Przewodnik po kompresji
Witaj Gościu
Profil | Wiadomości [0] | Statystyki | Użytkownicy | Toplista | Regulamin | Kontakt
Rejestracja
newsy » katalog » artyści » strona główna » warsztat » szukaj

 Ogłoszenie 
BeatsFactory Promo 1, ważny temat:

kliknij tutaj -> Promocja artystów z pod znaku BF

BeatsFactory » Forum » Muzyczny Warsztat » Porady » Przewodnik po kompresji
 
dr JunkStone 
Moderator


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6933 dni temu
Posty: 262
Skąd: 3miasto
Punkty: 10
#1 Wiadomość | 2006-08-16, 09:14
Przewodnik po kompresji 
Wiele technik studyjnych jest źle wykorzystywanych i źle rozumianych. Najwyższy więc czas, abyśmy w Mix Buss w końcu przedstawili dokładną instrukcję wykorzystania wszystkich narzędzi dostępnych w muzycznym studio. W tym miesiącu prezentujemyy najbardziej oczekiwany temat, a mianowicie kompresor.

Patrząc na niektóre pytania, jakie otrzymaliśmy na forum Sound on Sound podczas ostatniego Sounds Expo, zasady funkcjonowania kompresorów są wciąż źle pojmowane, ale jeżeli już zrozumie się jak działają, wszystko okazuje się bardzo proste. W muzyce pop sprawa kontroli dynamiki jest bardzo ważna, dlatego należy utrzymywać zarówno instrumenty jak i głosy na precyzyjnie określonych poziomach w czasie miksowania. Jednym sposobem, aby to osiągnąć jest użycie kompresora do każdego śladu, który wymaga stabilizacji poziomu. Aby lepiej wyjaśnić, co dokładnie robi kompresor, najlepiej spojrzeć jak dokonywano tej operacji w czasach kiedy kompresory nie zostały jeszcze wynalezione.

Jeżeli w miksie niektóre frazy wokalne są zbyt głośne, a inne zbyt ciche, prawdopodobnie próbowaliście wyrównywać poziom wokalu za pomocą suwaka kanału miksera. Jest to tzw. gain riding. Mózg ustala określony poziom powyżej którego głośność wokali jest uznawana za zbyt dużą i wysyła sygnał do ręki z poleceniem przesunięcia suwaka w dół. I odwrotnie, jeżeli wokal jest zbyt cichy, zazwyczaj mózg nakazuje przesunąć suwak w górę. Na dobrą sprawę kompresor jest właśnie takim suwakiem, sterowanym przez maszynę, która podejmuje decyzję odnośnie poziomu sygnału dźwiękowego.

Sercem rzeczywistego kompresora jest elektroniczne urządzenie do sterowania wzmocnieniem sygnału. Może to być wzmacniacz sterowany napięciem, tranzystor, lampa lub fotodioda. W kompresorach cyfrowych wszystko jest wykonywane na podstawie algorytmów, ale efekt jest ten sam. Elektroniczny blok, któremu łatwiej kontrolować wzmocnienie zajmie teraz miejsce naszego suwaka.

Decyzje o obniżeniu wzmocnienia są podejmowane w bloku kompresora zwanym side-chain, który monitoruje poziom wchodzącego sygnału w taki sam sposób jak uszy lub mózg. Fakt, że jest to narzędzie elektroniczne, sprawia, że mogą reagować dużo szybciej i bardziej precyzyjnie od człowieka. Oczywiście ciągle potrzebna jest osoba, która ustawi odpowiedni poziom progu, powyżej którego dźwięk jest uznawany za zbyt głośny. Standardowo dostosowuje się poziom cichszych fragmentów ścieżki, aby był on odpowiedni w porównaniu resztą miksu, a następnie ustala próg o wartości nieco większej. D

opóki dźwięk nie będzie zbyt głośny, nic się nie dzieje, natomiast w momencie kiedy przekroczy on wartość progową, która została ustawiona, blok powoduje zmniejszenie poziomu sygnału. W większości kompresorów występuje specjalny miernik decybeli wskazujący zmniejszenie poziomu sygnału w trakcie kompresji.

W największym skrócie właśnie o to chodzi. Jednak większość standardowych kompresorów posiada dodatkowe regulatory takie jak atak (attack), powrót (release), współczynnik kompresji (ratio) i wzmocnienie sygnału po kompresji (make-up gain). Atak to metoda określenia czasu reakcji w którym kompresor zastosuje redukcję wzmocnienia po przekroczeniu progu. Przy wokalu chcemy, aby czas reakcji był szybki, ale w przypadku gitary, basu czy bębnów należy ustawić nieco wolniejszy czas ataku, aby początek dźwięku wybrzmiał przed reakcją kompresora. W ten sposób początek dźwięku zostanie podkreślony, ponieważ jego zakończenie będzie głośniejsze niż kolejny skompresowany dźwięk. Typowe wartości ataku w przypadku, gdy używamy kompresora bardziej jako efekt niż regulator poziomu to 10 do 20ms.

Czas powrotu oznacza czas, który zajmuje kompresorowi przywrócenie wzmocnienia do wartości wyjściowej, kiedy poziom dźwięku spada poniżej progu. Zbyt krótka i gwałtowna zmiana wzmocnienia będzie zauważalna, ale z kolei, jeżeli dalej występuje cichszy dźwięk, przy ustawieniu zbyt długiego czasu może dojść do wyciszenia, i dźwięk nie będzie słyszalny tak głośno jak trzeba. Czas powrotu o wartości ok.100ms zwykle jest prawidłowy, ale w wielu przypadkach będziecie chcieli skrócić go maksymalnie. Czas powrotu nie może być jednak zbyt krótki, gdyż wtedy wyraźnie słyszalne jest „pompowanie” wzmocnienia (o ile oczywiście nie chcecie wykorzystać tego jako efektu!)

Współczynnik kompresji określa wielkość o jaką poziom dźwięku jest zmieniany kiedy poziom ścieżki przekracza próg. Współczynnik wyrażany jest w ilości decybeli (dB) na wejściu potrzebnych do wzmocnienia sygnału o 1 dB przy wyjściu, tak więc przy ustawieniu współczynnika 4:1, sygnał szczytowy 4dB powyżej progu spowoduje zwiększenie poziomu sygnału wyjściowego o 1 dB. Przy ustawieniach rzędu 10:1 niezależnie od wysokiego poziomu wejściowego, sygnał wyjściowy może jedynie nieznacznie przekraczać próg. Jeżeli ustawiamy duży współczynnik, jest zawsze do dyspozycji limiter, który spowoduje że sygnał nie przekroczy wartości progowej. W praktyce każdy współczynnik powyżej 10:1 zapewnia ten sam efekt.

I na koniec wzmocnienie sygnału po kompresji. Kompresor zmniejsza poziom wartości szczytowych zawsze, kiedy wyjdą one poza ustawiony próg, tak więc można teraz podnieść poziom wyjściowy sygnału w celu zmiany poziomu skompresowanej części w stosunku do pozostałej części ścieżki. Warto podkreślić, że jeżeli zwiększymy wzmocnienie sygnału po kompresji tak, aby poziomy szczytowe były identyczne jak poprzednio, głośność cichszych fragmentów zostanie zwiększona o tą samą wartość, a efekt będzie taki sam, jak w przypadku utrzymania wartości szczytowych na tym samym poziomie i zwiększenia głośności cichszych fragmentów. Nie ma znaczenia w jaki sposób na to spojrzycie, o ile zrozumiecie, że istotą działania kompresora jest redukcja różnicy pomiędzy najcichszymi i najgłośniejszymi dźwiękami przetwarzanego śladu

Artykuł zaczerpnięto z portalu INFOMUSIC oraz MIXBUSS
 
 
 
 
 
dr JunkStone
- = P s y c h o d e l i c a t e C o r p = -
 
 
Odpowiedz do tematu
BeatsFactory » Forum » Muzyczny Warsztat » Porady » Przewodnik po kompresji

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
qbs | forum: © phpBB by Przemo | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2024 | partnerzy | protected by bowi