Bezpieczeństwo i wydajność...
Witaj Gościu
Profil | Wiadomości [0] | Statystyki | Użytkownicy | Toplista | Regulamin | Kontakt
Rejestracja
newsy » katalog » artyści » strona główna » warsztat » szukaj

 Ogłoszenie 
BeatsFactory Promo 1, ważny temat:

kliknij tutaj -> Promocja artystów z pod znaku BF

BeatsFactory » Forum » Dział Ogólny » Komputery » Bezpieczeństwo i wydajność...
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#1 Wiadomość | 2004-11-18, 18:45
Bezpieczeństwo i wydajność... 
w tym poście będę opisywał co zrobić aby komputer był bezpieczny, stabilny i szybki a to wszystko przy praktycznie zerowych kosztach,

będę pisał skrótowo, bo czas mnie ponagla, dlaczego warto być bezpiecznym?
-oszczędzamy czas i nerwy,
-nie martwimy się o utratę lub wykradzenie ważnych plików,
-komputer bez wirusów chodzi tak jak chcemy i szybciej,
-spokojnie możemy wykonać ważną pracę (np. referat) bez obawy że nam wszystko zwiśnie,
-i wiele innych,

Jaka jest główna strata w korzystaniu z bezpiecznego systemu? - jest mniej wygodny i niestety to przeważa, większość ludzi woli sobie zapamietać hasło np w przeglądarce, niech sie samo wpisuje... tu już każdy sam powinien wybrać, szybki i stabilny system czy wygoda ponad wszystko (tylko teoretyczna).

Podstawowa zasada: nie ufać nikomu :mrgreen: nieważne że ktos jest Twoim dobrym znajomym, on tez nieświadomie może pasc ofiarą oszustwa i niechcąco wciągnąć w to i Ciebie. Zaczynamy...

Podstawowe zabezpiecznia
-firewall, zanim wepniemy kabelek z dostępem do sieci bądź też wdzwonimy się za pomocą modemu do internetu należy zainstalować firewalla (ścianę ogniową), wg statystyk, komputer jest atakowany średnio w ciągu 15 minut od podłączenia do internetu, najlepszym firewallem jakiego mogę poradzić i jednocześnie najłatwiejszym (a przy tym darmowym) jest Outpost Firewall Free, nie będę sie nad nim rozwodził, zrobiłem o nim stronkę którą przedstawiłem Wam jakiś czas temu ( www.sb2000.republika.pl/outpost/ ), tam jest jak zainstalować i skonfigurować, w razie problemów służę pomocą via e-mail ( sb2000[zwierzątko człekokształtne]poczta.onet.pl , róznierz jesli ktos jest zainteresowany firewallem w linuxie to też służę pomocą (podałem majla bo na gg prawie wcale nie zagladam), pamietajcie że firewall dobrze skonfigurowany utrudnia życie pseudo hakerom a Wam ułatwia, co jakis czas warto także aktualizować firewalla, zazwyczaj mają one wbudowany moduł aktualizacji,
-antywirus - nie musze tłumaczyć do czego służy, najlepiej skombinować sobie takiego który działa cały czas (skanuje w tle zapisywane pliki), potrafi skanować przychodzącą pocztę (załączniki), są darmowe i dobre (np. AVG), pamietajcie że antywirus jest bezużyteczny jeśli się mu nie aktualizuje sygnatur wirusów, czesta aktualizacja to ważna rzecz w tym przypadku, kolejnym dobrym antywirem jest Kaspersky w wersji darmowej, też nic nie trza bulić a ochrone mamy, z darmochy pamiętam jeszcze Avast! stosując dalej zasadę ograniczonego zaufania, nie ufajmy nigdy jednemu antyvirowi, warto miec drugiego, ale po co obciążać sobie system i zżerać zasoby drugim programem? korzystajmy z darmowego skanowania przez internet (np. http://skaner.mks.com.pl/ ), dwa antywirusy z aktualnymi bazami danych i jeden z nich przynajmniej z ochroną na bieżąco i skanowaniem majli to juz pewna obrona,
-aktualizacja systemu, w windowsie jest to prosta sprawa możemy to zrobić sami na 2 sposoby, pierwszy, uruchamiany IE i klikamy Narzędzia->Windows Update, lub drugim sposobem jest włączenie aktualizacji automatycznych Start->Ustawienia->Panel Sterowania->Aktualizacje automatyczne (w XP+SP2), aktualizacja systemu to bardz ale to bardzo istotna rzecz! jesli chodzi o aktualizacje w linuxie to w dystrybucji mandrake jest to prosta sprawa (reszty nie próbowałem narazie), klikamy kolejno *->system->konfiguracja->pakiety->aktualizacja mandrake,
-aktualizacja programów, po co? ano nowe wersje programów zazwyczaj oferują nie tlko nowe funkcje ale też maja załatane dziury przez które włamywacz mógłby sie dostać do systemu/przejąć nad nim kontrolę,
-silne hasła, co to jest? to jest hasło które trudno złamać, potem opiszę dokładnie o co mi chodzi,
-jesli jest taka potrzeba mozna szyfrować dane na dysku (co umozliwia XP, lub programy do tego napisane) i szyfrować połączenia SSL i SSH (musi umożliwiać to serwer z którym sie łączymy jak i nasza maszyna/program z którego korzystamy),

to chyba tak po łebkach przeszedłem najważniejsze, będę stopniowo rozwijał w tym poście jak się dobrze zabezpieczać przed włamaniami, wirusami i innymi przykrościami związanymi z komputerem

[ Dodano: 2004-11-18, 19:05 ]
hasła
i tu większość z Was wymięknie, bo ludzie nie lubią niewygody, ale od początku, co to jest silne hasło? może zacznijmy od tego w jaki sposób się łamie hasła, są 2 metody: słownikowa i siłowa, słownikowa polega na tym że wpisywane sa słowa istniejace w danych językach bądź też kombinacje tych słów, hasła słownikowe (np. paralaktyka, elektrownia, jalubięcolę, zenek), są nałatwiejsze do złamania, mozna je nie tylko zgadnąć ale i złamać specjalnym programem który będzie dopasowywał poszczególne słowa aż nie znajdzie prawidłowego, taie hasła łamie się szybko, zależnie od ilości liter, metoda siłowa to tworzenie wszystkich mozliwych kombinacji znaków, w ten s[posób łamanie hasła trwa znacznie dłużej, ale nieważne, odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest silne hasło:
-to takie, które składa się minimum z 8 znaków, generalnie im więcej tym lepiej,
-to takie, które nie jest nigdzie zapisane a które pamiętamy,
-to takie, które zmieniamy co określony czas (np. co miesiąc, lub co dwa tygodnie),
-to takie, które prócz liter małych i dużych zawiera też cyfry i znaki specjalne typu !@#$%^&*()_+ itp,
-to takie, które znamy tylko my (jak zna je najlepszy kupel z klatki to takie hasło już nie jest silne),
-to takie które nie wsazuje na nas w sposób bezpośredni (czyli odpada imię, imie dziewczyny, nazwisko brata ciotecznego, data urodzenia, rejstracja samochodu, xywka przyjaciela, ulubiony film/piosenka/gra, itd),

uwagi:
-zmiana hasła co miesiąc nie oznacza zmiany cyfry na końcu z 01 (w styczniu) na 02 (w lutym), to nie jest silne hasło,
-zmiana hasła nie polega na tym aby hasło w miesiące nieparzyste było np. zdziesiek01 samo a w parzyste zdzisiek02,
-powieżanie hasłe menagerowi haseł np w mozilli to średni pomysł, hasło powinnsmy znać tylko my,
-nie powinno być ciągiem znaków (np. 12345, qwerty, abcdef, itd.),
-powinno byc łatwe do zapamiętania,
-nie powinnismy mieć wszędzie tego samego hasła (ewentualnie tego samego ze zmieniona np liczba na końcu), to samobójstwo, złamanie jednego z nich stawia otworem wszystkie inne wejścia,

[ Dodano: 2004-11-18, 19:12 ]
a teraz mały skrócik który potem też rozwinę

Dekalog bezpieczeństwa
1. Na bieżąco uaktualniej system i aplikacje.
2. Zainstaluj program antywirusowy i osobisty firewall. Regularnie aktualizuj bazy definicji wirusów.
3. Przestrzegaj reguł tworzenia haseł i często je zmieniaj.
4. W systemie windows korzystaj z systemu plików NTFS.
5. Wyłącz usługi systemowe, które nie sa Ci potrzebne do pracy.
6. Zainstaluj system w innym katalogu niz domyslny.
7. Na codzień nie pracuj na koncie z uprawnieniami administratora systemu.
8. Instaluj tylko niezbędne aplikacje.
9. Wykonaj na płytach CD lub DVD kopie bezpieczeństwa plików.
10. Stwórz dyskietke lub ratunkowy CD dla systemu.
 
 
 
 
nie mam czasu
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7135 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#2 Wiadomość | 2004-11-18, 20:48
 
najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na latwe haslo a zarazem praktycznie nie mozliwe do zlamania to "ukosniak" np mamy haslo lodziarz to wpisujemy sobie p0rs9w5s

w skrocie: jak macie dany klawisz to wklepujecie ten ktory jest nad nim po prawej stronie

asdf >> wert
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#3 Wiadomość | 2004-11-21, 14:14
 
SP2 dla Windows XP
Warto, naprawdę warto go zainstalować. Dlaczego i co on zmienia?
Ważniejsze i po łebkach:
-zawiera wszystkie poprawki (łatki na dziury zagrażające bezpieczeństwu systemu) od czasu ukazania się windowsa XP dla tego systemu, takze te zawarte w SP1 dla XP,
-posiada ulepszonego firewalla, który teraz jest domyslnie włączony,
-firewall odpala się zanim załaduje sie system XP, tak że chroni go cały czas, a nie jak przedtem dopiero po odpaleniu,
-centrum bezpieczeństwa to nowy moduł w panelu sterowania który pozwala kontrolować firewalla wbudowanego w windows XP, pozwala kontrolować aktualność bazy danych naszego antywirusa oraz sprawuje kontrolę nad automatyczną aktualizacją,
-posiada moduły odpowiedzialne za konfigurację sieci Wi-Fi (bezprzewodowej),
-teraz XP odrazu rozpoznaje urządzenia komunikujące sie z komputerem za pomocą Bluetooth, nie potrzeba instalować żadnych dodatkowyc programów jak to miało miejsce wcześniej,
-ulepszona ochrona w IE, mozliwość blokowania pop-up'ów i kilka innych,
-lepsze zabezpieczenia jeśli chodzi o Outlook Express,
-system kontroli pamięci DEP,

mini FAQ SP2 dla XP:
Q: czy to prawda że XP blokuje uruchomienia niektórych programów?
A: tak,

Q: czy to prawda że po ponownym uruchomieniu XP po procesie zainstalowania SP2 nie można sie połaczyć z siecią?
A: tak, jeśli firewall jest włączony, ale wystrczy wtedy przy próbie dostania się do sieci zezwolić na to, lub odpowiednio skonfigurować zaporę systemową,

Q: co zrobic jeśli program nie chce się uruchomić i nic nie chce się łączyć z siecią? mam juz tego dość!
A: w przypadku progrmów wystarczy zazwyczaj sciagnąć jego ostatnią wersję, takie zazwyczaj są przystosowane dla SP2, jeśli mimo to program sie nie uruchamia należy poczytać ten artykuł: http://xp.net.pl/art/xpsp2_porady.html przeczytać ten artykuł polecam również jesli obawiasz się że programy mogą nie łączyć Ci se z netem po zainstalowaniu SP2,

Q: a co jak mam pirackiego windowsa?
A: ja słyszałem o 3 scenariuszach, wersja lajt: "wszytko jest ok, działa jak należy", wersja litel hardkor: " przy odpalaniu wyskakuje mi komunikat że wersja jest piracka, system odpala się prawidłowo ale nie mogę dokonać jego aktualizacji", wersja ultra hardkor: "system sie nie podniósł! pie#$$%^ microsoft!", przy czym ostatnia wersja wcale nie jest bajką, XP może naprawdę się juz nie uruchomić, aha no i jest jeszcze wersja łot de fak?: "SP2 nie chce się zainstalować, dlaczemu?",

Q: opłaca się to instalować?
A: tak

Q: ale ja chciałbym sie jeszcze dowiedzieć conieco o tym SP2, np jak go odinstalować, skonfigurować albo jakie jeszcze z niego płyną korzyści
A: bardzo proszę:
http://xp.net.pl/art/xpsp2_porady.html
http://xp.net.pl/art/xpsp2.html
http://xp.net.pl/art/windowsxp_sp2.html
http://xp.net.pl/art/windowsxp_sp2_opinie.html
http://www.centrumxp.pl/windows/sp2/index.php

[ Dodano: 2004-11-21, 14:39 ]
Firewall graficzny w Linuksie
Tymczasowo tylko graficzny firewall pingwina i to jak powinien być ustawiony, jest on ograniczony w stosunku do wersji textowej, ale tamta dopiero rozkminiam więc nie chcę pisać o czymś czego nie umiem całkowicie. Na przykładzie firewalla z dystrybucji Linux Mandrake 10.0 opartego na środowisku graficznym KDE 3.2.

Przypominam że grzebanie w opcjach związanych z siecia może Was pozbawić dostępu do net'u tym bardziej jesli ruszacie coś czego nie znacie.

Do ustawień zapory dostaniemy się klikając *->System->Konfiguracja->Konfiguracja komputera, zostaniemy poproszeni o hasło root'a (superużytkownika, administratora systemu), podajemy je i klikamy [ok], po załadowaniu się okienka klikamy Bezpieczeństwo->Zapora sieciowa, znów czekamy na jej załadowanie się,

Na początku jesteśmy w trybie podstawowym i nim się zajmiemy tymczasowo:
- wszystko (bez zapory) - zaznaczenie tego pola powoduje że wyłączamy firewalla i ruch pomiędzy naszym komputerem a siecią internet nie jest monitorowany, gorąco polecam trzymać to pole odznaczone,
- serwer www - jeśli nasz komputer nie jest serwerem www (stron internetowych), czyli nie ma na nim żadnej witryny, która powinna być widoczna z internetu to pozostawiamy to pole odznaczone,
- serwer dns - to samo co w przypadku serwera www, serwer dns to komputer, na którym uruchomiony został "program" odpowiedzialny za tłumaczenie adresów IP na nazwy (np www.chip.pl), jeśli nasz komputer takim serwerem nie jest pozostawiamy pole odznaczone,
- serwer SSH/FTP/pocztowy/POP oraz IMAP - jesli nasz komputer nie pełni rozli żadnego z tych serwerów to pozostawiamy pola odznaczone, uwaga, to że te pola zostana odznaczone nie oznacza że nie będziemy mogli korzystać z FTP czy odbierać majli,
- żądanie echa (ping) - jeśli nie musisz testować sieci lub jakaś usługa nie wymaga "pingów", to szczerze polecam pozostawić ten kwadracik odznaczony, te pingi nie mają (nie powinny mieć) wpływu na grę w sieci, problem może się pojawić gdy to y stawiamy serwer dla jakiejś gry, ale jesli będą problemy zawsze można "wstawić ptaszka w kratkę" ;)
- bittorrent - pozostawiamy zaptaszkowane gdy korzystamy z aplikacji, która jest oparta o sieć torrentową, jeśli takiej aplikacji nie mamy/nie korzystamy to pole powinno zostać odznaczone,

na dole został nam jeszce przycisk "zaawansowane", radzę nie grzebać jeśli nie jest nam to potrzebne, po kliknieciu na niego pojawia nam się pole w którym możemy dokonywać wpisów (dodatkowa konfiguracja zapory), jeśli potrzebujemy aby z sieci dostepna była jakas usługa nie uwzgledniona w powyższych opcjach, lub też uwzględniona ale ma dokonywać połączeń na niestandardowych portach, itd to tutaj możemy dopisać port i protokół któr powinien być "widoczny z sieci", musimy wtedy wiedzieć na jakich zasadach łączy sie dany program/serwer z siecią aby móc tu cokolwiek wpisywać,

po skonfigurowaniu klikamy OK aby zatwierdzić zmiany, jeśli cos nie będzie działało po ponownym rozruchu lub po zaakceptowaniu zmian należy przywrócic poprzedne ustawienia i spróbować sie dowiedzieć, która "blokada" zmniejsza funkcjonalnośc systmu i nie włączać jej

PS. a może chcecie żebym Wam zrobił małą stronkę dotyczącą bezpieczeństwa w internecie? :mrgreen:
 
 
 
 
nie mam czasu
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7135 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#4 Wiadomość | 2004-11-21, 17:41
 
bez SP2 dzis ani rusz. jednakze zauwazylem jedna dziwna rzecz, mozliwe ze to zbieg okolicznosci. ale po sciagnieciu z torrenta pliku ISO plytko co ja niby ms rozsyla, padly mi stery od modemu i pomogl tylko reinstal. dopiero jak sciagnelem instalke z MS wtedy nie mialem problemow. tak wiec moje zdanie jest takie ze jak zobaczycie ORYGINALNA plytke z samym sp2 to jej unikajcie jak ognia :!:
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#5 Wiadomość | 2004-11-21, 20:55
 
No właśnie, Qbs dobrze prawi bo SP nie ze strony majkrosoftu to może być jakas beta, lub co gorsza wirus/trojan, najlepiej więc ściągać bezpośrednio z www.microsoft.com lub też jest na stronie do której wyżej podałem linka, i ten SP2 z tej strony jest zaufany bo sam sprawdzałem i właśnie taki mam zainstalowany. Skad jeszcze mozna wziąść SP2? Był w chipie listopadowym, jest też w ostatnim wydaniu Chip Extra.. Te cztery żródła sa napewno zaufane :)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7134 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#6 Wiadomość | 2004-11-21, 21:08
 
Ja zas polecam strone

www.msinfo.pl

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
mumin 
Przyjaciel


Dołączył 7133 dni temu
Posty: 205
Skąd: Belfast UK
Punkty: 5
#7 Wiadomość | 2005-01-05, 20:29
 
takie male pytanko do tematu.
jak mam sp2 to niepotrzebuje zadnego innego firewalla tzn ten w winie bedzie lepszy niz kiero ktorego uzywam??
 
 
 
 
 
PRAWDA PRZECIW SWIATU...
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7135 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#8 Wiadomość | 2005-01-05, 20:32
 
ten w xp2 to jest tylko na lapanie much :P jesli chodzi ci o konkretne zabezpieczenie to jednak bym ci radzil cos zainstalowac. wczesniej zdv sie rozpisywal na forum, wiec spenetruj je tu i uwdzie ;). ja uzywam jednak wbudowanego w xpeka bo mi az tak na tym bezpieczenstwie nie zalezy (ciekawe co bede mowil jak mi jakis burak wykasuje polowe muzy :/)
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#9 Wiadomość | 2005-01-05, 22:42
 
Mumin, tego z sp2 zostaw niech działa i dodatkowo zainstaluj sobie swojego Kerio, bo ten windowsowski to kontroluje tylko ruch przychodzący, więc np Trojana już nie wyczai, ale szczerze polecam Outpost Firewall Free, jest najskuteczniejszy z darmochy i najłatwiejszy w obsłudze :) pełne info zamieściłem w pracy na stronie www.sb2000.republika.pl/outpost/ jeśli będą jakieś problemy z nim to chętnie pomogę w tym poście czy też in dywidualnie majlem sb2000(zwierzątko człekokształtne)poczta.onet.pl którego sprawdzam czasem po 2-3 razy dziennie :)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
mumin 
Przyjaciel


Dołączył 7133 dni temu
Posty: 205
Skąd: Belfast UK
Punkty: 5
#10 Wiadomość | 2005-01-05, 23:29
 
ok zdv nie ma sprawy obejrze to i tamto i pomyslimy :)
 
 
 
 
 
PRAWDA PRZECIW SWIATU...
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7135 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#11 Wiadomość | 2005-04-08, 13:03
 
Zainstalowałem Outpost Firewall w wesji darmowej, szczerze mówiąc nie spodobał mi się - blokował mnóstwo rzeczy i wszystko trzeba było ręcznie ustawiać, poza tym bardziej mulił tamtego kompa (Celeron 300->375) niż Norton AV 2004. Odinstalowałem.
 
 
 
 
Loominator 
Założyciel


Dołączył 7133 dni temu
Posty: 3719
Skąd: polska
Punkty: 14
#12 Wiadomość | 2005-04-08, 21:02
 
ja jak zainstalowalem outposta to w ogóle mi nie ruszyl..pozostaje przy kerio i windowsowym
 
 
 
 
*jeżeli jest coś co Ci się na BF nie podoba to pisz - w administracji, maila, na pw.
*jeśli masz jakieś pomysły odnośnie BF nie bój się ich przedstawić w przeznaczonym do tego dziale.
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7135 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#13 Wiadomość | 2005-04-08, 21:41
 
to ty dwoch naraz uzywasz?? :| i ci to dziala?? :| loool bo mi nie i dlatego jade tylko na windowsowskim :P
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
Loominator 
Założyciel


Dołączył 7133 dni temu
Posty: 3719
Skąd: polska
Punkty: 14
#14 Wiadomość | 2005-04-08, 23:21
 
no niby dziala, ale jest maly problem - windows odpala za ktoryms razem ..wiaze ten problem z dwoma firewallami..bo zwis nastepuje zawsze tuz przed "wejsciem" kerio. Takze chyba juz niedlugo beda dwa
 
 
 
 
*jeżeli jest coś co Ci się na BF nie podoba to pisz - w administracji, maila, na pw.
*jeśli masz jakieś pomysły odnośnie BF nie bój się ich przedstawić w przeznaczonym do tego dziale.
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7135 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#15 Wiadomość | 2005-04-09, 00:17
 
skoro masz kerio to wylacz to MSowskie badziewie. on jest tak slabym firewallem ze kazdy lepszy wir, spy go bez problemu ominie/wylaczy.

Loominator:
Cytat:tak tez zrobilem, zobaczymy co z tego wyniknie
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#16 Wiadomość | 2005-04-16, 21:13
 
nie wiem czemu mieliście takie problemy z outpostem

VMC - to dobrze że wszystko blokuje, o to chodzi, żeby wykrywał kazdy ruch sieciowy, wiekszość firewalli mozna wykiwać z palcem w du... a outpost jest najlepszy w swej klasie, płatny wypada najlepiej pod wzgledem skutecznosci, bezpłatny jest na 4tym miejscu skuteczności i na pierwszym wśród bezpłatnych,

Qbs - mnie działają 3 firewalle naraz, mam McAfee fulla, Outposta darmochę i windowsowego, nic mi sie nie gryzie, trzeba to tylko ustawić odpowiednio :P

[ Dodano: 2005-04-16, 23:10 ]
Kopie zapasowe
po co robimy kopie zapasowe?
wiadomo, aby chcronić nasze dane, przed, zarażeniem, przypadkowym wykasowaniem, usunięciem celowym przez kogos złosliwego, itp, ogólnie przed utratą

czy mam kopiować cały dysk?
raczej nie, tylko to co dla Ciebie kluczowe i nieodzyskiwalne, kluczowe rzeczy to np. zapisane hasła (choc nie powinno sie zapisywać haseł nigdzie, chyba ze sie je szyfruje, ale o tym zaraz), linki do ulubionych stron, certyfikaty bankowe/windowsowe/itp, nieodzyskiwalne dane to efekty Twojej pracy a więc wypracowania, prace dyplomowe, dokumenty tekstowe, pliki projektów muzycznych./graficznych, programy przez Ciebie napisane, itd. oczywiscie możemy backupować znacznie więcej jesli tylko mamy na to chęć, potrzebę i odpowiednio pojemny...

nosnik, jaki wybrać?
najlepiej wielokrotnie zapisywalny, nie opłaca się robic kopii zapasowych na CD-R tym bardziej jesli robimy je często a dane backupowane są czesto uaktualniane, co nam pozostaje?
-drugi HDD - najszyvsza i najwygodniejsza forma backupowania, należy pamietać ze taki dysk powinien byc raczej dołączony i leżec w bezpiecznym miejscu gdy z niego nie korzystamy (czyli nie wykonujemy kopii zapasowej ani nie przywracamy utraconych danych), dlaczego? załóżmy że dysk na którym sa kopie zapasowe naszych plików jest stale wpiety w kompa, awaria teraz będzie polegała na zarażeniu plików wirusem, bardzo prawdopodobne że kopie zapasowe też zostaną zarazone, albo nagły skok napięcia w sieci, zasilacz nie wytrzymał i spalił całą zawartośc komputera (wraz z dyskiem z backupem), inna ewentualność, wolało się nam cos na kompa, jakies zwarcie i dysk z danymi awaryjnymi poszedł także do piachu, jak przechowywać dane na nosnikach magnetycznych? z dala od źródeł promieniowania elektromagnetycznego (czyli wszelkie urządzenia (głosniki, telewizor, komórka) i kable wysokiego napiecia, itp.), jeśli denerwuje nas ciagłe wpinanie i wypinanie dysku moze czas pomyslec nad kieszenia? te nie są drogie a pozwalaja szybko zamontować i odmontować dysk, w jakich są cenach? http://sklep.komputronik.pl/ - kieszenie HDD, pojemności 40GB-400GB (mniej więcej, chodzi o nówki ze sklepu),
-drugi HDD zewnetrzny - czyli podłączany w prosty sposób bo do portu USB na ogól, czasem FireWire (które jest szybsze od USB, jednak najpierw upewnijmy się czy posiadamy takie złącza w kompie, jesli nie mozna dokupic specjalne kntrolery, ale nie sa one tanie), jeśli chodzi o USB to bierzemy pod uwagę jedynie standard 2.0, wczesniejsze sa zbyt wolne, takie dyski przenosne sa na ogół mniejsze (2,5" lub 1,8"),a jak wiadomo za miniaturyzacje się płaci, jednak wygoda polega na tym że wszystko co podłaczane przez USB nie wymaga wyłączenia kompa, dysk wykrywany jest w XP odrazu po podłaczeniu, poj. do 120GB,
-pendrive - pamieć flash najczęściej z interfejsem USB, często mniejsza niz pudełko zapałek, znacznie mniej czuła na wstrząsy od dysków twardych ze wzgledu na to że nie zawiera części mechanicznych, ale tez mniejsza pojemnosciowo (teraz mozna dostac od 64MB-2GB a może i wiecej), droga w porównaniu do tej samej ilości MB na HDD czy CD/DVD, ale za to przenosna, jesli nie masz dużej ilosci plików a cenisz sobie wygodę i miniaturyzację to ta pamieć jest dla Ciebie (wiem, chamska reklama ;-)), uwaga - wyjatkowo czułe na "oddziaływania elektrostatyczne", nie pocierajcie jej o nic, itp, itd
-ZIP - kto tego dziś używa? nie wiem, to takie mało popularne, przerosniete dyskietki, istnieja dwa standardy 100MB i 250MB, potrzebny jest do nich oddzielny czytnik, ogólnie nie polecam,
- CD-R/RW - pojemności każdy zna, CD-R jesli wykonujemy kopie zapasowe bardzo rzadko (bo np. dane które archiwizujemy nie zmieniaja się zbyt często), np. raz na 6 miesiecy i wiecej, jesli archiwizujemy czesto warto zainwestować w CD-RW, wyjdzie ostatecznie taniej, bo kasujemy stare i nagrywamy nowe, nie kupujcie byle badziewia, ja poleciłbym płytki TDK, mnie jeszcze nie zawiodły, oczywiście to zależy tez od posiadanego napedu (nagrywarki), niektórzy producenci wypalarek rekomenduja konkretne płytki do swoich "zabaweczek", wiadomo, CD się dzisiaj szybko zapisuje, nie jest ciezkie, jest uniwersalne, przenosne i wytrzymałe na promieniowanie elektromagnetycvzne, wrażliwe jest natomiast na rysy, zadrapania, uszkodzenia mechaniczne, zbyt ekstremalne temperatury (zarówne te w góre jak i te w dół) zbyt intensywne naświetlanie, deformację (np. w skutek wyginania płytki), podpisanie takiej płytki czymś co nie słuzy do jej podpisywania (np. markerem albo ołówkie z twardym rysikiem) i zabrudzenia, płytki najlepiej podpisywać specjalnymi pisakami do CS, można je dostac w sklepach komputerowych, u mnie są po 3PLN, zaleta CD jest takia cena w porównaniu do pojemnosci i spore rozpowszechnienie nagrywarek CD, które są tanie,
- DVD-R/RW (DL) - to praktycznie to samo co CD, tylko pojemniejsze i nieco droższe (tak nosniki jak i nagrywarki), jednak daje naprawde spore mozliwosci i oszczędnosci finansowe gdy musimy backupować sporo danych, zwykłe DVD ma pojemnośc 4,7GB, DL (double Layer) teoretycznie jest dwukrotnie pojemniejsze, tyle ze płyty DL sa strasznie drogie na obecna chwilę, reszta zalet, wad i zastosowań jak w przypadku CD,
- technologia RAID - nie ma co tłumaczyć, dobre jesli system musi zachować ciagłość działania, wystepuje w kilku trybach, polega na zastosowaniu minimum 2 fizycznych HDD (zależnie od trybu), np. w jednym z trybów dane sa zapisywane na obu nosnikach jednocześnie, (kopie lustrzane - mirror), wiec jesli np. w jednym dysku szlag trafiłby elektronike albo mechanikę to drugi ma te same dane, aby korzystać z RAID, trzeba mieć płytę główna która wspiera tę technologię, płyty takie tanie raczej nie są, no i trzeba miec minimum dwa dyski HDD - identyczne, choć RAID nie jest typowym backupem jednak chroni dane w jakiś sposób dlatego to tu zamieściłem,
sa też inne mniej rozpowszechnone nosniki, typu tąsmy, itp, ale to raczej jest dobre dla firm, mało rozpowszechnione, itd.

[ Dodano: 2005-04-16, 23:25 ]
czym robić kopie zapasowe?
można samemu wybrać np. w programie do nagrywania płyt które pliki mają być zgrane, jeśli chcemy kopiować XP, jego ustawienia, profile, pulpity, itp to służy do tego narzędzie "kopia zapasowa" (start->programy->akcoesria->narzędzia systemowe->kopia zapasowa), jeśli chcemy mieć program który bedzie nam archiwizował okreslone pliki to w ostatniczm CHIP'ie i Enterze (04/2005) był full program Backup4All, pozatym bardzo prawdopodobne że istnieją darmowe progsy do archiwizacji danych (napewno pod linuksa, pod windowsa pewnie też),

a jak chcę zarchiwizować całą partycję?
alez proszę bardzo, takie coś nazywa sie robieniem obrazu partycji, czy nawet całego dysku, zależy od preferencji użytkwnika, z płatnych programów moge wymienic ghosta, image for windows czy drive snapshot, darmowy będzie PartImage for Linux, oczywiście że jest ich wiecej, ale nie pamiętam teraz nazw, z tą cała partycja to jest niezły bajer, bo mozna sobie zainstlowac załózmy windowsa, potem na to SP2, wszystkie łatki, sterowniki, skonfigurować, zainstalowac niezbedniki (antywirus, firewall, itp) a potem zrobić image (obraz partycji), takiego "czyściocha", potem w razie powaznej awarii (wymagającej reinstalacji systemu) mozliwe jest przywrócenie w pełni skonfigurowanego windowsa nie w 3-5h tylko w 20 minut, prawda ze fajnie? Wink

[ Dodano: 2005-04-17, 10:02 ]
wiesz może skąd zdobyć programy do backupów?
najlepiej darmowe, nie? no to hop -> http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=31

[ Dodano: 2005-04-17, 10:10 ]
co to sa typy backupów?
są to sposoby w jaki sposób pliki/dane są archiwizowane, istnieją 3 sposoby archiwizacji:
-pełna kopia - za każdym razem wykonywana jest pełna kopia zapasowa, wszystkie dane, które idą do zarchiwizowania nagrywane są ponownie, nawet jeśli część z nich, lub też całość w ogóle nie uległy modyfikacji/zmianie,
-przyrostowa - do juz istniejacej kopii pełnej dodawane są tylko te pliki/dane, które "pojawiły" sie np. w archiwizowanym folderze od czasu pełnej kopii zapasowej,
-róznicowa - pełna kopia zapasowa jest modyfikowana, podmienione zostają te obiekty (pliki/foldery), które uległy zmianie/modyfikacji od czasu ostatniej kopii,
jak widać do wykonywania jakiegokolwiek typu kopii, trzeba naj[pierw wykonać pełną kopie zapasową, oczywiście każdy z tych typów ma swoje wady i zalety, trzeba optymalnie dobrać typ kopii do potrzeb i archiwizowanych danych

no dobra, a jak bym powiedział że chcę...
...program do robienia obrazów partycji i całych dysków, działajacy pod windows XP, obsługujący NTFS, FAT i FAT32, mogący obrazy nagrywać takze na CD, a gdyby były za duże to dzielić je na woluminy, ale najfajniej gdybym to ja mógł/mogła określic jakiej mają być wielkości, oczywiście musi być darmowy, w miarę prosty w obsłudze, posiadać opcje kompresji obrazów tak aby nie zajmowały masy miejsca i gdyby jeszcze umiał działać nie tylko w środowisku windows ale też poza nim tak żebym mógł zrobic obraz partycji z których na bieżąco korzystaja programy działajace w windows w tle... myślisz że wymagam za dużo?
-mało to to napewn nie jest, ale taki program faktycznie istnieje, nazywa się DrvImagerXP, gdy to piszę aktualna wersja to 2.2, jest freeware'owy a ściągnąć go mozna stąd -> http://www.softpedia.com/...nload-1629.html

[ Dodano: 2005-05-03, 10:10 ]
Skanery antywirusowe online
to takie programy antywirusowe, których nie trzeba instalować (w teorii - bo tak naprawdę same się instalują), poprostu wchodzinmy na stronę internetową takiego skanera i rozpoczynamy przeszukiwanie kompa, skanery takie często są odpowiednikami istniejących już od dawna antywirusów programowych (np. Mks_Vir czy Kaspersky Antyvirus), oczywiście nie zastąpią one programu antywirusowego bo jak pisałem w pierwszym poście antywirusy takie (instalowane z na stałe) posiadają wiele opcji chroniących komputer w czasie rzeczywistym (skanowanie poczty, załączników, plików zapisywanych i odczytywanych, itd.), jednak są one (skanery internetowe) świetnym uzupełnieniem programu antywirusowego, który już znajduje się na naszym kompie, dlaczego? otóż nie ma programu antywirusowego, który wykrywałby 100% wirusów, dlatego nawet najlepszym może umknąć jakis wirusik a dodatkowe odchaszczanie skanerem on-line zwiększy prawdopodobieństwo wykrycia i usunięcia szkodnika,

jaki skaner internetowy najlepiej uruchomić?
najlepiej taki, który jest innej firmy niż program antywirusowy zainstalowany u nas na komputerze, czyli jesli np. na komputerze mamy BitDefender to z internetu uruchomimy nie kolejnego BitDefendera (tylko że w wersji On-line), tylko np. Kasperskiego, w ten sposób mamy pewnośc że obejmiemy zasiegiem więcej rodzajów wirusów niż robilibyąśmy to skanerami jednej firmy,

jak działaja takie skanery skoro sie nie instalują?
niektóre wykonuja pseudo instalację (niewidoczną dla użytkownika), a niektóre zwykle kopiuja pliki na dysk twardy i z nich się uruchamiają, oczywiście takie antywirusy uruchamiają się w okienku przegladarki internetowej (najczęście IE, niektóre skanery w ogóle nie chcą się uruchomic pod inną przeglądarką) korzystając z apletów Javy czy ActiveX, oczywiście przy ponownym uruchomieniu skanery online będą nam proponowały uaktualnienie bazy danych wirusów z czego trzeba skorzystać bo inaczej skanowanie kompa mija sie z celem,

jakie są plusy takich skanerów?
-nie musisz ich instalować,
-zawsze najaktualniejsze bazy wirusów,
-wszystko obsługujesz z okienka przegladarki,
-zajmuja mało miejsca na dysku,
-zżerają zasoby tylko na czas działania,
-świetne jako uzupełnienie antywirusa juz zainstalowanego na kompie,
-są bezpłatne,
-są dostępne 24h/dobę,

a minusy?
-dobre tylko jako uzupełnienie antywirusa zainstalowanego już na kompie,
-nie działają w czasie rzeczywistym (zapis/odczyt plików),
-nie chronia skrzynek pocztowych na bieżąco,
-większość działa tylko i wyłącznie pod IE,

ej, mi to nie działa
a jeśli juz jesteśmy przy (nie) działaniu, zależnie od tego na czym oparty jest antywirus to ta funkcja (usługa, program, aplet, itp.) musi być odblokowana w naszym kompie, czyli np. załóżmy że Kaspersky opiera się na ActiveX, jeśli mamy zablokowane w komputerze uruchamianie skryptów ActiveX (np. ze względów bezpieczeństwa) to antywirus się nie uruchomi, na szczęście na stronach firm produkujacych te skanery antywirusowe czesto możemy znaleźc pomoc co i jak powinno być ustawione aby ich skaner działał prawidłowo, oraz prawie zawsze jest adres e-mailowy pod, którym możemy zadawać pytania

nie wiem gdzie szukać tych skanerów on-line :-(
tu jest kilka:
Kaspersky Antyvirus - http://www.kaspersky.pl/s...=online_vir_chk
Mks_Vir - http://skaner.mks.com.pl/
Symantec Security Check - http://security.symantec....id=ie&venid=sym
Panda Active Scan - http://www.pandasoftware....2.asp?idlang=30
BitDefender - http://www.bitdefender.com/scan/licence.php
DrWeb - http://www.drweb32.pl/skaner.php
McAfee - http://us.mcafee.com/root/mfs/default.asp?cid=9914
Trend Micro - http://housecall.trendmic.../start_corp.asp
eTrust - http://www3.ca.com/securi...sinfo/scan.aspx
RAV - http://www.ravantivirus.com/scan/
 
 
 
 
nie mam czasu
 
lookup 
VIP


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7131 dni temu
Posty: 785
Skąd: Błonie
Punkty: 145
#17 Wiadomość | 2005-05-03, 22:45
 
a ja mam taki problem ...............:/ co jakieś 10 do 15 min. wyskakuje mi irytujące okienko ..... nie jaki posłaniec :::::::OD WINDOWS DO ALERT albo CRITICAL DLA ERROR :/ kurcze to jest jakiś komunikat posłaniec czy takie coś...... nie moge tega za żadne skarby zablokować myślałem że to wiruch ale nie ..... komp czysty jest .......... może mi poradzicie jak to g***o zablokować albo wyżucić z mojego kompa :/ bo kiedyś takich akcji nie miałem :( choć też miałem xp-ka :(((((( :/
 
 
 
 
 
dobry house-ik nie jest zły:)))))
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7135 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#18 Wiadomość | 2005-05-04, 03:55
 
panel sterowania > narzedzia administracyjne > usługi > odszukujesz poslaniec > wlasciwosci spod prawego >>>

A - typ uruchomienia: Zatrzymany
B - stan uslugi - guziczek Zatrzymaj
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
lookup 
VIP


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7131 dni temu
Posty: 785
Skąd: Błonie
Punkty: 145
#19 Wiadomość | 2005-05-04, 09:14
 
Czy ja mówiłem Ci że jesteś genialny kiedyś ????!!!! jeżeli Ci tego nie mówiłem to teraz CI mówie JESTES GENIALNY

już mam spokuj z nie jakim posłańcem :/ ................. dzięki za pomoc :D

pozdrówka
 
 
 
 
 
dobry house-ik nie jest zły:)))))
 
qbs 
~Administrator~
dreamer of the dreams


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7135 dni temu
Posty: 4640
Skąd: wrocław
Punkty: 27
#20 Wiadomość | 2005-05-04, 09:43
 
to nie genializm ;) tylko wiedza - mnie to na poczatku moich zabaw z ekspikiem tez to wkurzalo. jednak ja lubie experymentowac i czytac gazety komputerowe ;) <mrgreen>
btw. no problemo ;)
 
 
 
 
 
nie mam czasu :(
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#21 Wiadomość | 2005-05-28, 11:43
 
czy jesteś pewien że Twój komputer nie jest widoczny dla hakerów? może czas go przetestować zanim ktoś zrobi to za Ciebie...

przetestuj swój komputer

[ Dodano: 2005-06-07, 08:59 ]
Windows XP - usługi

Czy wiesz, że aby działały niektóre funkcje Windowsa z serii NT (NT, 2000, XP, 2003), musi on mieć uruchomiona prawidłową usługę? Czym jest usługa? To taki program, który działa w tle, nie widać go na pasku zadań ani w zasobniku systemowym mimo iz spełnia daną funkcję, np. usługa "Rejestr zdalny" pozwala na grzebanie w Twoim rejestrze... z innego komputera. Dziwne nie? Myślisz, że jest Ci to potrzebne w cdziennym użytku? Jeśli słyszysz o tym po raz pierwszy to zapewniam Cię że nie. Co możemy zyskać wyłączając zbędne usługi:
-więcej RAM'u dla innych aplikacji,
-szybsze działanie komputera,
-szybsze działanie internetu,
-szybszy start i zamknięcie Windowsa,
-wększe bezpieczeństwo,
-kilka innych.
Dlaczego większe bezpieczeństwo? Bo usługa może być dziurawa a włamywacz może wykorzystać dziurę w niej do zdobycia kontroli nad naszym komputerem. Poza tym po co trzymać włączoną usługę, jeśli ta nie jest nam potrzebna? Które usługi są nam potrzebne a które możemy bez obaz wyłączyć? O tym za chwilę, wpierw zapoznajmy się z narzędziem, które pozwoli nam na kontrolę nad nimi.
UWAGA: Wyłączając usługę, której nie znasz przeznaczenia możesz zmniejszyć funkcjonalność swojego systemu, ograniczyć sobie korzystanie z niektórych aplikacji/funkcji (muzyka, internet...) lub nawet spowodować, że Windows już nie wstanie, dlatego nie ruszaj usług, które nie wiesz do czego służą!
Panel zarządzania usługami możemy odpalić na dwa sposoby(musisz mieć uprawnienia administratora systemu aby móc dokonać zmian w usługach, zmiany te dotyczą wszystkich tożsamości, znaczy jeśli wyłączysz pod kontem admina Audio w Windows to pod kontem Twojej siostry/brata ta usługa także będzie wyłączona):
1. Klikamy Start->Uruchom wpisujemy "msconfig" wduszamy [Enter], klikamy zakładkę usługi... i natychmiast wyrzucamy ten sposób z pamięci, nigdy go już nie używamy do zarządzania usługami, ponieważ pozwala on wyłączyć usługi kluczowe dla działania Windows i w dodatku nie dostarcza kompletnie żadnych informacji o nich,
2. Start->Uruchom, wpisujesz "services.msc" i wciskasz [Enter] i mamy narzędzie, którym będziemy sie posługiwać :-)
Usługa może być w dwóch stanach: właczony i wyłączony, tłumaczyc chyba nie muszę ;-) Co innego to typ uruchomienia, wyróżniamy 3 typy:
-Wyłączony (usuługa jest stale wyłączona, funkcje, które zależą od jej działania są niedostępne),
-Ręczny (usługa nie włącza się wraz z systemem, czeka aż zostanie wywołana, np. Instalator Windows, ustawiony w tryb ręczny, jest wyłączony dopóki użytkownik nie odpali pliku instalacyjnego, który tej usługi wymaga),
-Automatyczny (odpalana wraz z systemem, pozostaje stale w jej pamięci, chyba że wystąpi błąd który ja zatrzyma lub uzytkownik sam zatrzyma jej działanie),
To teraz zajmijmy się usługami. W naszym okienku z usługami kliknij prawym przyciskiem myszy na jedną z usług (dowolna narazie) i wybierz "właściwości", tutaj masz menu rozwijane "Typ uruchomienia" to przy jego pomocy będziesz decydował jak będzie startować dana usługa a potem będziesz to zatwierdzał przyciskiem [OK], tymczasem kliknij na [anuluj].
Usługi są od siebie zależne!! Znaczy to że jeśli np. nie jest odpalona usługa DDE sieci to nie odpalimy DSDM DDE sieci, gdzie sprawdzić od czego jest zależna dana usługa? Klikamy na niej prawym przyciskiem, wybieramy "właściwości", przechodzimy na zakładkę "zależności" i tam mamy od czego zależy dana usługa i co zależy od niej. Za chwilę dam linka do pliku z PDF'em, w którym opisane są prawie wszystkie usługi Windows XP Home i Proffesionall, podobne znajdziecie zapewne w innych systemach z rodziny NT, ale nie gwarantuję, że działają tak samo więc lepiej nie kombinować samemu jak się nie wie o co chodzi.

[ Dodano: 2005-06-07, 09:11 ]
Usługi XP opisane w PDf'ie

[ Dodano: 2005-06-07, 09:41 ]
Windows XP - jeszcze szybciej
1.jeśli nie korzystamy z opcji przywracania systemu możemy ją wyłączyć, przyspieszy to działanie systemu i zwiększy ilość wolnego miejsca na HDD (nawet o kilka GB), ale odbierze nam mozliwość przywrócenia systemu w razie awarii (pozostanie nam tylko ręczna naprawa, naprawa z płyty XP lub ponowna instalacja systemu). Aby wyłączyć przywracanie klikamy prawym przyciskiem myszy na ikone "Mój komputer" Właściwości->Przywracania systemu i zaptaszkowujemy "Wyłącz przywracanie systemu na wszystkich dyskach" a następnie klikamy [OK], jeśli jednak chcemy mozemy wyłączyć przywracanie tlko na niektórych dyskach/partycjach, załózmy że chcemy zostawić przywracanie tylko na partycji systemowej, zaznaczamy ją w okienku i klikamy "Ustawienia", możemy zdecydować ile miejsca w procentach dysku ma być przeznaczone na odzysk systemu, potem klikamy na kolejne partycje na których chcemy juz wyłączyć przywracanie, wybieramy "Ustawienia" i zaptaszkowujemy "Wyłącz przywracanie systemu na tym dysku" a następnie [OK],

2.wyłączmy indeksowanie dysków. czym jest? gdy nic nie robisz (czasem nawet gdy coś robisz) włącza sie ta usługa i zaczyna skanować dyski, tylko po to abyś w przyszłości po wpisaniu jakiegoś hasła w "wyszukaj pliki lub foldery" mógł szybciej otrzymać wynik, jesli rzadko korzystasz z wyszukiwania i ważniejsza jest dla Ciebie codzienna szyksośc działania PC'ta a nie szykbie wyszukiwanie to klikasz dwa razy na "mój komputer" potem prawym przyciskiem myszy na dysk na którym chcesz wyłaczyc indeksowanie plików, wybierasz "właściwości" i na dole odznaczasz "Zezwalaj na indeksowanie tego dysku, aby przyspieszyć wyszukiwanie plików.", indeksowanie plików jest dostępne tylko na partycjach z NTFS...
PS.warto też zajrzeć o tym co pisałem wyżej w usługach i wyłaczyc usługę odpowiedzialną za indeksowanie dysków, aby jeszcze przyśpieszyć windowsa,

3.Wyłaczmy zbędne efekty graficzne, jesli nie jesteśmy zwolennikami pieknego wyglądu i nie ma dla nas znaczenia wygląd systemu, w zamian cenimy wydajność, lub też jesli mamy słabą maszyne zróbmy tak: prawy klik na pulpit->właściwości->wygląd->efekty i odznaczamy tu wszystko, potem dajemy na [OK]

4.Jeszcze raz grafika, czyli wygląd, wróćmy do czasów ME/2000, klikamy prawym przyciskiem myszy na Mój Komputer, wybieramy "właściwości"->zaawansowane->wydajność->ustawienia, w nowym okienku na zakładce "efekty wizualne" wybieramy opcję "dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności", klikamy [ok]

5.wykonujmy regularnie co tydzień defragmentację dysku, przynajmniej tego z systemem, defragmentacja wykonywana co tydzień nie zabiera duzo czasu (u mnie zależnie od 5 do 15 minut) a znacząco przyspiesza odczyt z dysku a więc i działanie systemu,

będę w miarę możliwości dołączał kolejne porady/punkty, mam jeszcze masę pomysłów, tyle że nie mam narazie czasu bo do szkoły idę zaraz :P
 
 
 
 
nie mam czasu
 
Not4uS 
Moderator
Not 4 Me Not 4 You Not4uS ;)


Dołączył 6987 dni temu
Posty: 1480
Skąd: Wałbrzych City
Punkty: 109
#22 Wiadomość | 2005-10-25, 23:12
 
wlasnie zdobylem ponoc dobry programik do niemal ze wszystkiego tzn. zabezpiecza przed wlamaniami, spamem, przed wirusami, ochrone poczty, szpiegowskim softem, blokuje roznego rodzaju bannery, reklamy jak i dialery. fakt ze jest w fazie testowej ale moje wrazenie na pierwszy raz sa pozytywne.

Kaspersky Internet Security 2006 beta

nie moge sie doczekac full wersji bo zapowiada sie naprawde rewelacyjnie, juz w poczatkowej fazie uruchomienia powiadamia uzytkownika o procesach korzystajacych z internetu ktore potrafi je np. zablokowac tj. gg korzystajacy z takiego i takiego ip itd.
mysle ze warto zainwestowac w tak rozlegly swoim zadaniom soft
ps. na stronie kasperskego tego programu sie nie dostanie ;) takze trzeba uzyc wyszukiwarki :D
 
 
 
 
 
---------- Ratty & Thunder ---------
GG R: 8886515 - GG T: 8314738
---------- Also Known As -----------
-------------- Not4uS ---------------
 
Loominator 
Założyciel


Dołączył 7133 dni temu
Posty: 3719
Skąd: polska
Punkty: 14
#23 Wiadomość | 2005-10-26, 05:58
 
ZNot4uS napisał/a:nie moge sie doczekac full wersji bo zapowiada sie naprawde rewelacyjnie, juz w poczatkowej fazie uruchomienia powiadamia uzytkownika o procesach korzystajacych z internetu ktore potrafi je np. zablokowac tj. gg korzystajacy z takiego i takiego ip itd.


nie wiem jak reszta jego funkcji , ale to co opisales to najnormalnieszy firewall :P
 
 
 
Fido 
Administrator


Dołączył 7130 dni temu
Posty: 557
Skąd: Łódź
Punkty: 5
#24 Wiadomość | 2005-10-26, 10:15
 
Not4uS napisał/a:wlasnie zdobylem ponoc dobry programik do niemal ze wszystkiego tzn. zabezpiecza przed wlamaniami, spamem, przed wirusami, ochrone poczty, szpiegowskim softem, blokuje roznego rodzaju bannery, reklamy jak i dialery. fakt ze jest w fazie testowej ale moje wrazenie na pierwszy raz sa pozytywne.

Wszystkie te funkcje już od jakiegoś czasu posiada Panda i MKS. :) (z tymże Pandy nie polecam)
 
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#25 Wiadomość | 2005-12-26, 00:58
 
FireFox - bezpieczna konfiguracja
Zaraz po zainstalowaniu przeglądarka na domyslnych ustawieniach ma być jak najłatwiejsza, obsługiwać jak najwięcej i być uniwersalna, niestety żadna z tych cech nie idzie w parze z bezpieczeństwem, jeśli komuś zależy na bezpieczeństwie bardziej niż na wygodzie powinien (opis na wersji 1.5):
1. Narzędzia->opcje (Edycja->Preferencje pod linuksem), karta prywatność:
-historia, zaznaczamy aby nie zapamiętywał nic, czyli wpisujemy 0 dni,
-dane formularzy, odptaszkowujemy, tak aby nie było zapamiętywane to co wprowadzamy do formularzy,
-hasła, również dajemy żeby nie zapamiętywał haseł,
-historia pobierania, wybieramy aby usuwał historie pobieranych plików przy wyjściu z FF,
-ciasteczka, jeżeli surfujemy tylko po kilku zaufanych stronach i tylko na nich jest nam potrzebne np. logowanie to możemy odptaszyć wszystko i tylko w wyjątkach ustawić te kilka stron, jeśli zaś surfujemy sporo i często korzystamy z serwisów wymagajacych ciasteczek do działania należy zaptaszyć "zezwól witrynom na ustawianie ciasteczek" i odrazu "wyłącznie z pierwotnego serwera", ta ostatnia opcja zapobiegnie ustawianiu ciasteczek przez reklamy ładowane z innych serwerów czy inne nieporzadane skrypty spoza strony z którą się łączymy, a i jeszcze "przechowuj ciasteczka: aż zamknę FF", po każdym zamknięciu ciacha będą usuwane,
Na dole karty prywatność mamy jeszcze buttonik "ustawienia" jest to nowość w FF 1.5, tam możemy ustawić co ma byc czyszczone podczas wyłączenia FF, czyli po zamknięciu przeglądarki znaczkiem "X" wyskoczy nam okienko gdzie będziemy mogli wybrać co ma zostać wyczyszczone.
2. Kolejna ważna dla naszego bezpieczeństwa zakładka to "treść":
-zaptaszamy "zablokuj wyskakujace okna", zapobiegnie to reklamom i innym złośliwym kodom, jeśli mamy strony, które działają w oparciu o wyskakujące okna (np. proces logowania przebiega w nwo otwartym oknie) to należy kliknąć w [uprawnione witryny] i tam ją dodać,
-ostrzegaj kiedy inne witryny próbuja zainstalować rozszerzenia lub motywy, oczywiście ta opcja winna zostać zaptaszona, do wyjątków możemy dodać zaufane strony z których pobieramy wtyczki czy skórki dla naszego FF,
-"pobieraj obrazki", oczywiście powinno zostać zaznaczone, chyba że ktoś nie potrzebuje grafiki do szczęścia (wtedy będzie bezpieczniej, ale nie popadajmy w paranoję), warto natomiast razem z opcją "pobieraj obrazki" zaznaczyć "wyłącznie z pierwotnego serwera", dzięki temu uchronimy się przed nieporządanymi reklamami, tudzież obrazkami, które mogłyby powodować błędy przeglądarki i w efekcie włam, natomiast druga strona medalu w przypadku zaznaczonej opcji "wyłącznie z pierwotnego serwera" jest taka że jeśli dana stronka jest na dwóch serwerach naraz i na innych trzyma grafikę to ta grafika nam się poprostu nie wyświetli, na szczęście takie rzeczy rzadko mają miejsce a i samą opcję mozna wyłaczyc w dowolnym momencie,
-włącz obsługę java - odptaszamy i nasza preglądarka staje sę nagle znaczniej bezpieczniejsza, oczywiście niektóre witryny dynamiczne moga przestać działać jak należy (np. czaty),
-włącz obsługę java script - polecam odptaszyć, jesli jednak część stron przestała funkcjonowac jak należy to poprostu zaznaczmy tę opcje spowrotem i kliknijmy button [zaawansowne] i tam wszystko odptaszmy, taki mały kompromis pomędzy funkcjonalnością a bezpieczeństwem,
3. Zakładka "zaawansowane/aktualizacja":
-oczywiście aby nasz program był bezpieczny i na czasie zaptaszkowujemy aby automatycznie sprawdzał czy sa nowe aktualizacje dla przeglądarki oraz ewentualnie dla wtyczek jesli z takowych korzystamy,
-"zaawansowane/bezpieczeństwo" - włączamy (poprzez zaptaszkowanie) obsługę wszystkich typów protokołów, dodatkowo jesli posiadamy jakieś certyfikaty lub inne "gadżety" związane z bezpiecznym przsywałniem danych to zarządzamy nimi właśnie stąd,

Ogólne porady:
-pamiętaj aby zawsze mieć zaktualizowaną przeglądarkę,
-jesli nie wiesz co jest Ci potrzebne do surfowania a co możesz spokojnnie wyłączyć to wyłączaj opcje stopniowo, gdy po wyłaczeniu jakiejś, Twoja ulubiona witryna przestanie działać to najprawdopodobniej znaczy to że ta opcja jest niezbędna,
-staraj się nie odwiedzać stron, które są lub przypuszczasz że mogą być niezgodne z prawem, najczęściej własnie na nich kryja się wirusy i inne złośliwe kody komputerowe,
 
 
 
 
nie mam czasu
 
 
Odpowiedz do tematu
BeatsFactory » Forum » Dział Ogólny » Komputery » Bezpieczeństwo i wydajność...

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
qbs | forum: © phpBB by Przemo | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2024 | partnerzy | protected by bowi