muzyka elektroniczna netlabel programy muzyczne
Warsztat
Witaj Go¶ciu
Linkownia | Pobieralnia | Toplista | Wspó³praca | o BeatsFactory | Kontakt | Regulamin | wiêcej...
Rejestracja
strona g³ówna » katalog » arty¶ci » forum » warsztat » szukaj

Warsztat Artykuły
Felietony
Historia
Kursy
Recenzje
Recenzje płyt
SÅ‚ownik i FAQ
Sprzęt
Sylwetki
Tutoriale
Z forum wzięte
Darmowe oprogramowanie Nie ma co się oszukiwać, muzykowanie to drogi sport i nie chodzi tylko o sprzęt, także programy komputerowe do zmian ciśnienia akustycznego nie są na kieszeń przeciętnego polaka. Czy w takim razie osoba z niezbyt grubym portfelem musi łamać prawo lub rezygnować z pasji jaką jest dla niej lepienie dźwięków? Nie, bo istnieje alternatywa dla drogich, komercyjnych programów i to całkiem niezła. W sumie można powiedzieć że gdy mamy komputer i głośniki to resztę studia skompletujemy za darmo. Po sieci błąka się pełno darmowych programów i wtyczek do robienia muzyki, niektóre z nich naprawdę zasługują na uwagę (niektóre z nich możecie znaleźć u nas w dziale Pobieralnia) i niewiele ustępują komercyjnym supergigantom. W tym skromniutkim artykule przedstawię i opiszę kilka z nich pokrótce, dodatkowo w miarę możliwości dam namiary na każdy z nich, bo spotkałem się już z tym ze łatwiej znaleźć cracka niż freeware, to nie jest prawda, teraz to udowodnię :)

Nazwa: Audacity
Producent: SourceForge
Strona www: http://audacity.sourceforge.net/
Funkcja: Edytor wielościeżkowy
Opis: Coś a'la Cubase, tyle że w darmowym wydaniu. Wersje pod OS9, Windowsa i Linuxa. Program czyta formaty WAV, AIFF i MP3. Posiada zaimplementowaną obsługę efektów w postaci wtyczek VST, sam również ma wbudowane spore zasoby w pełni funkcjonalnych efektów, m.in: kompresor, korektor, echo, pogłos, itd. Audacity może pracować na wielu ścieżkach naraz, można nim przycinać fragmenty dźwięku, wycinać, wklejać, kopiować czy ściszać, można również nagrywać lub też miksować ścieżki ze sobą. Na końcu gotowy projekt można zapisać jako plik projektu programu lub eksportować do pliku WAV, MP3 lub OGG. Program dostępny jest również w wersji polskojęzycznej (tłumaczenie niestety nie jest zbyt dobre, ale stanowczo wystarcza, pamiętajmy że jest to program darmowy).

Nazwa: Buzz
Producent: Jeskola
Strona www: http://www.buzzmachines.com/
Funkcja: Sekwencer/host
Opis:Niesamowity sekwencer, przy tak niskiej cenie (0 PLN) oferuje tak wiele. Budową przypomina nieco stare poczciwe trackery ale jest bardziej intuicyjny w obsłudze i lepiej uzbrojony jeśli chodzi o możliwości wydobycia z niego dźwięków. Buzz'a po części mógłbym porównać z Reasonem, dostarczany jest nam z masą syntezatorów i efektów podzielonych na grupy (np. bass, perkusja, flangery, chorusy), wśród modułów w nim zawartych znajdziemy także miksery i samplery. Jest w czym wybierać, ale jeżeli okazałoby się że jesteśmy maniakami i to co jest w pakiecie nam nie wystarcza (w wersji poszerzonej to 188 generatorów i 358 efektów!) to możemy dociągnąć ich ze stronki, której adres jest wyżej znacznie więcej. Buzz odsługuje wtyczki w formacie VST oraz DX. Razem z programem otrzymujemy prawie 200 przykładowych piosenek pod buzz'a na których możemy się skutecznie uczyć jego obsługi, jeśli to nam nie wystarcza w pakiecie znajdziemy również manuala. Buzz potrafi zapisać utwór w postaci projektu lub eksportować go do WAV'a (16,24 lub 32bit), OGG'a i kilku innych. Obsługiwany jest także system MIDI. Program uruchomimy na każdym 32-bitowym Windowsie, oraz na Linuxie posiadającym jego emulację (np. Wine). Na stronie Buzz'a znajdziecie pełne wsparcie, tutoriale, presety i masę innych rzeczy. Podsumowując jest to niezwykle rozbudowany i dobry program za friko, wstyd go nie mieć :)

Nazwa: HammerHead
Producent: ThreeChords
Strona www: http://www.threechords.com/hammerhead/
Funkcja: Automat perkusyjny
Opis: W pełni freeware'owy, sześciokanałowy automat perkusyjny. Podział na patterny (1 pattern (takt) = 16 steps (kroków)). Z programem dostarczony jest pakiet sampli i pętli perkusyjnych, dodatkowo ze strony producenta można ściągnąć dodatkowe banki, które podzielone są wedle gatunków. Program jest prosty w obsłudze dzięki przejrzystemu interface'owi, ma zaimplementowany prosty efekt przesterowania i sprzężenia zwrotnego (ja wiem że to dziwnie brzmi :)). Gotowe pętle możemy eksportować do plików WAV lub zachować jako pliki projektu programu. Na stronie producenta znajdziemy również linki do olbrzymiej ilości stron z całkowicie darmowymi samplami, które możemy wykorzystać w naszych projektach.

Nazwa: FishFillets
Producent: Digital Fish Phones
Strona www: http://www.digitalfishphones.com/
Funkcja: Wtyczki efektowe
Opis: Zestaw trzech freeware'owych wtyczek z własnym interfejsem graficznym. W pakiecie znajdziemy kompresor (BlockFish), de-esser (SpitFish) i ekspander/bramkę szumów (FloorFish). Trzeba przyznać że wtyczki są dobrej jakości i wiele można z nimi zdziałać. Więcej u nas w dziale Pobieralnia, gdzie możecie je oczywiście ściągnąć a dodatkowo znajduje się tam (również do ściągnięcie) instrukcja do owego pakietu w języku polskim (format PDF). Na stronie producenta znajdziemy również inne darmowe wtyczki, których nie zaszkodzi przetestować.

Nazwa: Acid Xpress 3.0
Producent: Sonic Foundry/Sony Pictures Digital
Strona www: http://www.sonicfoundry.com/download/freestuff.asp
Funkcja: Sekwencer
Opis: Nie jest nad czym się specjalnie zastanawiać, kto zetknął się z Acid'em ten wie jak ten program wygląda, jest to freewarowa wersja (a więc z lekko przyciętymi możliwościami) swojego komercyjnego brata. Z wyglądu praktycznie się nie różnią, program obsługuje wtyczki VST i w ogóle to polecam go przetestować, bo gdybym miał wymieniać jego funkcje to bym tu chyba padł (a może mi się nie chce? ;)), w skrócie mogę powiedzieć że funkcje są jak u wyżej opisanego Audacity, tyle tylko że w lepszym wydaniu. Jedna mała uwaga, opiekę nad produktem przejęła niedawno firma Sony, więc nie wiem czy pod powyższym adresem będzie jeszcze owy progs do ściągnięcia (zamieszczenie go u nas na serwerze na razie nie wchodzi w rachubę, bo jak pamiętam to chyba jest 30MB), ale od czego są google? :)

Nazwa: Pakiet wtyczek MDA
Producent: Maxim Digital Audio
Strona www: http://www.mda-vst.com/effects.htm
Funkcja: Wtyczki efektowe
Opis: Pakiet 30 darmowych wtyczek VST (do ściągnięcia również u nas w Pobieralni) pod systemy Windows, MacOS 9/X i BeOS. Spory arsenał różnorodnych efektów, wśród nich m.in: de-esser, pogłos, echo, kompresor/limiter/bramka, przester, kompresor wielopasmowy (tak, tak :)), vocoder i wiele innych.

Nazwa: Pakiet wtyczek Blue-Line
Producent: Digilogue
Strona www: http://www.digilogue.de/
Funkcja: Wtyczki efektowe
Opis: Zestaw jedenastu wtyczek efektowych (phaser, flanger, chorus, delay, multi-tap, paramEQ, filter, gate, compressor, reverb i stero). Na stronie producenta oprócz samych wtyczek znajdziemy także help'a do ściągnięcia na dysk.

Nazwa: Vinyl
Producent: Izotope
Strona www: http://www.izotope.com
Funkcja: Wtyczka efektowa
Opis: Ta wtyczka z kolei dodaje do sygnału, zakłócenia w postaci trzasków i szumów oraz zawęża pasmo dźwięku, dzięki czemu uzyskujemy naprawdę świetny efekt postarzenia nagrania. Wtyczka jest w pełni darmowa, jednak aby z niej korzystać należy zarejestrować się na stronie producenta, ale zapewniam że warto to zrobić :)

Nazwa: SynthEdit
Producent: Jeff McClintock
Strona www: http://www.synthedit.com/
Funkcja: Narzędzie/syntezator modularny
Opis: Genialny program za pomocą którego możesz budować własne wtyczki efektowe lub syntezatory jeśli tylko troszkę znasz się na tym jak działają. Program jest przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Wykonana wtyczka może zostać okraszona grafiką lub korzystać z systemu graficznego hosta (programu pod którym będzie wykorzystywana). Wtyczki są eksportowane w formacie VST, tworzy się je z zawartych w programie modułów, dodatkowe moduły są do pobrania na stronie producenta. Za pomocą tego programu powstało już wiele wtyczek (m.in opisywana w tym artykule TapeTwister).

Nazwa: Quartz Audio Master
Producent: Digital Sound Planet
Strona www: http://www.digitalsoundplanet.com/
Funkcja: Sekwencer
Opis: "Bezpłatny sekwencer audio/MIDI pozwalający na zapis i edycję 4 stereofonicznych ścieżek audio i 16 ścieżek. Mikser programu wyposażony jest w 3-drożną korekcję i dwa tory wysyłkowe Aux na kanał. Na śladach audio można uruchamiać wtyczki efektowe w formacie DirectX, a także szereg modułów w formacie Quartz. Zapis MIDI w czasie rzeczywistym może odbywać się za pośrednictwem klawiatury sterującej lub klawiatury QWERTY. Moduł MIDI oferuje edytor partytur, pianolowy, edytor ścieżki perkusyjnej i rozdzielczość do 96ppq." Opis wzięty z CD EiS, ja dodam tylko że program ma bardzo ładna szatę graficzną, a ze strony producenta możemy ściągnąć znacznie więcej darmowych programów audio.

Nazwa: Superwave P8
Producent: Chris Gill
Strona www: http://home.btconnect.com/christopherg/main.htm
Funkcja: Wtyczka syntezator
Opis: Naprawdę świetny plugin, nie dość że miły dla oka to jeszcze ma ciekawe brzmienie, 2 oscylatory (7 fal każdy), podwójny LFO, filtr+obwiednia, podwójny delay, podwójna obwiednia amplitudy ADSR, sekcja modulacji i kilka innych. Wtyczka naśladuje stare syntezatory analogowe, polecam.

Nazwa: SampleTank Free
Producent: IK Multimedia
Strona www: http://www.sampletank.com/
Funkcja: Sampler
Opis: Darmowa wersja płatnego samplera + darmowe banki próbek, które można pociągnąć ze strony producenta. Wtyczka jest na jabłka i windy, w formatach MAS, RTAS i VST. Wtyka posiada własny interfejs graficzny i jest najlepszym darmowym samplerem z jakim się do tej pory spotkałem. Jeśli ktoś chce się przekonać co można zdziałać za pomocą tej wtyczki i darmowych banków dostarczonych razem z nią to na stronie producenta, w dziale download, na samym dole macie krótkie mp3 z demonstracjami w różnych gatunkach (dnb, jazz, classic, itd.). Darmowe banki podzielone są na instrumenty (pianino, gitara, syntetyczny bas) i aktualnie jest ich do ściągnięcia ze strony producenta chyba dwadzieścia, na początek to w zupełności wystarczy.

Pozostałe pozycje, na które nie starczyło sił, czasu i chęci aby opisać dokładniej i poznajdywać www czy ich producenta:

Nazwa: Turntablist Pro
Producent: ?
Strona www: http://google.pl/
Funkcja: Wtyczka sampler/efekt
Opis: Wtyczka działa jak gramofon, ładujemy próbkę dźwięku i możemy ją zwalniać, przyspieszać, zmieniać jej wysokość i wykonywać scratch'e, coś w sam raz dla komputerowych hip hop'owców.

Nazwa: Chip32
Producent: Sam's HardśSoft DIY
Strona www: http://www.geocities.co.jp/SiliconValley-Sunnyvale/3601/
Funkcja: Wtyczka syntezator
Opis: Prościutki syntezatorek emulujący brzmienie 8-bitowych układów audio zamontowanych w starych komputerach (np. Commodore 64). Na stronie producenta uwaga na krzaki :)

Nazwa: KBPiano
Producent: G.F.Software (Gabriel Fernandez)
Strona www: http://www.gfsoftware.com/kbpiano.html
Funkcja: Wtyczka sterujÄ…ca/MIDI
Opis: Wtyczka zamienia klawiaturę komputerową w pianino (tzn. pozwala na niej grać jak na nianie ;P), potem gotowe projekty można zrzucić do pliku MIDI i użyć w sekwencerze.

Nazwa: Quartz Studio
Producent: Digital Sound Planet
Strona www: http://www.digitalsoundplanet.com/
Funkcja: Edytor wielośladowy
Opis: Rejestrator i edytor w jednym, pozwala na zapis do 4 ścieżek audio na których można stosować efekty w formacie quartz.

Nazwa: Tape Twister
Producent: Borowski
Strona www: http://republika.pl/tymekborowski/download.html
Funkcja: Wtyczka efektowa
Opis: Wtyczka dająca efekt startującej lub zatrzymującej się taśmy (co ja mówię, to graniczy ze scratch'owaniem ;)). Na www autora (który również tworzy muzykę elektroniczną) znajdziemy jeszcze drugi darmowy plugin, który także ma za zadanie powykręcać dźwięk (oczywiście już w inny sposób).

Nazwa: VOMP
Producent: ?
Strona www: http://google.pl/
Funkcja: Wtyczka syntezator
Opis: Emuluje brzmienia syntezatorów FM, posiada własny interfejs graficzny.

Nazwa: Aodix Tracker
Producent: Arguru (?)
Strona www: http://www.smartelectronix.com/~arguru/
Funkcja: Tracker/sekwencer
Opis: Jeden z niewielu trackerów, który obsługuje wtyczki VST. Do ściągnięcia u nas w Pobieralni.

Nazwa: Bass Chorus
Producent: Clone Ensemble
Strona www: http://www.cloneensemble.com/
Funkcja: Wtyczka efektowa
Opis: Efekt chórku nałożony na bas? A jednak się da :) Efekt chorus i flanger poszerzają i urozmaicają płaski bas.

Nazwa: Coatica
Producent: ?
Strona www: http://google.pl/
Funkcja: Wtyczka syntezator
Opis: Hmmm... ja to tu wypisuje bo wygląda jakby miało duże możliwości, niestety mnie to przerosło :P Syntezator dźwięku z możliwością eksportu wypocin do plików WAV i MP3.

Nazwa: EqKiller
Producent: Scuzzphut (?)
Strona www: http://www.djmarko.pwp.blueyonder.co.uk/Articles/plugins.html
Funkcja: Wtyczka efektowa
Opis: Equalizer z możliwością całkowitego wycięcia określonego pasma.

Nazwa: Light Industry
Producent: ?
Strona www: http://google.pl/
Funkcja: Wtyczka syntezator
Opis: Obcięta wersja syntha Industry. Wtyczka monofoniczna z nawet sporymi możliwościami oraz własnym interface'em graficznym.

Nazwa: Classic Chorus, Compressor, Flanger, Limiter, Reverb, EQ
Producent: Kjaerhus Audio
Strona www: http://www.kjaerhusaudio.com/classic-series.php
Funkcja: Wtyczki efektowe
Opis: Nawet niezły zestaw efektów, z własnym interface'em graficznym.

Nazwa: Crystal
Producent: Greenoak
Strona www: http://www.greenoak.com/vst.html
Funkcja: Syntezator wtyczka
Opis: Dość rozbudowany syntezator z własną szatą graficzną. Uwaga, to bydle żre procesor jakby go za młodu głodzili.

Nazwa: FreeBee
Producent: ?
Strona www: http://google.pl/
Funkcja: Wtyczka syntezator
Opis: Emulator legendarnego syntezatora basowego Rolanda TB-303, w program zaimplementowano także automat perkusyjny i dwa efekty (reverb i delay). Gotowe sekwencje można eksportować do pliku WAV.

Nazwa: Morphize
Producent: ?
Strona www: http://google.pl/
Funkcja: Wtyczka syntezator
Opis: Syntezator VST, brzmiący jakby hmm... organy? Tylko że jakieś stare i syntetyczne :)

Nazwa: OSC320
Producent: Askywhale's VST
Strona www: http://askywhale.free.fr/vst/
Funkcja: Wtyczka syntezator
Opis: Mocno rozbudowany syntezatorek z własną szatą graficzną, dźwięk budowany na 3 oscylatorach i sporej ilości filtrów, polifonia 16-głosowa.

A to jest tylko namiastka, bo to są progsy które przeszły mi przez ręce i z którymi miałem przyjemność pracować, nawet nie chcę sobie wyobrażać ile w rzeczywistości jest takich darmowych narzędzi audio. Jeśli mało Wam tego co tu znaleźliście, sprawdźcie tę stronę http://www.kvr-vst.com/get.php i tę też http://acidfreak.future.easyspace.com/ , przejrzyjcie internet za pomocą http://google.pl/ wpisując nazwy któregoś z poniższych progsów/wtyczek, a na koniec polecam pismo Estrada i Studio (http://www.eis.com.pl), gdzie znajdziecie co miesiąc na płycie CD pełno freeware'owych programów i wtyczek audio.
Windows:
-Spectrogram v4.1.2 (analizator widma dźwięku),
-Arpimedes (arpeggiator),
-dRhumba (automat perkusyjny),
-DrumBox 1.0 beta (automat perkusyjny),
-Chordplay (edukacyjny),
-Free Note (edukacyjny),
-Functional Ear Trainer (edukacyjny),
-Happy Note (edukacyjny),
-Music101 (edukacyjny),
-Acoustica 2.21 (edytor),
-Asia (edytor),
-Sampled (edytor),
-BJ Flanger (efekt-flanger),
-EnergyXT (host vst),
-DS GE1 (eq graficzny),
-Kuniox GEQ (eq graficzny),
-Metronowe (metronom),
-RoomMAchine 844 (pogłos vst),
-Bass Module (sampler),
-Cyber Free (sampler),
-DK Lite (sampler),
-DR-002 (sampler),
-DS8 (sampler),
-Helios (sampler),
-Machine II (sampler),
-ComPad (sekwencer MIDI),
-Cubasis InWired (sekwencer Audio/MIDI),
-Rave (sekwencer MIDI),
-TR-XoX (sekwencer MIDI),
-Acido Amigo (syntezator vst),
-Alpha 2 (syntezator vst),
-Analog Box (syntezator vst),
-AskaAyum (syntezator vst),
-AskaDraw (syntezator vst),
-BOA Bassdrum (syntezator vst),
-Bowed (syntezator vst),
-Cadencia (syntezator vst),
-Cellofan (syntezator vst),
-CesSynth1 (syntezator vst),
-CesSynth2 (syntezator vst),
-CesSynth5 (syntezator vst),
-Cheeze Machine (syntezator vst),
-Claw (syntezator vst),
-Cosmogirl II (syntezator vst),
-Crazy Diamonds (syntezator vst),
-Crystal (syntezator vst),
-D-Bass (syntezator vst),
-Defractor (syntezator vst),
-Delay Lama (syntezator vst),
-Devil Inside (syntezator vst),
-DirtBag (syntezator vst),
-DMI Flute (syntezator vst),
-DX10 (syntezator vst),
-Energy (syntezator vst),
-Enigmatron (syntezator vst),
-Flea-2 (syntezator vst),
-FMHeaven (syntezator vst),
-Free Sonic (syntezator vst),
-Free Alpha (syntezator vst),
-Ganymed (syntezator vst),
-GoakStoar Alfa (syntezator vst),
-GranuLab (syntezator vst),
-HeartBurn (syntezator vst),
-HispaSonic Alpha (syntezator vst),
-Iblit (syntezator vst),
-IceSynth (syntezator vst),
-Illogic (syntezator vst),
-JC Spook Organ (syntezator vst),
-JG-3 (syntezator vst),
-JX10 (syntezator vst),
-JX220 (syntezator vst),
-K-700 (syntezator vst),
-Mellow Sound (syntezator vst),
-Muon Atom (syntezator vst),
-Muon Tau (syntezator vst),
-Oberon (syntezator vst),
-OsiGator (syntezator vst),
-PanFlute (syntezator vst),
-Panzertank PM4 (syntezator vst),
-PD-303 (syntezator vst),
-pHATmatik (syntezator vst),
-Phibes (syntezator vst),
-Phobia Station (syntezator vst),
-Quacker (syntezator vst),
-Satyr (syntezator vst),
-SawBox (syntezator vst),
-SawCutter (syntezator vst),
-Shapesynth (syntezator vst),
-SoulKiller (syntezator vst),
-Stomper Hyperion (syntezator vst),
-Synthetic2 (syntezator vst),
-Ticky Clav (syntezator vst),
-Triangle 2 (syntezator vst),
-Trionimox (syntezator vst),
-Tritum Bass Line (syntezator vst),
-VB-1 (syntezator vst),
-VB-302 (syntezator vst),
-Vivaldi (syntezator vst),
-V-rack (syntezator vst),
-Zinc 2 (syntezator vst),
-ZR-1 (syntezator vst),
-Psycle (Tracker),
-Fast Tracker (Tracker),
-Equinoxe (wieloślad),
-Vokko (wokoder),

Linux:
-ARts (wieloślad),
-gom (mikser audio),
-LilyPond (edytor nut),
-Noteedit (edytor nut),
-Rosegarden (edytor nut),
-Smurf Sound (edytor próbek SF),
-terminatorX (syntezator),

Jak widzicie nawet wymienić tego nie idzie :) wiele progsów ominąłem, o wielu zapomniałem, a zapewne jeszcze więcej nie znam. No i odpuściłem sobie resztę platform, bo w Polsce Mac'i i reszta jest mało popularna. Jak widać darmochy nie brakuje i jest w czym wybierać. Powyższe programy/pluginy, spróbujcie znaleźć przy użyciu http://google.pl/, lub innej wyszukiwarki, część z pluginów znajduje się u nas w Pobieralni, być może kiedyś znajdzie się ich więcej. Ja tymczasem zapraszam do testowania darmochy i życzę dużo udanych produkcji przy ich użyciu :)

Autor: ZDV-12   Dodano: 22-08-2005 23:25


ReklamaDarmowe ogłoszeniaDMK ProjectelektrotechnikaEmoty, skiny GGForum Komputerowo-MłodzieżoweGry OnlineHotele WarszawaKsiążkiLinux dla początkującychMuzyczny InfoserwisPogotowie Komputerowe WarszawaPrawie wszystko o Fruity LoopsProgram TvStrona środowisk twórczychTechnoSoundTeksty piosenekTibiazakłady bukmacherskieZakłady bukmacherskie
qbs | css | html 4.01 | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2006 | partnerzy | protected by bowi