W jaki sposób tworzycie melodię?
Witaj Gościu
Profil | Wiadomości [0] | Statystyki | Użytkownicy | Toplista | Regulamin | Kontakt
Rejestracja
newsy » katalog » artyści » strona główna » warsztat » szukaj

 Ogłoszenie 
BeatsFactory Promo 1, ważny temat:

kliknij tutaj -> Promocja artystów z pod znaku BF

BeatsFactory » Forum » Muzyczny Warsztat » Oprogramowanie » W jaki sposób tworzycie melodię?
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#1 Wiadomość | 2006-03-09, 16:59
W jaki sposób tworzycie melodię? 
Łopatologicznie proszę mi wytłumaczyć pewne moje pytanie :D

Otóż jak zacząć... może tak: jakiś rok temu na moim dysku twardym pojawił się FL, niby nic wielkiego prawda, ale sprawa dotyczy tego iż do tej pory nie mam zielonego pojęcia jak zrobić w nim jakąś ciekawszą melodię :D naprawdę :P opanowałem podstawy, ale uczyłem się z pewnymi przerwami więc może to mnie usprawiedliwia ;D
Przeglądnąłem paręnaście utworów z Waszego forum, czytając paredziesiąt wypowiedzi i nikt nigdy nie wypowiada się w jaki sposób tworzy np: melodię pianina...

W związku z tym moje pytanie do wszystkich wypowiadających się na tym forum jest chyba oczywiste - jak Wy to robicie?! :D grając na podpiętym instrumencie do komputera? układając nuty w piano roll? ludzie ratujcie człowieka w desperacji, bo ja tylko perkusję, bassy i stringi jako takie potrafie złożyć w całość :D

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź ;)
Ostatnio zmieniony przez ZDV-12 2006-03-13, 20:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7146 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#2 Wiadomość | 2006-03-09, 17:15
 
no to widzę że z obsługą nie masz problemu, bo wiesz co to piano roll, jeśli chodzi o barwę to chyba to także nie jest problemem podłożyć barwę pod kanał? (barwę np pianina), tyle że Twoje pytanie zdaje się nie mieć sensu, bo pytasz się jak robić melodię... hm... jeśli dobrze rozumiem pytanie to się ja wymyśla jak wszystko inne a potem wpisuje w piano roll, są utwory które obywają się bez melodii (Nerious nie bij ;-)), a jeśli chodzi o dobór akordów to wypdało by się nauczyć na czym polega harmonia w muzyce, jesli nie masz pomysłu na melodię to nikt Ci nie podpowie skąd go wziąść lub jak się "robi pomysł", on sam powinien przyjść do głowy, możesz szukać w czymś inspiracji, spróbować melodią opisać coś co widzisz czy czujesz, oddać klimat jakiegoś miejsca czy wydarzenia, cóż ja mogę Ci powiedzieć - ameryki nie odkryłem, ale nie ma sposobów na zrobienie melodii

2006-03-09, 17:16 // Dodano
a tak w ogóle to witamy na forum :-)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
Deniz Kasum 
Advanced
LiquiPower!


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6746 dni temu
Posty: 545
Skąd: Poniatowa
Punkty: 5
#3 Wiadomość | 2006-03-09, 17:40
 
No cóż... Ja osobiście tworzę nutę na klawiaturz do kompa... :) Używam jaj jak keyboardu bo na keya mnie nie stać... Jeżeli zaczynasz na Frutku się bawić to bostaraj się układać melo pod pda... pomysły zawsze przychodzą w trakcie tworzenia :)
Jeżeli będziesz potrzebował jakiejś pomocy w razie efektów itd to na pewno wszyscy kożystający z frutka na tym forum pomogą Ci...
Pozdrawiam
 
 
 
 
 
Mike McPower-Living on video (D.K. feat. Natalia remix) w Dj Promotion
Hyperavers-Top Secret (Mike McPower Vs. Deniz Kasum remix) wydane w Dj Promo, Dee Jay Mix Club i na singielku Mika McPower
Mike McPower-Only You (w robocie) do Dj Promo
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#4 Wiadomość | 2006-03-09, 17:48
 
ZDV-12 napisał/a:no to widzę że z obsługą nie masz problemu, bo wiesz co to piano roll, jeśli chodzi o barwę to chyba to także nie jest problemem podłożyć barwę pod kanał? (barwę np pianina), tyle że Twoje pytanie zdaje się nie mieć sensu, bo pytasz się jak robić melodię... hm... jeśli dobrze rozumiem pytanie to się ja wymyśla jak wszystko inne a potem wpisuje w piano roll, są utwory które obywają się bez melodii (Nerious nie bij ;-)), a jeśli chodzi o dobór akordów to wypdało by się nauczyć na czym polega harmonia w muzyce, jesli nie masz pomysłu na melodię to nikt Ci nie podpowie skąd go wziąść lub jak się "robi pomysł", on sam powinien przyjść do głowy, możesz szukać w czymś inspiracji, spróbować melodią opisać coś co widzisz czy czujesz, oddać klimat jakiegoś miejsca czy wydarzenia, cóż ja mogę Ci powiedzieć - ameryki nie odkryłem, ale nie ma sposobów na zrobienie melodii

2006-03-09, 17:16 // Dodano
a tak w ogóle to witamy na forum :-)



Jeżeli chodzi o pomysły na melodie to w tym właśnie tkwi cały problem i z tym się męczę - mam ich miliony - codziennie w głowie rodzi mi się tego więcej niż widać gwiazd na niebie :)

Cytat:jeśli dobrze rozumiem pytanie to się ja wymyśla jak wszystko inne a potem wpisuje w piano roll,

no i tutaj dziadka pogrzebali - żeby wpisać tą melodię do piano roll, potrzebna jest znajomość nut?
w tym problem, że ja za nic nie potrafię przełożyć tego co mam w głowie na nuty w piano roll :/ potrafię dobrać odpowiedni dźwięk ale dalej?...


obsługa jako tako FL nie sprawia mi większego problemu - w końcu od roku mam z nim do czynienia - no i nie jest to reason czy cubase ;). A zazwyczaj motyw który zradza mi się w głowie próbuję zastępować samplem, ale wolałbym nagrywać własną melodię, bo nie zawsze chce się szukać sampla i nie zawsze się go znajdzie ;/


LiquiPower! napisał/a:No cóż... Ja osobiście tworzę nutę na klawiaturz do kompa... :) Używam jaj jak keyboardu bo na keya mnie nie stać... Jeżeli zaczynasz na Frutku się bawić to bostaraj się układać melo pod pda... pomysły zawsze przychodzą w trakcie tworzenia :)
Jeżeli będziesz potrzebował jakiejś pomocy w razie efektów itd to na pewno wszyscy kożystający z frutka na tym forum pomogą Ci...
Pozdrawiam

też próbowałem zacząć grać na klawiaturze od komputera ale trochę to trudne ;) ewentualnie myślałem nad zakupem jakiegoś zwykłego keya w hipermarkecie i jakoś go podłączyć do kompa - zawsze łatwiej :P
ale Ty znasz nuty czy grasz 'na ucho'? :) PS. co miałeś na myśli pisząc pod 'pda'?


Dzięki za odpowiedzi i także witam :)
 
 
 
Deniz Kasum 
Advanced
LiquiPower!


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6746 dni temu
Posty: 545
Skąd: Poniatowa
Punkty: 5
#5 Wiadomość | 2006-03-09, 18:06
 
aha sorry nie pda tylko pada :P ja bez kozaczenia :P znam nuty ale na kompie gra się zupełnie inaczej... ze słuchu... co do pada sprbuj grać równo ze stopą i do brzmień dodawać wyższe i niższe nutki... powinno coś wyjść... co do keya kup sobie jest jakiś za 440 złotych pod port USB i grasz z instrumentów na frutku ale możesz także mixić na nim w traktorze itd :)
 
 
 
 
 
Mike McPower-Living on video (D.K. feat. Natalia remix) w Dj Promotion
Hyperavers-Top Secret (Mike McPower Vs. Deniz Kasum remix) wydane w Dj Promo, Dee Jay Mix Club i na singielku Mika McPower
Mike McPower-Only You (w robocie) do Dj Promo
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#6 Wiadomość | 2006-03-09, 18:50
 
LiquiPower! napisał/a:aha sorry nie pda tylko pada :P ja bez kozaczenia :P znam nuty ale na kompie gra się zupełnie inaczej... ze słuchu... co do pada sprbuj grać równo ze stopą i do brzmień dodawać wyższe i niższe nutki... powinno coś wyjść... co do keya kup sobie jest jakiś za 440 złotych pod port USB i grasz z instrumentów na frutku ale możesz także mixić na nim w traktorze itd :)

ale i tak kozaczysz :D takie pojęcia jak 'pad', 'stopa' praktycznie niewiele mi mówią - jestem na bakier z językiem muzyków - muszę się trochę doedukować :D
trochę nieprecyzyjnie się wypowiedziałem z tą znajomością nut :) chodziło mi o to czy masz obycie z jakimś instrumentem, chodziłeś na jakiś kurs grania etc :) bo taka znajomość przecież pomaga komponować :)
PS. nie o takiego keya mi chodziło - miałem na myśli zwykle plastikowe pianinko za 20 zł z hipermarketu :D nie wiem czy dałoby się dołączyć coś takiego do FL'a, (ale pewnie się nie da :P) no i zawsze łatwiej na takim wynalazku niż na klawiaturze od kompa :P
 
 
 
Deniz Kasum 
Advanced
LiquiPower!


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6746 dni temu
Posty: 545
Skąd: Poniatowa
Punkty: 5
#7 Wiadomość | 2006-03-09, 19:10
 
ok stopa - kick/uderzenie liczy się 4x4
pad-string
a chodziłem na kurs grania na keyboardzie przez pół roku :P
A tego jezyka powinieneś się tu nauczyć na pewno pomogę ja i Inni
 
 
 
 
 
Mike McPower-Living on video (D.K. feat. Natalia remix) w Dj Promotion
Hyperavers-Top Secret (Mike McPower Vs. Deniz Kasum remix) wydane w Dj Promo, Dee Jay Mix Club i na singielku Mika McPower
Mike McPower-Only You (w robocie) do Dj Promo
 
ZLK 
Moderator
klepacz zawodowy


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6775 dni temu
Posty: 745
Skąd: Wrocław
Punkty: 160
#8 Wiadomość | 2006-03-09, 20:49
 
LiquiPower! napisał/a:ok stopa - kick/uderzenie liczy się 4x4

zaraz zaraz..... jakie 4x4? Proponujesz koledze od razu łupanie 4x4?
liczy sie jak sie chce zreszta bez terminologii liczenia bitów przezyjesz

Melodie skoro mówiesz, że wymyslanie ich łatwo Ci idzie, to przeciez kazdy dzwiek z tej melodii metodą prób i błędów zasadzasz do piano roll (przynajmniej ja tak robie) Ja często pomagam sobie na gitarze, bo na niej bardzo łatwo jest mi zagrać taką melodię jaką chcę i wtedy porownuje wydany przez gitare dzwiek z dzwiekem w piano roll zwyczajnie dopasowując ten który na ucho jest taki sam :)
 
 
 
 
 
moja muzyka:
1. Ciasto z Rodzynkami
2. Connecting People
3. Błąd Ochrony
4. Mleko
5. Mega

 
Deniz Kasum 
Advanced
LiquiPower!


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6746 dni temu
Posty: 545
Skąd: Poniatowa
Punkty: 5
#9 Wiadomość | 2006-03-09, 20:53
 
Ok ok spoko :P tylko doradzam
 
 
 
 
 
Mike McPower-Living on video (D.K. feat. Natalia remix) w Dj Promotion
Hyperavers-Top Secret (Mike McPower Vs. Deniz Kasum remix) wydane w Dj Promo, Dee Jay Mix Club i na singielku Mika McPower
Mike McPower-Only You (w robocie) do Dj Promo
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7147 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#10 Wiadomość | 2006-03-09, 21:15
 
ja sobie robie pady a pozniej do nich brzdekam z palca
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
Piter 
Moderator


Dołączył 7137 dni temu
Posty: 1694
Skąd: Toruń
Punkty: 164
#11 Wiadomość | 2006-03-09, 21:24
 
Ja proponuję na początek proste ćwiczenie:
Wymyślaj bardzo proste melodyjki i próbuj je wrzucić do piano roll.
Zacznij choćby i od dwóch kolejnych dźwięków by poznać jak układać wysokości nut i ich długości: zanuć jeden po drugim a potem te dwa dźwięki metodą prób i błedów odtwórz w piano rollu.
Potem spróbuj z bardziej rozwiniętymi melodiami.
Ćwiczenie czyni mistrzem - szybko dojdziesz do wprawy i nei będziesz miał wtedy problemu z zapisaniem melodii nawet nei będąc szczęśliwym posiadaczem klawiatury sterującej ;-)
 
 
 
 
 
Na Targowisku Próżnosci
Wszystko ma swoja cenę
Tu kupisz, sprzedasz, zamienisz
Nawet swoje sumienie
(O.S.)

http://piter.neart.pl/
 
Avell 
Advanced


Orientacja: chłopcy
Dołączyła 6816 dni temu
Posty: 1130
Skąd: Warszawa
Punkty: 134
#12 Wiadomość | 2006-03-10, 20:07
 
Piter ma racje. Zacznij od czegoś prostego. A jeśli nie masz "wyczucia" w przekładania tego co słyszysz w głowie na to co słyszysz w piano roll,
zwyczajnie klikaj na zasadzie prób i błędów.
Czasem wychodze od pierwszego dźwięku i poszukuję go na klawiszach piano rol. Zazwyczaj zaczynam od C5 i zastanawiam się czy dźwięk,
który nucę sobie pod nosem jest wyższy czy niższy od tego, który słyszę we Frutku.
Druga sprawa jest taka - czy masz słuch muzyczny? Nic po układaniu melodii jeśli nie słyszysz różnic między C a Cis (bez urazy oczywiście).

2006-03-10, 20:08 // Dodano
A tak mi się jeszcze przypomniało... Polecam programik do kształtowania słuchu EarMaster Pro :)
 
 
 
 
 
www.avell.net
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7146 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#13 Wiadomość | 2006-03-10, 22:05
 
Tiffany napisał/a:A tak mi się jeszcze przypomniało... Polecam programik do kształtowania słuchu EarMaster Pro :)


Jak to dziala :> bo jestem ciekaw :D
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7146 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#14 Wiadomość | 2006-03-10, 22:13
 
oparty jest o midi, posiada wiele ćwiczeń, słuchowych na wysokość dźwieków (takze akordów), na rytm, była kiedyś recka na BF ale zdjąłem ją bo była cienko napisana ;-) stąd mozna zassać demo:
http://www.earmaster.com/download/index.htm
 
 
 
 
nie mam czasu
 
jafa 
Novice


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6916 dni temu
Posty: 397
Skąd: Gdynia
Punkty: 226
#15 Wiadomość | 2006-03-13, 12:28
 
Mozesz sprobowac ze skalami (np. prosta skala blusowa), to tez sporo ulatwia.
Jest ich tam calkiem sporo we frutku
Pozdrawiam:)
 
 
 
 
 
"Sztuka jest niezbędna. Tylko gdybym wiedział do czego."
André Malraux (1901-1976)

www.jafa.altnet.pl
www.rar.dl.pl
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7146 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#16 Wiadomość | 2006-03-13, 16:57
 
Bawilem sie tym EarMasterem... Zawodowa sprawa, szkoda ze sporo czasu zezera, ale mozna sie dosc sporo nauczyc :P
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
Ebeb 
Moderator
biker


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7113 dni temu
Posty: 414
Skąd: Kraków
Punkty: 63
#17 Wiadomość | 2006-03-14, 10:23
 
Ja proponuję puszczać "play" po każdym dodanym w PR dźwięku, i poprawiać co jest nie tak.. Jeśli masz słuch muzyczny to będziesz wiedział cy jest za cześnie czy za późno, czy za długi albo za krótki itd., itp :) Powodzenia w tworzeniu :D
 
 
 
 
Nerious 
Advanced


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6728 dni temu
Posty: 298
Skąd: Bydgoszcz
Punkty: 3
#18 Wiadomość | 2006-03-14, 10:42
 
Ja zgodze sie z porada Pitera, dodam od siebie ze najlepiej sluchac duzo muzyki, skupiac sie na melodii w niej zawartej i probowac do bolu, jezeli nic nie wyjdzie to moze po porstu nie masz do tego smykalki ;) a i powinno sie robic tak ze najpierw tworzymy melodie a dopiero pozniej akordy do niej czy jakis inny typ harmoni (arpieggio + bass itd) , nigdy nie odwrotnie bo sie zameczysz hehe
 
 
 
 
 
Muzyka jest jedna, tylko ludzie sa rozni..
Endorphinowiec
www.nerious.webpark.pl
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7072 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#19 Wiadomość | 2006-03-14, 11:16
 
To nie do końca tak Nerious - czasem łatwiej jest skomponować melodię do już ułożonej harmonii. ;)
 
 
 
 
Nerious 
Advanced


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6728 dni temu
Posty: 298
Skąd: Bydgoszcz
Punkty: 3
#20 Wiadomość | 2006-03-14, 12:13
 
Mirrored napisał/a:To nie do końca tak Nerious - czasem łatwiej jest skomponować melodię do już ułożonej harmonii. ;)

Ja tak nie potrafie,czasem w endorfine dadza mi gotowy akompaniament a ja np probuje dorobic melodie ,czasem wyjdzie cos ale zazwyczaj nie jest to nic szczegolnego, czasem rzeczywiscie niezle wychodzi, ale najczesciej nic nie wychodzi ,a mecze sie przy tym o wiele dluzej niz kiedy mam to zrobic w odwrotny sposob, mam tendencje do tego aby improwizowac do akompaniametu niz cos sensownego ulozyc, dlatego trudno jest
 
 
 
 
 
Muzyka jest jedna, tylko ludzie sa rozni..
Endorphinowiec
www.nerious.webpark.pl
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#21 Wiadomość | 2006-03-22, 19:01
 
dzięki za tyle odpowiedziezmobilizowały mnie one do twórczej pracy - zacząłem powoli skrobać melodie na wzór tych które słyszę np. w radiu ;)

mam jeszcze takie pytanie do Was - przeglądając generatory w FL6 rzadko trafiam na takie dźwięki które mi odpowiadają... mam wrażenie że 99% z nich da się wykorzystywać tylko przy tworzeniu techno, a to przecież prawdą nie jest ;) nie wiem jak określić to co mam na myśli... te dźwięki są poprostu... no techno :D jak temu zaradzić aby nie były takie 'twarde'?

i jeszcze jedno - poradziby mi ktoś jak zrobić taki pad? http://rapidshare.de/files/16154925/pad.mp3.html (jakby ktoś miał problem z tym serwerem to wrzuciłem także na mirrora -> http://www.megaupload.com/?d=LL3WOKYA )
męczę się i męczę, próbowałem różne efekty nałożyć na te pady dostępne we FL, ale nic ;( nie chodzi mi tylko o same brzmienie tego padu, ale także jego płynne przechodzenie z dźwięku na dźwięk...

będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc ;)
Ostatnio zmieniony przez immortal 2006-03-24, 10:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7146 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#22 Wiadomość | 2006-03-22, 19:12
 
Zmiekszyc probuj przez chociazby zmniejszenie attack'u i nalozenie wiekszego release'a. Mozna jeszcze reveerbem ale z tym trzeba uwazac zeby sie nie rozlazlo/rozmylo za bardzo.

Ogolnie to wykorzystuj ocje attack, sustain, release, decay. Co poszczegolne robia dowiesz sie prosto. Poruszaj suwakami czy pokretlami i wszystko jasne. Jeszcze mozna cos eq probowac zeby troszke zmiekczac...

Mam nadzieje, ze o to chodzilo...

A z padem pomyslimy w najblizszym czasie :)
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
Not4uS 
Moderator
Not 4 Me Not 4 You Not4uS ;)


Dołączył 6999 dni temu
Posty: 1480
Skąd: Wałbrzych City
Punkty: 109
#23 Wiadomość | 2006-03-23, 17:24
 
Albo to co napisal powyzej moj przedmowca Golem albo ...
Jesli uzywasz zloopowanych (tzn. sampli ktore sa zapetlone) padow wystarczy ze przedluzysz nutke w PR a za nia nalozysz druga nutke nachodzaca sie na kolejny pattern to da efekt delikatnego przejscia bez urwan... jesli o to chodzilo ... najlepiej poprobuj z padami dostepnymi we frutku oto ich lokalizacja -> Fruity loops\Data\Patches\Packs\Strings - tam sa 3 patche padow

a jesli chodzi o tworzenie melodii to ja zaczynam od jednej nutki potem kombinuje z kolejna zeby wspolnie ze soba pasowaly, drugim razem zaczynam samym padem a potem dorabiam melodie,
jesli mowisz ze nie wiesz jak przelac prosta melodie do piano rola a pozniej mowisz ze obsluge FL masz w palcu to oczym my rozmawiamy ? czyz to nie paradoks?
trzeba probowac ... wrzucasz klocuszki i stwierdzasz czy ci sie podoba czy nie ... jesli nachodzi cie vena to nuc ja do momentu az zapamietasz motyw albo nagraj to na dyktafon i jedziesz z piano rollem
 
 
 
 
 
---------- Ratty & Thunder ---------
GG R: 8886515 - GG T: 8314738
---------- Also Known As -----------
-------------- Not4uS ---------------
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#24 Wiadomość | 2006-03-23, 21:45
 
Not4uS - jaka jest róznica między patchami padów a rasztą dostępną w tym katalogu?
 
 
 
Not4uS 
Moderator
Not 4 Me Not 4 You Not4uS ;)


Dołączył 6999 dni temu
Posty: 1480
Skąd: Wałbrzych City
Punkty: 109
#25 Wiadomość | 2006-03-23, 23:07
 
w sumie to zadna ... kazdego sampla mozesz we frutku zapetlic i zrobic takie same rzeczy jak z tym podanym przykladem ... tyle ze jedne wyjda mniej lub bardziej efektywnie np.

wez pierwszego lepszego sampla z brzegu ... moze byc to jakis bass, kick, snare lub obojetnie co ... wrzucasz go do glownego okienka (profesjonalnie nazywajac "step sequencer") klikasz na sampla i pojawia ci sie okienko (wbrew pozorom w tym okienku mozemy robic rozne cuda z samplem)
i teraz nad namalowanym samplem (tak jak ekg tylko sampla) :) znajduje sie 5 pokretelek.
1-sza odpowiedzialna jest za wjazd glosnosci (fade in) czyli mozesz sobie poczatek sampla sciszyc zeby mogl sie zaczac od cichego i skonczyc na glosniejszym.
2-ga zas (fade out) odwrotnie do pierwszej ... to samo robi ale z koncem sampla.
3-cia jest do modulacji efektu "pogo" hmm nie wiem jak go wytlumaczyc na polskie :P i rzecz najwazniejsza w tym co mialem przekazac to
4-ta gałka, niej wlasnie uzywasz do zapetlenia wczesniej wybranego sampla. Pojawiaja sie na brzegach czerwone ograniczniki ktore beda odgrywac zaznaczony i zapetlony juz sampel. Teraz jak sprawidzc efekt koncowy
odpalasz piano rolla i ustawiasz dluzsza nutke (tego klocka lapiesz za brzeg i rozciagasz np. do 2 patternow) puszczasz play i slyszsz ze sampel sie powtarza wydajac taki efekt
niestety takia operacja srednio nadaje sie do utworu gdyz dobry sluchacz uslyszy ze jest kicha :P ale mozemy to jeszcze zniwelowac troszke dodac rozne efekty ... opisze ci jak bez dodawania fx na sampel mozesz nadac echo, poglos, opuznienie jak zwal tak zwal
odpalasz zkladke "FUNC" i w niej masz 6 pokretelek
1-delay feedback - opoznienie i podkrecasz go gdzies do 35%
2-pan - kanal lewy kanal prawy
3-cut - filter czestotliwosci delay'a
4-res - filter rezonansu delay'a
5-pitch - zmieniasz predkosc tego poglosu tzn. ze glowny dzwiek sampla bedzie gral ale jego poglos bedzie mial zmieniony ton na wyzszy badz nizszy
6-time - czas tego opuznienia czy ma grac zaraz po zagraniu iles tam mili sekund czy ma grac po wybrzmieniu calego sampla

to bylo by na tyle wrazie problemow pisz na gada maila pw gdzie chcesz ... aha gad podany jest do Thundera a tu jest moj -> 8886515

pozdro R.
 
 
 
 
 
---------- Ratty & Thunder ---------
GG R: 8886515 - GG T: 8314738
---------- Also Known As -----------
-------------- Not4uS ---------------
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#26 Wiadomość | 2006-04-12, 08:36
 
Dzięki za odpowiedzi :)

Mam jeszcze pytanie: czy we Frutku można zapisywać melodię graną myszką? czy trzeba radzić sobie inaczej?
czasem potrzebuję tekiego 'szybkiego' pianina 'z góry na dół' a układanie tego w piano rollu jest męczące...
 
 
 
dr JunkStone 
Moderator


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6930 dni temu
Posty: 262
Skąd: 3miasto
Punkty: 10
#27 Wiadomość | 2006-04-12, 09:12
 
Sprobuj Trollo albo QuicKeys- wirtualnej klawiatury MIDI :)
http://www.kvraudio.com/get/258.html
http://www.kvraudio.com/get/157.html
Chyba o to chodzi co?
 
 
 
 
 
dr JunkStone
- = P s y c h o d e l i c a t e C o r p = -
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#28 Wiadomość | 2006-04-12, 10:11
 
ściągnęłem Trollo, link na drugiej stronie nie działał

Właśnie: wytłumaczy mi ktoś o co chodzi z tymi wirtualnymi klawiaturami midi? to Trollo nie wydaje dźwięków, ale nie wiem czy grzebać w opcjach bo nie wiem dokładnie do czego służy ten plugin :P
 
 
 
ZeheOS 
Moderator


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6674 dni temu
Posty: 261
Skąd: Poznań/Kielce
Punkty: 44
#29 Wiadomość | 2006-04-12, 19:07
 
Bo własnie istotą midi jest nie wydawanie dźwięków. Midi to tylko sygnał przekazywany do urządznie syntezującego o wysokości i głośności wydawanego dźwieku.
 
 
 
 
 
<fruityloops> My MP3s (strefa mp3.wp.pl)
<reason> ZeheOS = Zehe Operating System :P
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#30 Wiadomość | 2006-04-12, 22:36
 
trochę jaśniej proszę :P

PS. zna może ktoś odpowiedź na to pytanie co zadałem wcześniej? (czy we FL da się grać myszką?)
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7146 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#31 Wiadomość | 2006-04-13, 07:01
 
immortal napisał/a:PS. zna może ktoś odpowiedź na to pytanie co zadałem wcześniej? (czy we FL da się grać myszką?)

nie wiem o co chodzi z "grać myszką"
immortal napisał/a:trochę jaśniej proszę

midi samo w sobie nie jest żadnym dźwiękiem, midi to upraszczając komunikaty, które sa przekazywane do banku brzmień (np. pamięci w której siedzą barwy pianina, saksofonu, etc.), te komunikaty zawierają informacje, jaka barwa ma zagrać, kiedy, jak długo, na jakiej wysokości, na jakim kanale*, itp.

w warsztacie na stronie jest fajny artykuł napisany przez Dotmoda, który wyjaśnia jak działa MIDI i czym jest
 
 
 
 
nie mam czasu
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#32 Wiadomość | 2006-04-13, 09:31
 
Cytat:nie wiem o co chodzi z "grać myszką"

chodzi mi o to czy da się zapisywać nuty w piano rollu grane myszką, a nie tylko klawiaturą?
 
 
 
Piter 
Moderator


Dołączył 7137 dni temu
Posty: 1694
Skąd: Toruń
Punkty: 164
#33 Wiadomość | 2006-04-13, 09:41
 
No tak tylko ja również nie rozumiem na czym można grać myszką.

Czy masz na myśli klikanie na czarno białą klawiaturę na wtyczkach, które taką klawiaturę posiadają?
Jeśli tak to wystarczy włączyć rec i klikać - wtedy dźwięki zostaną nagrane tyle, że to raczej chyba supertrudne zagrać jakąkolwiek melodię w ten sposób..... no... ale mogę się mylić :-)
 
 
 
 
 
Na Targowisku Próżnosci
Wszystko ma swoja cenę
Tu kupisz, sprzedasz, zamienisz
Nawet swoje sumienie
(O.S.)

http://piter.neart.pl/
 
dr JunkStone 
Moderator


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6930 dni temu
Posty: 262
Skąd: 3miasto
Punkty: 10
#34 Wiadomość | 2006-04-13, 09:47
 
Zapnij Trollo na MIDI Input a na output daj jakis VSTi. Wlacz nagrywanie i klikaj sobie do bolu :)
Nie wiem tylko czy to najwygodniejsza metoda wklepywania dzwiekow
Pozbieraj troszke $$$ i kup sobie normalna klawiature MIDI - tak o wiele latwiej
 
 
 
 
 
dr JunkStone
- = P s y c h o d e l i c a t e C o r p = -
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#35 Wiadomość | 2006-04-13, 15:51
 
Piter napisał/a:No tak tylko ja również nie rozumiem na czym można grać myszką.

Czy masz na myśli klikanie na czarno białą klawiaturę na wtyczkach, które taką klawiaturę posiadają?

dokładnie :) sorry że się nieprecyzyjnie wyrażam :P

Piter napisał/a:
Jeśli tak to wystarczy włączyć rec i klikać - wtedy dźwięki zostaną nagrane tyle, że to raczej chyba supertrudne zagrać jakąkolwiek melodię w ten sposób..... no... ale mogę się mylić :-)

niestety kliknięcie rec nie pomaga bo nic się nie zapisuje w piano rollu :(
właśnie potrzebuję czasem takiej melodii zagranej myszką, nie wiem jak wytłumaczyć, ale chodzi mi o mniej więcej takie coś: biorę przykładowo FL Keys i kilkam na najwyższą nutę przeciągając kursor z prędkością światła w lewą stronę - tak szybko w realu nikt nie potrafiłby zagrać, układanie nut w piano rollu też nie wchodzi w grę bo jest czasochłonne a i tak efekt końcowy jest inny...



dr JunkStone napisał/a:Zapnij Trollo na MIDI Input a na output daj jakis VSTi. Wlacz nagrywanie i klikaj sobie do bolu :)
Nie wiem tylko czy to najwygodniejsza metoda wklepywania dzwiekow
Pozbieraj troszke $$$ i kup sobie normalna klawiature MIDI - tak o wiele latwiej

w tym pluginie klawisze chodzą inaczej (pojedyńczo) niż we wspominanym FL keys więc obawiam się że tu nie da się zagrać tego o co mi chodzi... na normalnej klawiaturze MIDI tym bardziej :D mój brat ma syntezator ze wsparciem MIDI a ja mam kartę SB live czyli chyba mógłbym to podłączyć, ale nie mam okablowania... :(
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7146 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#36 Wiadomość | 2006-04-13, 18:08
 
immortal napisał/a:niestety kliknięcie rec nie pomaga bo nic się nie zapisuje w piano rollu

to najpierw [rec] a potem [play] a potem graj ;-) na koniec [stop]
 
 
 
 
nie mam czasu
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#37 Wiadomość | 2006-04-13, 18:45
 
ZDV-12 napisał/a:
immortal napisał/a:niestety kliknięcie rec nie pomaga bo nic się nie zapisuje w piano rollu

to najpierw [rec] a potem [play] a potem graj ;-) na koniec [stop]

dokładnie tak robię i nic się nie pojawia w piano rollu..
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7146 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#38 Wiadomość | 2006-04-13, 20:56
 
no to się w takim razie tak nie da, bo próbowałem przed chwilą, to albo zrobisz tak jak radzi JunkStone, albo zagrasz to z klawiatury (tak samo z nagrywaniem, tyle że przeciągniesz palec po klawiaturze, gdzie klawisz [z] to dźwięk "c" nizszej oktawy a klawisz [q] to dźwięk "c" wyższej oktwy, klawisze sa rozłozone tak jak na klawiaturze fortepianu, czyli np. [x] będzie dźwiękiem "d" niższej oktawy a [2] będzie klawiszem "cis" wyższej oktawy, aby klawiatura komp. działała jako midi to w głównym menu->options, musi być zaptasone "typying keyboard to piano", aby grać z klawiatury danym instrumentem należy mieć aktywne okno "piano roll" tego instrumentu bądź okno "channel settings"* tego instrumentu

*okno channel settings to to które pojawia się nam gdy klikniemy lewym przyciskiem na nazwę kanału w step sequencer (tam gdzie się perkusje układa),
 
 
 
 
nie mam czasu
 
mr_smok 
~Urlopowicz~


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7134 dni temu
Posty: 140
Skąd: Poznań
Punkty: 7
#39 Wiadomość | 2006-04-15, 12:46
 
moje dwa grosze.wykrecam jakis dzwiek na sprzecie i dopiero on mnie nastraja do jakiejs melodii.czesto jest to bardzo czasochlonne abowiem potrzeba wpeirw nakrecic sie galkaim i modulami zeby wycisnac cos sensownego ale w ten sposob np powstala melodyjka na tym dziwnie brzmiacym instrumencie(zrobiony na Nord modular G2) w Endorphinowym kawalku"Czapke zdejme i glowe pochyle"
pozdrawiam.

p.s. oczywiscie zawsze nagrywam na zywo bezposrednio z klawiatury.....bez kwantyzacji i takich tam sztuczek magicznych....jest koslawie ale przynajmniej bardziej ludzko.
 
 
 
 
 
Mr Smok
Endorphin'owiec
 
immortal 


Dołączył 6657 dni temu
Posty: 24
Skąd: west side
Punkty: 14
#40 Wiadomość | 2006-05-23, 16:03
 
dr JunkStone napisał/a:Zapnij Trollo na MIDI Input a na output daj jakis VSTi.

próbuję dać FL Keys, ale tam w opcjach nie znajduję sposobu aby zapiąć na port... w ogóle to jak to się robi po pewnie coś nie tak robię :D
 
 
 
 
Odpowiedz do tematu
BeatsFactory » Forum » Muzyczny Warsztat » Oprogramowanie » W jaki sposób tworzycie melodię?

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
qbs | forum: © phpBB by Przemo | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2024 | partnerzy | protected by bowi