pojedyńczą linię melodyczną. Nie stworzymy więc za jego pomocą akordów, lecz zdefiniujemy maksymalnie 32-krokowe patterny. Z tego względu Matrix idealnie sprawdza się w dynamicznych kompozycjach techno/trance, nie uda siędzięki niemu uzyskać brzmienia orkiestry smyczkowej.
Najprostszą metodą na powiązanie Matriksa z istniejącym instrumentem jest wywołanie go z menu głównego lub kontekstowego przez Create, po uprzednim zaznaczeniu modułu samplera czy syntezatora. Jeżeli z niewyjaśnionych powodów podłączone urządzenie milczy, zajrzyj na tylny panel Matriksa (klawiszem Tab). Zwróć uwagę, czy gniazdo Note Cv jest połąćzone kablem z wejściem Cv w Sequencer Control na tylnym panelu instrumentu. Analogicznie, gniazda Gate Cv (w Matriksie) i Gate (w instrumencie), również powinny być połączone jednym kablem. Trzecie wyjście sekwencera to Curve CV, które możesz połączyć z jednym z wejść Modulation Input, co pozwoli dodać modulację efektów do głównej linii melodycznej.
Przyjrzyjmy się bliżej przedniemu panelowi Matriksa. Po prawej stronie znajdują sięprzyciski patternów, po 8 w 4 bankach. Na wyświetlaczu obok najistotniejsze są dwa parametry. Gate określa, czy dana nuta ma być wyciszona czy też odgrywana (i z jaką głośnością). Żeby ustawić ten parametr, należy z naciśnietym lewym przyciskiem myszy narysować linię słupków noa dole wyświetlacza. Im słupek wyższy, tym silniej bęzie rozbrzmiewać nuta. Warto zwrócić uwagę na przełąćznik Tie, który pozwalana tworzenie dłuższych nut, z efektem slide. Ta opcja jest szczególnie przydatna do tworzenia "kwaśnych" linii melodycznych w stylu TB-303, często wykorzystywane przez producentów takich jak KAI TRACID czy JTM. Z kolei wysokość dźwięku poszczególnych nut ustala się w obszarze powyżej, na wysokości klawiatury obok. Nad przyciskiem Tie znajduje się suwak, który przełącza między oktawami. Do dźwięków basowych od razu warto przełąćzyć się na drugą oktawę. Pozostaje tylko wyrysować myszą linię melodyczną, podobnie jak w tradycyjnych sekwencerach. Po prawej stronie panelu znajdziesz jeszcze regulator dwóch istotnych parametrów: liczby kroków w patternie i rozdzielczości.
W praktyce prace nad edycją syntezatora lub samplera należy rozpocząć od edycji Matriksa. Po usatwnieniu odpowiednich parametrów sekwencera i ustaleniu liniii melodycznej, łatwiej będzie eksperymentować z brzmieniem. Między instrument a Matrix możesz również wsatwić moduły efektów. Żeby uniknąć zamieszania z kablami najprościej wstawić je, uprzednio zaznaczając myszą dany instrument.
Nad przełącznikiem oktaw znajdziesz również suwak Key/Curve Edit. Po przesunięciu go do góry możesz edytować parametry filtru podłączonego do wyjścia Curve CV. Kształt krzywej - jedno lub dwubiegunowy - ustalasz przełąćznikiem Unipolar/Bipolar Curve na tylnym panelu Matriksa.
Oczywiście, poza standardowymi połączeniami, możesz Matriksa wykorzystać w sposób nieco bardziej twórczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zespolić go z Redrumem lub podłączyć pięć modułów sekwencera (przez wyjście Curve CV) z jednym Subtractorem.

Autor: DJ Paul   Dodano: 07-01-2006 18:32   Aktualizacja: Koobs (28-02-2006 22:46)


ReklamaDarmowe ogłoszeniaDMK ProjectelektrotechnikaEmoty, skiny GGForum Komputerowo-MłodzieżoweGry OnlineHotele WarszawaKsiążkiLinux dla początkującychMuzyczny InfoserwisPogotowie Komputerowe WarszawaPrawie wszystko o Fruity LoopsProgram TvStrona środowisk twórczychTechnoSoundTeksty piosenekTibiazakłady bukmacherskieZakłady bukmacherskie
qbs | css | html 4.01 | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2006 | partnerzy | protected by bowi