muzyka elektroniczna netlabel programy muzyczne
Warsztat
Witaj Gociu
Linkownia | Pobieralnia | Toplista | Wsppraca | o BeatsFactory | Kontakt | Regulamin | wicej...
Rejestracja
strona gwna » katalog » artyci » forum » warsztat » szukaj

Warsztat Artykuły
Felietony
Historia
Kursy
Recenzje
Recenzje płyt
Słownik i FAQ
Sprzęt
Sylwetki
Tutoriale
Z forum wzięte
Orion PRO 2.75 Jest to przetłumaczony (ale nie dosłownie) tutorial do programu Orion Pro 2.75. Tego programu powinni zacząć uczyć się ludzie, którzy chcą robić muzykę na komputerze, ale nigdy wcześniej nie mieli z tym styczności. Dla przykładu, Orion jest prostszy w obsłudze niż Fruity Loops, jednak ten drugi ma więcej możliwości. Moja rada jest taka, jeśli nauczycie się tworzyć muzykę pod Orionem, po przesiadce na inne programy również nie powinniście mieć z tym większych problemów, a jest się na co przesiadać, jeśli tylko zauważycie że Orion przestanie Wam wystarczać to oprócz wyżej wspomnianego Fruity Loops możecie również skorzystać z dobrodziejstw które oferują Wam takie programy jak Storm, Reason czy wręcz genialny, ale za to nieco trudny w obsłudze Buzz. Dobra koniec tej paplaniny, uczta się teraz.

1. Pierwsze kroki

Pisząc dobrą piosenkę zazwyczaj zaczynamy od pomysłu. Po uruchomieniu Oriona jest on przełączony w tryb Pattern,



który idealnie nadaje się do przełożenia tego co siedzi nam w głowie na język komputera.
Wybierz z menu Insert/Synths/WaveDream aby stworzyć pierwszy generator dźwięku. W nowo otwartym oknie wciśnij przycisk "STEP" aby otworzyć edytor krokowy (Step Sequencer) i wpisz nuty tak jak to zostało pokazane na obrazku poniżej.
PORADA: Lewy przycisk myszy zawsze dodaje a prawy kasuje nutę.



Nadszedł czas aby sprawdzić jak to brzmi, wciśnij przycisk "PLAY" z głównego paska narzędzi.



Teraz powinnaś/powinieneś słyszeć grający i powtarzający się pattern. Nie brzmi to zbyt dobrze dopóki nie ustawimy odpowiednio gałek w WaveDream. Nie będziemy się tym na razie przejmować i pójdziemy na skróty. Naciśnij prawy przycisk myszy gdziekolwiek na pasku narzędzi generatora WaveDream i wybierz z menu które się pokaże preset (preset jest to gotowe ustawienie dla jakiegoś efektu lub jak w tym przypadku generatora) "SynthLead1", tak jak pokazane jest to na rysunku poniżej.



Naciśnij ponownie "PLAY" (jeśli zatrzymałaś/eś przedtem piosenkę) i zobaczysz (a raczej usłyszysz) że teraz brzmi to znacznie lepiej.
Załapałaś/załapałeś wszystko? OK, rozdział pierwszy masz już za sobą.

2. Patterny

Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej patternom. Gdy patrzymy na pasek narzędzi generatora (generator toolbar) widzimy przyciski pogrupowane A, B, C...H i 1, 2, 3...8. Co to jest? No cóż, każdy z generatorów ma 8x8=64 patterny, każdy z nich może być wypełniony (zapisany) różnymi nutami/melodiami. Po stworzeniu generatora WaveDream automatyczne zaczęliśmy pracę z patternem A-1.



Teraz stworzymy kolejny pattern. Aby przyspieszyć edycję skopiujemy po prostu pattern A-1 i zmodyfikujemy go. Kliknij menu Edit/Copy (Kopiuj) a w okienku, które się pokaże daj na "OK". Teraz kliknij na "2" na pasku narzędzi generatora, w ten sposób wybierzesz pattern A-2. Ponownie kliknij w menu głównym programu opcję Edit, ale tym razem wybierz Paste (Wklej). Możesz również użyć standardowych skrótów klawiszowych wciskając naraz CTRL i C aby skopiować, lub CTRL i V aby wkleić. A tak przy okazji, aby nie marnować zbyt dużo czasu klikając w głównym menu, klikamy raz na dowolną nutę w skopiowanym patternie i naciskamy klawisze ze strzałkami aby przemieszczać naraz wszystkie nuty patternu. Wciśnij 3 razy strzałkę w dół aby uzyskać efekt jak na zdjęciu poniżej.



Po prawej stronie widoku z nutami widzimy na polu ich edycji (tam gdzie się je wpisuje) niebieską pionową linię. Dla zabawy klikamy na strzałki obok napisu LENGHT (długość) na pasku narzędzi generatora i widzimy, że linia się przesuwa. Jeśli ustalimy długość patternu na np. 14, usłyszymy jak powtarza się on po 14 krokach a nie jak to miało miejsce przedtem po 16. świetnie, jeśli już pobawiliśmy się tą opcją przestawmy długość patternu z powrotem na 16 i kontynuujmy naukę.
Podczas gdy utwór jest odgrywany, przełączmy się spowrotem do patternu A-1 poprzez kliknięcie przycisku z napisem "1" na pasku narzędzi generatora. Teraz został wyświetlony pattern A-1 i on też gra. Dlatego właśnie nazywa się to trybem patternowym (pattern mode), tryb ten zawsze odgrywa wybrane (aktywne) patterny każdego z generatorów.
Załapałaś/załapałeś wszystko? OK, rozdział drugi jest już historią.

3. Więcej generatorów

Wybierz z menu głównego Insert/Synths/XR-909(Stereo) aby dodać trochę bitu do tego kawałka.



Popatrz na ścieżki "Bassdrum", "Snare",...,"Closed HH". Każda ze ścieżek ma swoją poziomą linię (wiersz) kroków do której przynależy konkretny dźwięk. Wpisz pattern tak jak jest to pokazane na obrazku powyżej (pamiętaj że lewy przycisk myszy to wpisanie dźwięku a prawy to jego skasowanie). Dla ścieżki nazwanej "Closed HH" możesz przytrzymać wciśnięty lewy przycisk myszy i przeciągnąć od lewej do prawej aby zaznaczyć wszystkie kroki (steps) za jednym razem. W ten sam sposób możesz również kasować wiele dźwięków stojących obok siebie na jednej ścieżce.
Po wpisaniu patternu, możesz pokręcić gałkami generatora tak aby uzyskać dźwięk jaki Ci się podoba. Dla przykładu, Closed HiHat jest zbyt głośno w porównaniu z resztą instrumentów, powinniśmy zredukować jego poziom głośności. Zrobimy to przekręcając w oknie generatora w sekcji "Cl.Hi" pokrętło "Gain" lekko w lewo (klikamy na nie lewym przyciskiem i trzymając go wciśniętego ruszamy myszką w dół lub w górę). Przestaw pokrętło na wartość mniej więcej taką jak została pokazana na rysunku powyżej.
Teraz nauczymy się jak zmodyfikować poziom głośności pojedyńczej lub poszczególnych nut. Aby to zrobić wciśnij przycisk "EDIT" na pasku narzędzi generatora TR-909, otworzy to polifoniczną matrycę (piano roll) co pozwoli nam edytować nuty, które stoją jedna na drugą (czyli wybrzmiewają w tym samym momencie). Po otworzeniu piano roll kliknij na przycisk "vel" w prawym dolnym rogu matrycy.



Teraz przesuń myszkę nad rządek nutek, które leżą paskiem najwyżej (jest to linia hihatów czyli ścieżka Closed HH) najedź nad drugą nutkę wciśnij i przytrzymaj lewy przycisk myszy i przeciągnij myszkę w dół. Kolor nuty wyblaknie, symbolizuje to że jej głośność wybrzmiewania maleje, im bardziej wyblakły kolor tym nuta gra ciszej. W przykładzie na obrazku powyżej co druga nuta została lekko przyciszona.
Załapałaś/załapałeś wszystko? OK, jedziemy dalej.

4. Łączenie patternów w utwór

Chwilowo mamy tylko patterny czyli fragmenty piosenki, teraz dowiemy się jak je połączyć w całość. Aby to zrobić wybieramy z głównego menu View/Song Playlist lub porostu posłużmy się skrótem klawiszowym CTRL i P.



Kliknij lewym przyciskiem tak aby dla każdego z dwóch kanałów umieścić po cztery bary (bars), czyli w każdej linii poziomej, jednego i drugiego kanału powinny znajdować się po cztery bary A-1 tak jak jest to ukazane na obrazku powyżej (znaczy to że każdy z patternów zostanie odegrany 4 razy). Trochę nudno co? Zmieńmy więc dwa ostatnie bary DreamWave na A-2 (tak jak na obrazku powyżej), aby to zrobić musimy kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszy na barze który mamy zamiar zmodyfikować i przeciągnąć myszkę w górę lub w dół (ruszanie myszką na boki zmienia literę patternu (A-H) a w dół i w górę cyfrę (1-8)). Teraz po zmianach na pewno chcielibyście usłyszeć swoją piosenkę, w tym celu z głównego paska narzędzi programu przełączamy się przyciskiem (pokazanym na rysunku poniżej) z trybu patternowego do trybu utworu (song)...



...i wciskamy "PLAY". Czerwony kursor w oknie playlisty pokazuje nam aktualnie odgrywany fragment.

Teraz zostawię Cię samą/samego, pozwól aby twa fantazja pomogła Ci stworzyć jakiś wypaśny bit :)
Więcej info na: http://www.synapse-audio.com/

Przetłumaczone przez: ZDV-12

Autor: ZDV-12   Dodano: 22-08-2005 23:31


ReklamaDarmowe ogłoszeniaDMK ProjectelektrotechnikaEmoty, skiny GGForum Komputerowo-MłodzieżoweGry OnlineHotele WarszawaKsiążkiLinux dla początkującychMuzyczny InfoserwisPogotowie Komputerowe WarszawaPrawie wszystko o Fruity LoopsProgram TvStrona środowisk twórczychTechnoSoundTeksty piosenekTibiazakłady bukmacherskieZakłady bukmacherskie
qbs | css | html 4.01 | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2006 | partnerzy | protected by bowi