muzyka elektroniczna netlabel programy muzyczne
Warsztat
Witaj Go¶ciu
Linkownia | Pobieralnia | Toplista | Wspó³praca | o BeatsFactory | Kontakt | Regulamin | wiêcej...
Rejestracja
strona g³ówna » katalog » arty¶ci » forum » warsztat » szukaj

Warsztat Artykuły
Felietony
Historia
Kursy
Recenzje
Recenzje płyt
SÅ‚ownik i FAQ
Sprzęt
Sylwetki
Tutoriale
Z forum wzięte
Dlaczego FL Studio (Fruity Loops)? Postanowiłem odnowić ten tekst jako że stary był momentami już nieaktualny i nie taki jak być powinien. Jest jeszcze jeden powód dlaczego piszę go ponownie - Pafcio w swoim artykule zrobił kontrę i opisał dlaczego warto korzystać z Reasona :-)

1.Po pierwsze...

...FL Studio może i nie ma ze sobą dostarczanych jakichś tam "boskich" brzmień czy synthów, jednak to co jest w pudełku w zupełności wystarcza aby załapać podstawy i nauczyć się obsługi, mało tego - przy odrobinie samozaparcia i konsekwentnego dążenia do celu jesteśmy w stanie z sampli jak i generatorów dołączonych do FL wykręcić naprawdę niezły numer (bynajmniej nie telefoniczny ;-)). Spytasz - a co jeśli ja już jestem "pro" i nie interesują mnie słabe brzmienia?

2.Po drugie...

...a ja odpowiem, że to jest właśnie jeden z ważniejszych atutów przemawiający za Fruity Loops jako za maszynką do robienia muzy. Tym atutem jest elastyczność platformy. Co przez to rozumiem? Otóż FL jest otwarty na standardy powszechnie panujące w muzycznym światku, możemy do niego zaczytać sample typu SoundFont, Wav, XI oraz MP3, a wraz z nimi naprawdę dobre brzmienia. Oczywiście nie jesteśmy ograniczeni do samego ich wczytania i grania na nich, możemy je obrabiać w wbudowanym samplerze lub edytorze sampli a także nakładać nań efekty. A jeśli sample nie wystarczają...

3.Po trzecie...

...to bez problemu nasza "kochana Truskaweczka" potrafi obsługiwać wirtualne syntezatory typu VST i DirectX. Jeśli tylko wtyczka występuje w takim standardzie i jest z nim w pełni zgodna to FL Studio bez problemu ją obsłuży, możemy wrzucić taką ilość wtyczek jaką wytrzyma nasz procesor. Oczywiście nie muszę mówić, że taki "trick" daje nam nieskończone możliwości kreowania dźwięku i to naprawdę dobrej jakości? A przy tym wolność wyboru spośród tysięcy syntezatorów VST tak darmowych jak i tych komercyjnych? No dobra, ale co jeśli zaczęliśmy nasz projekt muzyczny na innym programie a chcemy go dokończyć w FL Studio (lub odwrotnie)?

4.Po czwarte...

Z pomocą przychodzi nam znów otwarta architektura Fruity Loops. Oprócz możliwości zapisania projektu nad którym pracujemy w postaci pliku projektu FL *.flp, możemy go także:
- spakować do zipa (pakowany jest *.flp i wszystkie pliki sampli użyte w projekcie, FL sam je pakuje, nic nie musimy szukać),
- eksportować utwór do MIDI, co jest dziecinnie proste i sprowadza się do kilku kliknięć myszą, chyba nie muszę pisać jaką rolę odgrywa MIDI w dzisiejszej muzyce?
-wyeksportować każdą ścieżkę osobno do pliku *.wav, tak aby potem np. można było wykonać miks pod innym programem (choć i pod FL można - zależy od osobistych upodobań :-)).
OK, ale my chcielibyśmy jeszcze większej integracji z innymi programami prawda? Przecież nie chcemy się czuć "zamknięci w puszce" i w razie potrzeby chcielibyśmy móc się wesprzeć innymi programami. Proszę bardzo...

5.Po piÄ…te...

...właśnie dzięki temu że "Truskawka" jest tak zgodna z standardami muzycznymi możemy pod nią swobodnie tworzyć nie martwiąc się, że coś nas "zablokuje". FL możemy połączyć np. Z Reasonem poprzez Rewire, wtedy jeden z nich będzie przekazywał dźwięk do drugiego (jeden z programów działa wtedy w trybie master a drugi jako niewolnik). A jak np. połączyć FL z ACID'em? Nic prostszego, wraz z Fruity Loops dostarczana nam jest wtyczka VST, która jest... Fruity Loops'em :-) Tzn. Że np. w ACID'zie (jak i w każdym programie obsługującym VST, a jest ich trochę na rynku) możemy załadować VST, które będzie FL'em - fajne nie? ;-) A co jeszcze może przekonywać do FL a nie innego programu?

6.Po szóste...

...prostota obsługi. FL jest naprawdę prostym i intuicyjnym programem, wraz z nim dostajemy oczywiście instrukcję, ale myślę że większości osób będzie ona zbędna. Poza tym w internecie można znaleźć wiele tutoriali jak i kursów właśnie do FL Studio - także w naszym rodzimym języku - co jest niemałym plusem dla tych, którzy w muzykowaniu stawiają swoje pierwsze kroki. Do łatwości obsługi dorzucę drugi argument moim skromnym zdaniem ściśle związany z prostotą - jest to cena. Fruity Loops przy innych programach do muzykowania wypada na stosunkowo tani produkt - mało tego - możemy wybrać jedna z kilku wersji, każda jest inaczej wyposażona, najtańsza pozbawiona jest bajerów, ale nadal potrafi bardzo dużo, zazwyczaj cięcia polegają na odrzuceniu VST dodawanych do Truskawki, a jeśli te nie są nikomu potrzebne to warto zdecydować się na tańszą wersję i korzystać z darmowych wtyczek lub tych zakupionych indywidualnie. Dokładny opis co znajduje się w której wersji FL znajdziecie na stronie producenta http://flstudio.com/ jak również na http://audiofactory.pl/ czyli u naszego dystrybutora.

7. Po siódme...

...jest jeszcze tak wiele argumentów dla których warto wybrać FL Studio że nie sposób ich tu wymienić. Polecam samemu odkryć atuty tego programu, ze strony producenta (http://flstudio.com/) można zawsze ściągnąć najaktualniejsze demo programu. Polecam i dzięki za poświęcony czas.

Autor: ZDV-12   Dodano: 22-08-2005 23:23


ReklamaDarmowe ogłoszeniaDMK ProjectelektrotechnikaEmoty, skiny GGForum Komputerowo-MłodzieżoweGry OnlineHotele WarszawaKsiążkiLinux dla początkującychMuzyczny InfoserwisPogotowie Komputerowe WarszawaPrawie wszystko o Fruity LoopsProgram TvStrona środowisk twórczychTechnoSoundTeksty piosenekTibiazakłady bukmacherskieZakłady bukmacherskie
qbs | css | html 4.01 | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2006 | partnerzy | protected by bowi