ntfs a fat32
Witaj Gościu
Profil | Wiadomości [0] | Statystyki | Użytkownicy | Toplista | Regulamin | Kontakt
Rejestracja
newsy » katalog » artyści » strona główna » warsztat » szukaj

 Ogłoszenie 
BeatsFactory Promo 1, ważny temat:

kliknij tutaj -> Promocja artystów z pod znaku BF

BeatsFactory » Forum » Dział Ogólny » Komputery » ntfs a fat32
jaki masz system plikow??
ntfs
25%
 25%  [ 2 ]
fat32
75%
 75%  [ 6 ]
niewiem
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 8
Wszystkich Głosów: 8

 
mumin 
Przyjaciel


Dołączył 7201 dni temu
Posty: 205
Skąd: Belfast UK
Punkty: 5
#1 Wiadomość | 2004-11-20, 17:12
ntfs a fat32 
mam takie pytanko czym sie roznia te dwa systemy plikow i kory jest lepszy. poczytalem troche w necie o tym ale potrzebuje wersji dla slabszych gdzie niebedzie wkolko o woluminach i klastrach i takich tam :)
 
 
 
 
 
PRAWDA PRZECIW SWIATU...
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7203 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#2 Wiadomość | 2004-11-20, 17:28
 
w sumie dokladnie nie wiem ale w skrocie to ja to sam sobie obrazuje ze:
fat32 masz wiecej miejsca np dysk 60gb ma fizycznie 56gb a nie 50gb
a ntfs moze mniej miejsca zajmuje ale mnie sie sypie, mniej bad sektorow itp oraz szybszy

sam w sumie z checia bym sie dowiedzial bo wkoncu informatyk powinien to wiedziec :wink: a ja bylem na wagarach :P

[ Dodano: 2004-11-20, 17:29 ]
ale mam fata
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
psychodelicate 



Dołączył 7202 dni temu
Posty: 47
Skąd: 3miasto
Punkty: 5
#3 Wiadomość | 2004-11-20, 18:47
 
dzialam na NTFS bo poprostu mniej sie sypie.NTFS ma jakiestam lepszejsze zabezpieczenia plikow.Poza tym Xp-ek lubi ten system :D
Pozdro
 
 
 
 
 
http://www.psychodelicatecorp.info
 
mumin 
Przyjaciel


Dołączył 7201 dni temu
Posty: 205
Skąd: Belfast UK
Punkty: 5
#4 Wiadomość | 2004-11-21, 11:39
 
ok ja zapewne mam fat ale niejestem pewien :) jest jakas mozliwosc zmiany bez utraty danych?? i w jaki sposob w ogóle mozna zmienic?? wybaczcie moje pytania ale haker to ja niejestem :)
 
 
 
 
 
PRAWDA PRZECIW SWIATU...
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7203 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#5 Wiadomość | 2004-11-21, 11:42
 
Do Win98, ME i starszych oraz systemow niewindowsowych (Linux itd.) - FAT
Do WinXP, NT i 2000 - NTFS


Przydatne linki:

http://www.microsoft.com/...17/roz_17_2.asp

http://xp.net.pl/art/ntfs_czy_fat.html

Jeśli chcesz zmienić tę partycję na NTFS w wierszu poleceń wpisz convert C: /fs:ntfs , wybierz konwertowanie podczas restartu i po ptokach. Otrzywiście jeśli sys. jest na innej partycji niż C: wpisz odpowiednią literę (partycji, którą chcesz konwertować).
 
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7202 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#6 Wiadomość | 2004-11-21, 13:24
 
co do konwertowania to tak jak mówi VMC (należy pamiętać że konwertowanie w drugą stronę jest niemożliwe bez a)utraty danych jesli są na partycji "konwertowanej, lub b)złożenia ich na innej partycji na czas "konwertowania" w celu "ocalenia" ;)),

system NTFS jest:
-wolniejszy w odczycie od FAT'ów,
-lepiej zabezpieczony (nowe atrybuty),
-zezwala na szyfrowanie danych,

ogólnie jest bezpieczniejszy, polecam, jeszcze nie straciłem pliku z NTFS''a (choc jest to mozliwe), w przeciwieństwie do tego co dzieje się na mojej partycji FAT32,

jeśli masz linuksa nie martw się, dystrybucje z jądrem w wersji 2.6.x bezproblemu czytają i zapisują na NTFS, nie wiem czy 2.4.x też, ale to mozna znaleźć w necie, wersje wcześniejsze niż 2.4 potrafią tylko czytać NTFS'a

system NTFS da się zrobić tylko pod systemami Windows NT, 2000, XP i 2003, z serii systemów windows tylke te będą potrafiły je widzieć i czytać, spod windowsów 3.11, 95, 98, 98SE i ME partycje NTFS będą niewidoczne, jeśli posiadasz windowsa NT, 2000, XP lub 2003 to polecam system NTFS,

system plików NTFS nie jest widoczny z poziomu DOS'a! więc w razie awarii XP odzyskane plików leżących na partycji (skopiowanie ich na inna partycję, dysk) będzie mozliwe tylko z drugiego systemu obsługującego system NTFS (niekoniecznie zainstalowanego, można to zrobić z Linux Knoppix, który jest systemem odpalanym z płyty i nie trzeba go instalować, a świetnie radzi sobie z NTFS),

to takie podstawowe info dotyczące NTFS, powiem że na początku też się trochę bałem takiej partycji ale nie ma co, XP na FAT32 cały czas sie sypał, na NTFS stoi spokojnie :)

(NT nie da sie odrazu zainstalować na NTFS, trzeba najpierw sformatować partycję na FAT(16) zainstalować system i dopiero wtedy komendą co wyżej napisał VMC zmienić system plików
 
 
 
 
nie mam czasu
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7202 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#7 Wiadomość | 2004-11-21, 14:51
 
Ja ciagne caly czas na FAT 32 i nie narzekam. Jedyne na co narzekam to Windows. Chyba czas na przetestowanie Linucha.
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7203 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#8 Wiadomość | 2004-11-21, 14:54
 
ZDV-12 napisał/a:
system plików NTFS nie jest widoczny z poziomu DOS'a! więc w razie awarii XP odzyskane plików leżących na partycji (skopiowanie ich na inna partycję, dysk) będzie mozliwe tylko z drugiego systemu obsługującego system NTFS (niekoniecznie zainstalowanego, można to zrobić z Linux Knoppix, który jest systemem odpalanym z płyty i nie trzeba go instalować, a świetnie radzi sobie z NTFS),


I na to jest sposób, wiem że istnieje patch, który pozwala DOSowi czytać partycje NTFSowe.
 
 
 
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7203 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#9 Wiadomość | 2004-11-21, 17:45
 
ew. postawienie najnowszego dosu :wink:
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
Pafcio 
~Założyciel~


Dołączył 7203 dni temu
Posty: 2156
Skąd: Leszno
Punkty: 70
#10 Wiadomość | 2004-12-08, 22:25
 
z innej beczki
zmienilem kompa - czytaj nowa plyta glowna + proc - wlaczylem winde i dupa nic nie wystartowalo, dobrze ze brachol mowil zebym liczyl sie z tym ze bede musial na nowo system stawiac (win2k) przy win 98 nigdy mi sie cos takiego nie stalo - w sumie dziwne no ale coz - juz se wszystko wgralem tak jak byc powinno

2 partycje mam na dysku perwsza FAT a druga NTFS - wiec nie biore udzialu w ankiecie - roznicy jakos nie widze - pliki mi nie gina chyba ze przez glupote (kosz mam ustawiony na "nie przenos plikow od razu usuwaj") - jedynie taka ze z poziomu linuksa mdk 9.2 tylko moge zapisac na fat dane - pewnie jestem amator i dlatego nie umiem nic z tym zrobic, ale z fatem bez zadnych zabaw sie kopiuuja dane

na linuchu mam ext3 - mumin nie zaznaczyles tej opcji ;)
 
 
 
 
 
"wszytkich ktorych urazilem - przepraszam ze sie urodzilem, wiecej sie to nie powtorzy..."
<reason> 3.0
 
mumin 
Przyjaciel


Dołączył 7201 dni temu
Posty: 205
Skąd: Belfast UK
Punkty: 5
#11 Wiadomość | 2004-12-09, 12:49
 
pafcio w sumie to powinienem podkreslic ze ankieta jest dla uzytkownikow windowsa bo jak wiadomo linux chodzi na exr3 wiec niebralem tego pod uwage. sama mam tylko windowsa i zastanawialem sie nad roznicami tych dwoch systemow. kiedys porbowalem korzystac z linuxa ale jakos mi niewyszlo moze dlatego ze niemoglem skonfigurowac polaczenia z netem. wiec chyba sie zrazilem do linucha ale jeszcze niepowiedzialem ostatniego slowa :) jak kupie nowy dysk to pomysle nad linuchem i wtedy dam mu druga szanse. wtedy jak zrobie ankiete to napewno dodam jeszcze opcje ext3. pozdro pafcio :)
 
 
 
 
 
PRAWDA PRZECIW SWIATU...
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7202 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#12 Wiadomość | 2004-12-09, 13:16
 
heh, tak czy siak, stawiając system microsoftu który obsługuje NTFS na jakimkolwik innym systemie plików krzywdzimy go odbierając mu dodatkowe możliwości (szyfrowanie plików, dodatkowe atrybuty/uprawnienia, itd.), ja mam XP na NTFS, drugą partycję mam jeszcze na FAT32, sam nie wiem dlaczego ;) tak czy siak odczyt z partycji na której klastry mają większy rozmiar jest szybszy (szczególnie FAT ale też i FAT32), NTFS ma małe klastry (jak dobrze pamiętam to standardowo 4kb) i taki układ jest napewno lepszy dla wielu małych plików (mniej miejsca się marnuje), a więc system plików to nie tylko stabilność, bezpieczeństwo, dodatkowe gadżety ale i jak widać szybkość oraz oszczędność miejsca, trzeba sobie wybrać co komu jest najbardziej potrzebne :)

a co do linuksowych to jak będziecie robić taką ankietę to będziecie musieli też zrobić ext2 i raiserFS bo też są często używane (następnego pingwina stawiam na "rajzerze") ;)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7203 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#13 Wiadomość | 2004-12-09, 13:54
 
Dla mnie dużym plusem NTFSa jest brak utraconych fragmentów plików po twardym restarcie kompa. Jak miałem 98 na FAT wkurzało mnie to niesamowicie.
 
 
 
 
Taurus Stratus 
Administrator


Dołączył 7203 dni temu
Posty: 924
Skąd: Toronto/Canada
Punkty: 36
#14 Wiadomość | 2004-12-09, 15:09
 
Pafcio napisał/a:z innej beczki
zmienilem kompa - czytaj nowa plyta glowna + proc - wlaczylem winde i dupa nic nie wystartowalo, dobrze ze brachol mowil zebym liczyl sie z tym ze bede musial na nowo system stawiac (win2k) przy win 98 nigdy mi sie cos takiego nie stalo - w sumie dziwne no ale coz - juz se wszystko wgralem tak jak byc powinno


A to dlatego ze W2K, WXP zapisuja rodzaj kontrolera na disk i pare innych informacji na temat hardware. Jezeli dochodzi do takiej sytuacji ze trzeba zmienic plyte (bo to glowny powod niestartu) i jezeli ta plyta jest innego typu to najlepiej zrobic backup danych (na wszelki tak wypadek) i uzyc cos co sie nazywa sysprep z microsoftu. Sysprep wywala (teoretycznie :)) wiekszosc informacji *.inf itp. co pozwala na przelozenie np. plyty i podczas pierwszego startu (teoretycznie :)) tak jak przy win9x system znajdzie nowy hardware i zaladuje nowe drivers.
Jak narazie zrobilem takie cos pare razy i do tej pory mialem na 7 zmian 4 co przeszly. Reszta skonczyla sie przeinstalowywaniem :)

Co do fat czy ntfs - to zalezy - w pracy raczej trzymam wszystkich na fat32. Na wszelki wypadek jak cos padnie i trzeba szybko dostac sie do hdd. Jezeli juz maja ntfs to tez z tym nie ma problemu, jest pare dobrych utilities (winternals) ktorer pozwalaja na dostep do hdd z ntfs.
Ja raczej uzywam ntfs najbardziej ze wzgledy tego ze W9x ma limit na plik(?) - maxymalnie 4GB a w ntfs nie mam takiego limitu
No i iczywiscie jest bardziej stabilny od fat'a :)

KJ
 
 
 
 
 
Pozdrawiam,
KJ + Taurus Stratus Project = Aneurinibacillus Streptoalloteichus
===============================
I Am Not The Best, However There Is No One Better!
 
Pafcio 
~Założyciel~


Dołączył 7203 dni temu
Posty: 2156
Skąd: Leszno
Punkty: 70
#15 Wiadomość | 2004-12-09, 21:17
 
mumin - niektore wersje pingwina nie obsluguja sieciowek - kiedys mialem mandrake chyba 9.0 to nie dzialal mi chipset RTL8129 (chyba taki numer - pisze z pamieci) w 9.2 poszlo to od razu i w auroxie tez

taurus dzieki za info :) ale moj system juz sie sam prosil o przeinstalowanie - nie mozna bylo wlaczyc nawet winupdate :D
 
 
 
 
 
"wszytkich ktorych urazilem - przepraszam ze sie urodzilem, wiecej sie to nie powtorzy..."
<reason> 3.0
 
 
Odpowiedz do tematu
BeatsFactory » Forum » Dział Ogólny » Komputery » ntfs a fat32

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
qbs | forum: © phpBB by Przemo | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2024 | partnerzy | protected by bowi