Mastering w Reason 3.
Witaj Gościu
Profil | Wiadomości [0] | Statystyki | Użytkownicy | Toplista | Regulamin | Kontakt
Rejestracja
newsy » katalog » artyści » strona główna » warsztat » szukaj

 Ogłoszenie 
BeatsFactory Promo 1, ważny temat:

kliknij tutaj -> Promocja artystów z pod znaku BF

BeatsFactory » Forum » Muzyczny Warsztat » Porady » Mastering w Reason 3.
 
Adix 
Moderator
Adrian Everson


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6975 dni temu
Posty: 998
Skąd: Wawa
Punkty: 4
#1 Wiadomość | 2005-10-08, 18:16
Mastering w Reason 3. 
Tutorial użycia modułu masteringowego w Reason 3.

Tak jak obiecałem ... :)

Tutorial użycia modułu masteringowego MClass Mastering Suite w programie Reason 3.

http://members.lycos.co.u...op=getit&lid=26
Waga - 1.44MB

Dokument w formacie PDF. (THX ZDV ;))
Proszę o komentarze w tej sprawie.

Pozdr.
Adix
Ostatnio zmieniony przez Adix 2005-10-13, 16:07, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
 
 
Przesłuchaj mnie...
1. MYSTERIOUS TIMES (ADIX 2006 RMX)
2. LAST SMILE 2006
3. BLACK SNOW 2006

All servers online... (New Host - Opera)

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7165 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#2 Wiadomość | 2005-10-08, 22:07
 
spoko, ściągłem, looknałem pobierznie, nie widzę ortów, jutro obadam dokładniej, jeśli ne znajdę żadnego "errora" to przerobię do wersji PDF i wrzucę na www + news, może być Adix?

btw. cieszę się że zająłeś się pisaniem artów, Twoja wiedza przyda się wielu osobom a polskich poradników do Reasona jeszcze nigdzie nie widziałem poza BF, to zasługa Twoja, Pafcia i Qbs (zlinczujcie jak kogos pominąłem) :-)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7091 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#3 Wiadomość | 2005-10-13, 20:28
 
Błędy jakie wychwyciłem :)
- litery troszkę niewyraźne, szczególnie na czarnym tle w na szarej obwódce (przydałaby się biała ;) )
- w opisie stereo expandera błąd "przesÓwany"
- w opisie kompresora błąd "wskaźnik zdłĄwienia"
- tam gdzie jest napisane, że nie powinno się stosować eq na mikserze tylko dodawać 2band eq to pod 2band eq są błędy "modÓł"
Generalnie fajnie zrobiony art - o tym, że lepiej używać 2 bad eq niż eq w mikserze to nie wiedziałem. :] Dla nowicjuszy - w sam raz - czyli coś dla mnie. :)
Dobra robota. <ok>
 
 
 
 
Adix 
Moderator
Adrian Everson


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6975 dni temu
Posty: 998
Skąd: Wawa
Punkty: 4
#4 Wiadomość | 2005-10-14, 07:02
 
2band jest bardziej szczegółowy i dużoooo lepiej korektuje dźwięk. Jako podefekt jest lepiej tolerowany przez maximizera...
Duzo mozna by napisac, ale generalnie meritum jest takie jak napisalem... Stosujcie 2band zamiast EQ w mixerze.

Pozdr.
Adix

PS.
ZDV...
Mam ogromną prośbę...
Nie mam zupelnie czasu ostatnio... czy mogłbyś poprawic błędy o których pisze MirroRed ?
Masz PDF'y więc nie powinno być problemu.... Ja sie poprostu z tym za nic nie wyrobie przez najblizszy czas...

Aha... popraw błąd "equalizatora" na "Equalizera" :) (zwracales na to uwagę już wcześniej ale w twoim PDF'ie nie jest jeszcze poprawiony.)

Gorące PLIIIISSS ;)
Ostatnio zmieniony przez Adix 2006-01-05, 03:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
 
 
Przesłuchaj mnie...
1. MYSTERIOUS TIMES (ADIX 2006 RMX)
2. LAST SMILE 2006
3. BLACK SNOW 2006

All servers online... (New Host - Opera)

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7091 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#5 Wiadomość | 2005-11-23, 21:05
 
A ja mam pytanko/prośbę - mógłbyś Adix jak będziesz miał chwilkę czasu opisać Twój proces masteringu? Chodzi mi mianowicie o samo brzmienie utworu - słucham sobie komercyjnych produkcji i każdy dźwięk jest tak soczysty, że ja p****. Muzyki słucham w winampie i profesjonalny mastering okreslam w następujący (mój własny i niekoniecznie prawidłowy, ale jednak się sprawdzający) sposób - włączam utwór normalnie (jest bardzo soczyście), porównuję potem to z włączonym equalizerem na presecie [Full Bass & Treble]. Efekt - ciut wyższe wysokie tony i ciut głębszy bas, oczywiście odrobinę ściągnięty środek. JEdnak różnica jest niewielka. Takim sposobem też słuchałem Destiny Of Love Twojego autorstwa i jest tak samo.
Próbowałem zrobić coś ze swoim "dziełem" - Like A Wind - obicinałem/dodawałem różne częstotliwości w poszczególnych instrumentach za pomocą 2-band Eq, próbowałem wysterować fajnie utwór i... brzmi gorzej niż oryginał. :o Tzn już się osłuchałem, ale mimo, że obciąłem górne częstotliwość to przy włączonym winampie z eq na wymienionym wyżej presecie to jest uczucie jakby się uszy zatykały, bas ciut zmulony się wydaje a środka nie ma niemal w ogóle (mimo, że w samym Reasonie dałem jeszcze na cały utwór). :( Nie potrafię po prostu rozmieścić pasmami barw w utworze. Dlatego chciałbym się dowiedzieć np. jak wysterowałeś taki Destiny Of Love. Albo po prostu jak uniknąć tego zjawiska zatykania ucha i braku środka zachowując soczystość barw.
Pozdr. ;)
 
 
 
 
Adix 
Moderator
Adrian Everson


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6975 dni temu
Posty: 998
Skąd: Wawa
Punkty: 4
#6 Wiadomość | 2005-11-24, 00:15
 
Hmmm.... kazde brzmienie dostosowywuje 2bandEQ oddzielnie tak zeby kazde osobno bylo soczyste.... potem ogolny master na module reasona (sposob opisywany w artykule - ale tak jak pisalem kazdy utwor ma inne wlasciwosci widma dzwieku wiec nie da sie dokladnie opisac jak to sie robi uniwersalnie, tak czy inaczej mikser ustawiony na ogolna glosnosc nie wieksza niz 70 (zazwyczaj w przedziale 50-70)... do tego na ucho limiter, kompresor i stereo imager (zalezne indywidualnie od kazdego utworu).

Ogolnie ... nie staram sie na sile podnosic czestotliwosci utworu jesli nie jest to konieczne... przy koncowym odsluchu po renderze wbrew temu co sie slyszy faktycznie czestotliwosci nie sa zmienione bardzo (jesli by byly to na np. winampie przy wzmocnieniu EQ kazdy komercyjny kawalek by sie przesterowywal - wiec problem raczej nie lezy w ustawieniach czestotliwosci (EQ) ale w dynamice poszczegolnych barw (za to odpowiada wlasnie Limiter - i przede wszystkim on).

(inna sprawa jest, ze uzywam zewnetrznego Equalizera (nie jakiegos wmontowanego w wieze czy cos... normalny segmentowy 7mio poziomowy EQ z dyferencjalem kanalowym [na kazdy kanal mozna dac inne czestotliwosci].... no w kazdym razie uzywam go do odsluchu finalnego jeszcze przed renderingiem [co naturalnie bez zewnetrznego urzadzenia jest niemozliwe - chyba, ze jest jakas wtyka do tego, ale szczerze watpie by dala taki efekt jak urzadzenie zew.]... dzieki temu zabiegowi jeszcze przed koncowym masterem slysze jak kawalek bedzie brzmial po masterze odtwarzany na np. winampie czy chodzby w cd playerze [jednym slowem Total Master Copy]. Na tym prawdopodobnie polega roznica, ze nie mozesz dostroic tak czestotliwosci i dynamiki bo np. jesli w reasonie po masterze brzmi OK to w winampie przy zapodaniu jakiegos presetu z EQ bedzie przester. Z drugiej strony jesli kawalek wyszedl by Ci fajnie w finalowej wersji (np. winamp) to obracajac procedure w wstecz w reasonie brzmialby conajmniej dziwnie [i wlasnie ta roznice zaciera moj zew. Equal].... Mysle, ze to jest ogolna przyczyna twoich i nie tylko problemow z masterem.).

Swoja droga chyba warto zainwestowac w jakis w miare dobry EQ zewnetrzny (jak widac przydaje sie).

Pozdr.
Adix
 
 
 
 
 
Przesłuchaj mnie...
1. MYSTERIOUS TIMES (ADIX 2006 RMX)
2. LAST SMILE 2006
3. BLACK SNOW 2006

All servers online... (New Host - Opera)

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7091 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#7 Wiadomość | 2005-11-24, 10:49
 
Czy używasz limitera na każdą barwę? A przynajmniej na barwę której dodajesz soku?
 
 
 
 
Adix 
Moderator
Adrian Everson


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6975 dni temu
Posty: 998
Skąd: Wawa
Punkty: 4
#8 Wiadomość | 2005-11-24, 16:23
 
Limitera uzywam na całosc (na pojedyncza barwe tylko w szczegolnych wypadkach kiedy jej brzmienie jest mocno płaskie).
 
 
 
 
 
Przesłuchaj mnie...
1. MYSTERIOUS TIMES (ADIX 2006 RMX)
2. LAST SMILE 2006
3. BLACK SNOW 2006

All servers online... (New Host - Opera)

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7091 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#9 Wiadomość | 2005-11-25, 23:58
 
Heh no nie udało mi się tego fajnie wysterować... :( Próbowałem nie podnosić częstotliwości całego utworu, wyrównałem je, podnosząc częstotliwości poszczególnych barw, kombinowałem z maximizerem i compressorem i qpa. :( Ale będę walczył. Musi się jakoś dać! Tylko muszę to wykombinować... jakoś... <co?>

[ Dodano: 2005-11-25, 23:59 ]
PS. Narazie nie mam z czego zainwestować w urządzenie zewnętrzne o którym pisałeś. :( ;)
 
 
 
 
Adix 
Moderator
Adrian Everson


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6975 dni temu
Posty: 998
Skąd: Wawa
Punkty: 4
#10 Wiadomość | 2005-11-26, 00:02
 
Próbuj MirroRed, próbuj... napewno Ci sie uda :)

...a urządzonko nie jest takie drogie... za swoje dalem pare latek temu 600zl.... dzis taki cósik na allegro może za 100-200zl kupisz.

Pozdr.
Adix
 
 
 
 
 
Przesłuchaj mnie...
1. MYSTERIOUS TIMES (ADIX 2006 RMX)
2. LAST SMILE 2006
3. BLACK SNOW 2006

All servers online... (New Host - Opera)

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7091 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#11 Wiadomość | 2005-11-26, 00:02
 
A może po prostu na siłę się staram wyciągać "soki" czyli wysokie częstotliwości w poszczególnych barwach? <co?>
 
 
 
 
Adix 
Moderator
Adrian Everson


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6975 dni temu
Posty: 998
Skąd: Wawa
Punkty: 4
#12 Wiadomość | 2005-11-26, 00:09
 
Może.... czasami nie warto też przesadzać i na siłę pieścić...
 
 
 
 
 
Przesłuchaj mnie...
1. MYSTERIOUS TIMES (ADIX 2006 RMX)
2. LAST SMILE 2006
3. BLACK SNOW 2006

All servers online... (New Host - Opera)

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7091 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#13 Wiadomość | 2005-11-26, 00:24
 
Tylko jak uzyskać soczek wtedy? :) Mówię ogólnie - niektóre ścieżki aż się proszą aby dodać dużo górnych freq, ale efekt potem jest taki jak pisałem. :(
 
 
 
 
Adix 
Moderator
Adrian Everson


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6975 dni temu
Posty: 998
Skąd: Wawa
Punkty: 4
#14 Wiadomość | 2005-11-26, 00:32
 
Domyślam sie, że uzywasz jakis nie standartowych banków Reasonowych (Refillów)... jeśli nie to podeślij projekt - zrobie Ci mastera po swojemu.
 
 
 
 
 
Przesłuchaj mnie...
1. MYSTERIOUS TIMES (ADIX 2006 RMX)
2. LAST SMILE 2006
3. BLACK SNOW 2006

All servers online... (New Host - Opera)

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7091 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#15 Wiadomość | 2005-11-26, 00:41
 
Nie uda się - większość mam właśnie niestandardowych barw (głównie zewnętrzne wav z VST). Ale dzięki. :)
 
 
 
 
Moncubus 
Advanced


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7164 dni temu
Posty: 396
Skąd: Toruń
#16 Wiadomość | 2005-11-26, 12:32
 
Z mojej strony polecam tę stronę:

http://www.computermusic....al/features.asp

Znajduje się tam dużo ciekawych i przystępnie napisanych materiałów.

Jeśli mam problemy z uzyskaniem jakiejś barwy czy okiełznaniem jej charakterystyki i usadowieniem jej w miksie, używam tabeli z tego tutoriala:

http://www.computermusic.co.uk/tutorial/eq/1.asp

Jako przykład zastosowania tabelek mogę podać ostatni kawałek przeze mnie wypuszczony, kiedy ciebie Mirrored chyba na bf nie było:

http://beatsfactory.pl/forum/viewtopic.php?t=2178

Do ustawienia pianina skorzystałem mniejwięcej z tej tabelki, a może później dokonałem lekkich korekt jeszcze :)
 
 
 
 
 
Błogosławiony mąż, który wytrwa w pokusie, gdy bowiem zostanie poddany próbie, otrzyma wieniec życia ( Jk 1,12 )
 
Mirrored 
Administrator


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 7091 dni temu
Posty: 844
Skąd: Białogard
Punkty: 113
#17 Wiadomość | 2005-11-27, 21:10
 
Właśnie słyszę kurdę - zawodowo wyszło masterowanie. Włączam eq preset w winampie i nie ma różnicy większej w brzmieniu. Dzięki za stronki obadam je sobie i pokombinuję. A na czym master robiłeś?
 
 
 
 
ix 
VIP

Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6844 dni temu
Posty: 904
Skąd: Lublin
Punkty: 117
#18 Wiadomość | 2006-01-04, 21:42
 
ta...czytam i czytam,kręce i kręce...i...lipa :/
 
 
 
 
 
znikam/sukcesów życzę/Pozdrowiona dla całego Bf
 
Pit 
Moderator
keep out


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6732 dni temu
Posty: 628
Skąd: Białystok
Punkty: 198
#19 Wiadomość | 2006-01-25, 18:13
 
pobawcie sie izotopem :) moim zdaniem lepsze od wbudowanego modulu w reasonie choc ten tez jest swietny ;)
 
 
 
 
What dreams may come ...
 
fungky 
Advanced


Dołączyła 6699 dni temu
Posty: 175
Skąd: Puławy
#20 Wiadomość | 2006-06-07, 11:32
 
helo :) moim zdaniem swietna rzecza masterska oprocz tego co posiada wbudowane audidion jest programik o nazwie harbal
 
 
 
 
Kinetic Jane is in the plane
 
cactoos 
Advanced


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6594 dni temu
Posty: 41
Skąd: slaskie
Punkty: 8
#21 Wiadomość | 2006-06-07, 13:13
 
forma totoriala jest jak najbardziej ok, ale niestety - zawiera on kilka dosyc powaznych bledow ( wieczorem napisze dokladnie)
 
 
 
 
dj kowal 


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6515 dni temu
Posty: 2
Skąd: Biała Podlaska
#22 Wiadomość | 2006-08-20, 13:55
 
mam jeszcze pytanie jedno jesli chodzi o dzwieki... jak skorektowac go by w jeden nucie pojawiało sie kilka podnuc.. pewnie nie zabardzo zrozumiecie oco mi chodzi... coś w stylu RATE i AMOUNT.. tych dwóch pokrętełek :) w NN-19 Pozdrawiam :D :o

2006-08-20, 14:56 // Dodano
a co do waszych piosenek to są boskie jeżeli chodzi o mastering... mi nigdy takie cos nie wyjdzie kręce kręce i nadal jeden zlew... :P :(

2006-08-20, 18:41 // Dodano
www.djkowal.fasthost.pl

tu sa moje nutki dwie pierwsze bez masteringu.... wczesniej nie wiedziałem co to jest :P
ostatnia z masteringiem.. ale i tak zlew :P :/ :(

dj kowal - somewhere outside
dj kowal gi gi
dj kowal - inspiration for my ear... <new> dzisiaj dodane :P
 
 
 
Adix 
Moderator
Adrian Everson


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6975 dni temu
Posty: 998
Skąd: Wawa
Punkty: 4
#23 Wiadomość | 2006-08-20, 23:23
 
dj kowal napisał/a:pewnie nie zabardzo zrozumiecie oco mi chodzi

...masz racje... nie mam pojęcia o co Ci chodzi...
RATE - to czestotliwość wykonywania "docelowego efektu bądź fazy" a AMOUNT to jego wartość... więc jak widzisz nijak ma sie to do twojego pytania....

i raz jeszcze dodaje... NIE OFFTOPIC'UJ !! (jeśli masz pytanie to załóż oddzielny temat poświęcony twojemu wątkowi)...

Pozdr.
Adix
 
 
 
 
 
Przesłuchaj mnie...
1. MYSTERIOUS TIMES (ADIX 2006 RMX)
2. LAST SMILE 2006
3. BLACK SNOW 2006

All servers online... (New Host - Opera)

"It's nice to be important, but it's more important to be nice."
 
 
Odpowiedz do tematu
BeatsFactory » Forum » Muzyczny Warsztat » Porady » Mastering w Reason 3.

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
qbs | forum: © phpBB by Przemo | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2024 | partnerzy | protected by bowi