Straciłem moje pliki!
Witaj Gościu
Profil | Wiadomości [0] | Statystyki | Użytkownicy | Toplista | Regulamin | Kontakt
Rejestracja
newsy » katalog » artyści » strona główna » warsztat » szukaj

 Ogłoszenie 
BeatsFactory Promo 1, ważny temat:

kliknij tutaj -> Promocja artystów z pod znaku BF

BeatsFactory » Forum » Dział Ogólny » Komputery » Straciłem moje pliki!
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#1 Wiadomość | 2005-10-30, 12:03
Straciłem moje pliki! 
Co chwila widzę taki tekst na tym forum, że nie mam źródeł do utworu bo miałem awarię, że tamtego już Ci nie powiem bo miałem reinstalację Windowsa/Linuksa... Mówi się że lepiej zapobiegać niż leczyć i że mądry polak po szkodzie, jednak jak widzę upartość niektórych to te dwa powiedzenia idą do piachu, ja mam swoje wszystkie źródła (prócz jednego) utworków od 2001 włącznie. Nauczmy się teraz w jaki sposób można zapobiegać utracie danych.

Zapobieganie:
1. Nie kopmy komputerów choćby nie wiem jak "były" głupie, kopiąc komputer doprowadzamy do tego że dysk rysuje głowicami po talerzach, tworzą się mikroopiłki , które następnie walając sę po całej powierzchni dysków powodują dalsze uszkodzenia, śmierć dysku jest w takim wypadku nieunikniona.
2. Nie stawiajmy blisko komputera urządzeń o silnym polu (elektro-)magnetycznym, są one w stanie uszkodzić dane na dysku, takimi urządzeniami są głośniki, monitory, telewizory, telefony komórkowe...
3. Kiedy instalujemy system operacyjny instalujmy go przynajmniej na innej partycji niż ta na której trzymamy ważne dla nas dane, czyli np. system instalujemy na C:\ to pliki damy na D:\ (odpowiednio hda1 i hda2 dla linuksa).
4. Jeśli mamy dwa dyski to wypadało by trzymać najcenniejsze dane na obydwu, to znaczy jeśli mamy np. projekt utworu to niech będzie on nagrany i na naszym starszym i nowszym dysku, i mówię tu o dyskach fizycznych a nie o partycjach, wtedy w przypadku nawet padnięcia jednego dysku nasze dane pozostają bezpieczne na drugim z nich.
5. Jeśli nie mamy drugiego dysku twardego to 90% z nas ma nagrywarkę, nawet nagrywarka CD może być pomocna, na jednym krążku możemy ocalić wszak około 700MB danych, to spokojnie starczy na najważniejsze pliki, jak projekty muzyczne czy teksty z wykładów. Nie musimy odrazu wydawać majątku na CD-R, ja korzystam z krążków wielokrotnego zapisu CD-RW firmy TDK, producenci gwarantują na ogół że taki nośnik można zapisać i skasować blisko 1000 razy, mam 4 takie płytki i jeszcze mnie nie zawiodły/nie miałem z nimi problemów.
6. Dodatkowo jeśli dane nie są pufne/tajne to najważniejsze z nich możemy nagrać na wirtualny dysk w internecie, przykładem może być chociażby http://edysk.pl/ który oferuje nam za darmo 25MB. Absolutnie NIE nagrywamy na taki wirtualny dysk danych związanych z naszymi pieniędzmmi (hasła, piny, numery kont, itd) ani naszą pracą (strategia firmy, polityka bezpieczeństwa, nowy plan rozwojowy, itd.), na takie konta internetowe można się włamać, dlatego nie należy tam trzymać istotnych danych, idealnie natomiast nadają się na projekty muzyczne czy pracę magisterską, "haker" zazwyczaj nie po to się włamuje żeby kraść komuś magisterkę, tylko po to żeby kraść pieniądze.
7. Jeśli wspomniałem już o dyskach optycznych (CD-ROM, CD-R/RW, DVD-ROM, DVD-R(-RW, +R, +RW)), to teraz powiem jak sie z nimi obchodzić aby dane na nich przeżyły lata:
a) trzymajmy je w opakowaniu,
b) nie pozwalajmy im się zakurzyć,
c) nie wylewajmy nic na nie,
d) nie stawiajmy na nich kubka z kawą czy jakichkolwiek innych rzeczy,
e) nie wyginajmy ich,
f) chwytajmy tylko za krawędzie - nie dotykajmy strony gdzie zapisane są dane,
g) nie wystawiajmy ich na działanie promieni słonecznych,
h) nie myjmy ich przy pomocy detergentów (mozemy przetrzeć za pomocą delikatnej, suchej lub lekko zwilżonej samą wodą, czystej ściereczki, mojemy ruchami okrężnymi wychodząc od środka i kończąc na krawędziach (nasza ręka wykona kształt spirali)),
i) trzymajmy je w temperaturze pokojowej, na płytach jest napisane ile wytrzymują, najlepiej jednak gdyby temperatura w której przetrzymywana jest płyta zawierała się w zakresie od 0 do 30 stopni Celsjusza max.,
j) starajmy sie nie trzymać płyt w powietrzu ani zbyt wilgotnym ani zbyt suchym, zwykły pokój spełnia tkie warunki, na płytach CD-R/RW dla przykładu możemy znaleźć informację jaka winna być wilgotnośc powietrza,
k) jeśli podpisujemy płyty to tylko i wyłącznie pisakiem do tego przeznaczonym, mozna takie kupić w sklepach komputerowych, są względnie tanie (ja kupiłem za 3PLN, ale są tańsze), takie pisaki mają miękki "rysik" i nie zawierają związkówch chemicznych które mogły by uszkodzić płytę,
8. Jeśli instalujemy system operacyjny to stawiajmy go na systemie plików obsługujacych journaling, w skrócie mówiąc jest to technologia zwiększająca prawdopodobieństwo przetrwania/odzyskania danych w przypadku nagłego zaniku napięcia w sieci elektrycznej, systemy plików które posiadają ten "gadżet" to: NTSF (dla Windows) i EXT3, JFS i RaiserFS (dla Linuksa).
9. Warto mieć na swoim komputerze zainstalowane programy chroniące jego zawartość jak antywirus (na bieżąco aktualizowany) i firewall. te programy ochronia nas w dużym stopniu przed złośliwymi ludźmi i wirusami, które mogą uszkodzić nasze cenne dane.
10. Warto uważać na to co się robi, chodzą po internecie odpuścmy sobie stronki porno, z "darmowymi" mp3, z kasynami, crackami. Na takich stronach kryje się najwiecej wirusów które instalują się nawet bez wiedzy czy też zgody użytkownika.
11. Aktualizaujmy na bieżąco oprogramowanie, tak system Windows, Linuks jak i programy z których korzystamy, szczególnie te sieciowe jak przeglądarka, klient poczty, komunikator, itp. Aktualizacja łata dziury które moga doprowadzać do włamań/błedów, od których tylko krok do utraty cennych danych.
12. Jeśli potrafimy to ustawmy nasz system operacyjny tak aby był bezpieczniejszy i trudniejszy jeśli chodzi o włamanie, to kolejne zabezpieczenie przed utratą danych.
13. Niech antywirus będzie miał włączone skanowanie w czasie rzeczywistym, tak zeby przy próbie zapisania wirusa na dysk automatycznie mógł nas ostrzedz, wiem że zwalnia to nasz komputer ale czy warto ryzykować utratę danych?
14. Jeśli cenne dane przechowujemy na dyskietce 3,5" (co serdecznie odradzam), to zabezpieczajmy ja przed zapisame przesuwając taki mały plasticek w jej obudowie (kto nie wie jak i gdzie to w internecie napewno mozna znaleźć tę informację).
15. Co jakiś czas wykonujmy defragmentacje dysku, ona wcale nie trwa długo, jesli robimy ją przynajmniej raz na tydzień to wystarczy nam około 15minut, jeśli robimy raz na rok to faktycznie będziemy siedzieć 8h, defragmentacja dysku zwiększa szansę na odzysk danych w razie awarii. UWAGA: jeśli dysk już uległ awarii, lub wszystko wskazuje na to że niedługo padnie to wtedy absolutnie NIE wolno robić defragmentacji. Zapamietajmy więc: defragmentacja tylko na zdrowym dysku.
16. Wyłączajmy poprawnie komputer, nie poprzez wtyczkę z gniazdka, przycisk power, czy przycisk na listwie/zasilaczu. Poprawne wyłączenie komputeraz to w windowsie: Start->Zamknij->Zamknij system->OK, a w linuksie wywołanie konsoli i wpisanie "halt" po czym wcisnięcie klawisza [enter].
17. Jeśli byliśmy zresetować komputer przy pomocy przycisku "reset" na obudowie, bądź kombinacji "ctrl+alt+del to naprawdę warto dać skandiskowi "przelecieć" dysk do końca, jeśli nawet nie odzyskamy niektórych danych to przynajmniej w razie czego zostaną naprawione na dysku te błedy, które da się naprawić i nie stracimy jeszcze większej ilości danych.
18. W biosie (jeśli nie wiesz jak to NIE ruszaj biosu) mozna uruchomić funkcję monitorowania dysków twardych SMART, jest to test dysków twardych, wtedy przy starcie komputera obok dysku mamy napisane np. Disk Capable and status OK (znaczy to że dysk jest kompatybilny z testami SMART i wszystko z nim wporządku), inne teksty moga oznaczać brak kompatybilności (w przypadku bardzo starych dysków), lub że cos jest nie tak jesli dysk sie psuje.
19. Na stronach producentów dysków twardych możemy znaleźć darmowe narzędzia diagnostyczne, jesli wydaje nam sie że nasz dysk się psuje możemy uruchomić takie narzędzie a ono sprawdzi dysk i na końcu wyświetli raport czy faktycznie słusznie martwimy sie o nasze dane.
20. Jeśli widzimy że dysk się psuje/nie działą prawidłowo to należy jak najszybciej wykonać kopię zapasową naszych najważniejszych danych na innym nośniku fizycznym (CD-RW, drugi dysk, pamięc flash).
21. Jesli wykonujemy kopie zapasowe na innym nosniku (tak jak pisałem w pkt.4), to róbmy to regularnie, nie chcemy żeby po awarii/utracie danych, okazało się że nasza kopia zapasowa liczy sobie ponad rok i ma nic nie warte, "przeterminowane" pliki.
22. Nie nadużywajmy przycisku reset, czasem warto troche poczekać, być może komputer zacznie działać spowrotem, jesli będziemy dbać o system (defragmentacji, antywiru, aktualizacja) to będziemy mieć naprawdę mało powodów aby używać tego przycisku.
23. Kupmy porządny zasilacz, taki który uchroni nasz komputer (a w tym dysk wraz z danymi) przed przepięciami w sieci i innmi "anomaliami", dobry zasilacz (najlepiej z PFC) to rzecz na której nie warto oszczędzać, wybulimy 200-300PLN na cos co edzie chroniło komputer za 3000PLN, zadajmy sobie pytanie, czy w razie np. burzy wolimy stracić 300 czy 3000PLN?
24. Listwa sieciowa, i to nie taka zwykła "komunistyczna" tylko porządna z uziemienim i bezpiecznikami (jesli są wymienne to tym lepiej), chroni przed tym samym co zasilacz, tylko że jako że jest przed zasilaczaem to najwyżej jej coś sie stanie pierwszej, UWAGA: dobra listwa nie oznacza że zasilacz może być gorszy, ten ostatni posiada zazwyczaj prostowniki napięcia i masę innych "dupereli", które chronia cały nasz komputer i dostarczają odpowiednio "obrobionego" napięcią do układów/napędów/komponentów.

A co jeśli nasze dane sa naprawdę cenne? To już dla "maniaków" zapobiegania utraty danych (uwaga: kosztowne):
1. Stosujmy UPS'y, w razie zaniku napięcia mamy kilka minut na bezpieczne i prawidłowe wyłączenie komputera, dodatkoweo takie urządzenia chronia przed "anomaliami" w sieci energetycznej.
2. Macierze RAID - typowo ochronną jest mirroring, na dwóch identycznych dyskach zapisywane jest dokładnie to samo, w przypadku gdy jeden padnie drugi posiada te same dane, musimy posiadac płytę główna z obsługa tej technologii (raid) i dwa takie same dyski twarde.
3. Możemy kupić dysk twardy na USB i na nim wykonaywać kopię naszych danych, jesli mamy ich mało to wystarczy klips USB.
4. Jeśli dane są dla nas wyjątkowo cenne i poufne to możemy je szyfrować przy pomocy programów takich jak TrueCrypt (darmowy).

Tyle jeśli chodzi o zapobieganie, przynajmniej narazie, pamiętajcie że wprowadzenie chocby części z tych praktyk pozwala Wam bezpieczniej przechowywać cenne dane, pamietajcie też że nie archiwizujemy wszystkiego tylko to co dla nas cenne. Dla przykładu: nie będę archiwizował tapet które pobrałem z internetu bo zawsze moge je pobrać drugi raz, zarchiwizuje/zrobie kopie zapasową zdjęcia, które sam zrobiłem i których znikąd nie ściągnę. Zpobiegać jest znacznie łatwiej niż leczyć, odzyskiwanie danych to zmudna robota nierzadko dająca mało satysfakcjonujące efekty. Pozatym część z tych rad powyżej ułatwia w razie awarii odzyskiwanie utraconych plików (np. defragmentacja). O odzyskiwaniu moze cos napiszę w przyszłości, narazie polecam to co powyżej.
 
 
 
 
nie mam czasu
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7134 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#2 Wiadomość | 2005-10-30, 19:02
 
Przemoc w rodzinie ;)
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7060 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#3 Wiadomość | 2005-10-30, 20:42
 
W rodzinie komputerów Commodore'a. :P
 
 
 
 
cZuLi 
Przyjaciel
Zadowolony z życia...


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 325
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 10
#4 Wiadomość | 2005-10-30, 22:18
 
Kapitanie ZDV-12 !!! Kawał dobrej roboty odwalonej. Każdemu sie przyda ten artykuł... A zwłaszcza takim co kawałki znikają.... <ok> <ok> <ok>

:roll: cZuLi :roll:
 
 
 
 
Fido 
Administrator


Dołączył 7130 dni temu
Posty: 557
Skąd: Łódź
Punkty: 5
#5 Wiadomość | 2005-11-06, 22:10
 
No powiem Ci ZDV, że się napracowałeś. Naprawdę dobra robota. Z jednej z rad z miejsca skorzystałem (zgrałem wszystkie swoje projekty na drugi dysk, aż dziw że wcześniej sam na to nie wpadłem :P). Dzięki jak nie wiem co. Utrata projektów, to rzecz która najbardziej mnie przeraża. Na szczęście nie musiałem przez to przechodzić i mam nadzieję, że nie będę musiał. Już wolałbym żeby cały komputer szlag mi trafił niż moje projekty (tfu, tfu ;)).
 
 
 
 
- user 240 - 


Dołączył 6807 dni temu
Posty: 320
Punkty: 5
#6 Wiadomość | 2005-11-06, 22:27
 
ZDV-12 napisał/a:ja kiedyś kopałem swój komputer i to mocno, albo uderzałem, szczególnie jak sie wieszał albo coś, z dzisiejszych informacji wiem że Hope wyżywa się na swoim blaszaku, wbrew pozorom jest to często spotykane zjawisko :-)


potwierdzam ;] kiedys kopnalem go do tego stopnia mocno ze ukruszyl sie przycisk "Power" i czasami komp wlaczal sie sam lub rowniez sam sie resetowal :) nie popieram :)
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#7 Wiadomość | 2005-11-07, 00:38
 
Fido napisał/a:Z jednej z rad z miejsca skorzystałem (zgrałem wszystkie swoje projekty na drugi dysk, (...)

cieszę się że się przydało :-)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
 
Odpowiedz do tematu
BeatsFactory » Forum » Dział Ogólny » Komputery » Straciłem moje pliki!

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
qbs | forum: © phpBB by Przemo | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2024 | partnerzy | protected by bowi