Linux - jak się za to zabrać
Witaj Gościu
Profil | Wiadomości [0] | Statystyki | Użytkownicy | Toplista | Regulamin | Kontakt
Rejestracja
newsy » katalog » artyści » strona główna » warsztat » szukaj

 Ogłoszenie 
BeatsFactory Promo 1, ważny temat:

kliknij tutaj -> Promocja artystów z pod znaku BF

BeatsFactory » Forum » Dział Ogólny » Komputery » Linux - jak się za to zabrać
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#1 Wiadomość | 2005-05-10, 11:09
Linux - jak się za to zabrać 
Mam taki pomysł - stwórzmy poradnik od samego początku, od samych podstaw jak się zabrać za Linuxa.

- jaką dystrybucję zainstalować
- skąd ściągnąć
- przygotowanie do instalacji
- jak zainstalować
- jak skonfigurować (wygląd, sprzęt, sterowniki)
- skąd pobrać podstawowe darmowe oprogramowanie
- w jaki sposób instalować oprogramowanie (w tym jak skompilować programy dostarczane w formie kodu źródłowego)

Na forum są zaawansowani linuksowcy a myślę, że taki poradnik przedałby się niejednej osobie zainteresowanej Linuxem, sam chętnie bym skorzystał ale choć mam jakieś podstawy (korzystałem z kont shellowych w trybie txt, używałem podstawowych komend), nigdy nie miałem Linuxa w domu i chętnie dowiedziałbym się jak ten system pozyskać, zainstalować i z niego korzystać.
 
 
 
 
Pafcio 
~Założyciel~


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2156
Skąd: Leszno
Punkty: 70
#2 Wiadomość | 2005-05-10, 12:06
 
jak chcesz sobie potestowac tylko i zobaczyc jak to wyglada (jesli oczywiscie mowimy o trybie graficznym x-window) to najprostszy jest knoppix - nic nie trzeba instalowac - wgrywa sie sam z CD do ramdysku - ostatnio sie meczylem z ustawieniem sieciowki ale ZDV mi blyskawicznie pomogl :)

najbardziej przyjazna wersja "taka na stale" to chyba linux mandrake - obecnie znany jako "mandriva linux"
http://www1.mandrivalinux.com/pl/
zrodel nigdy z Internetu nie sciagalem - za to zawsze kupowalem chip specjal linux - wychodzi co kwartal i srednio kosztuje 30 zl
smigalem na wersji 9.2 - ale obecnie napewno sa nowsze

narazie tyle na szybko

[ Dodano: 2005-05-10, 13:07 ]
instalacja linux mandrake - dla wszystkich co potrafia czytac i instalowali jakis system kiedykolwiek, nie powinna sprawic klopotu
 
 
 
 
 
"wszytkich ktorych urazilem - przepraszam ze sie urodzilem, wiecej sie to nie powtorzy..."
<reason> 3.0
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#3 Wiadomość | 2005-05-10, 21:44
 
VMC, ten zakres materiału co powiedziałeś to ilościowo objęłyby książkę 100-150 stron, z chęcią napisałbym coś takiego ale nie mam czasu, co oferuję w zamian? mogę Ci tu wrzucić linki do dobrych stron o linuxie, strony sa z materiałem dla początkujących więc nie powinno być problemu, mogę udostępnic PDF'y dot. systemów linuksowych, mogę nawet udostępnic instrukcje instalacji Linuksa krok po kroku którą razem z kolegą wykonalismy na zajęcia z systemów operacyjnych, instrukcja jest w pełni "oscreenowana" ;-) i mysle że napisana łatwym językiem, pozatym obalmy kilka mitów:
-linuks już nie jest trudny w instalacji, dystrybucje takie jak Mandriva (Mandrake), Fedora Core czy SuSe prowadzą nas za rączkę w języku polskim, powiem więcej, jesli potrafisz zainstalować windowsa 9x/ME to z linuksem też nie powinieneś mieć problemu, ale polecam na początek przeczytac tekst o instalacji dowolnego linuksa (nawet ten co robilismy wspólnie z kolegą) i dowiedziec się jakie zapytania mniej wiecej mogą wyskoczyc podczas instalacji

polecam dystrybucje (na początek) wszystkie które mają słowo "Live" w nazwie (lub tak jak mówi Pafcio - Knoppixa, który był pierwszym linuksem odpalanym bezpośrednio z CD), bo to znaczy że są odpalane z CD i nie trzeba ich instalować, mozna poprostu zobaczyć jak linuks wygląda, działa, itd. A jak już się zdecydujesz na jakiegoś linuksa to do instalacji polecam Mandrake (MAndriva) lub Fedora Core, te dwa systemy są najbardziej user friendly, najbardziej nastawione na multimedia (filmy, muzyka, nowe gadżety technologiczne), i na ogół to własnie w tych dystrybucjach korzysta się z najświeższegoh jądra (czyli serca systemu, to ono odpowiada za komunikację systemu ze sprzętem), większośc dystrybucji linuksa mozna pobrać stąd: http://www.linuxiso.org/, jeśli nie masz ochoty na pobieranie mogę Ci przesłac na CD (gratis ofkors :-)), któryś z linuksów które ja mam (jak będziesz chciał to wypisze Ci listę bo mam ich sporo), ewentualnie dociągnę bo mnie to i tak nie robi różnicy, praktycznie co tydzień ściągam nowego linuksa w celach testowych ;-)

jeśli miałbyś jakies problemy z linuksem to i na forum i via majl służę pomocą, w wyjatkach krytycznych możesz dzwonić bo numer masz :-) jeśli masz jakieś konkretne pytania to śmiało, bo naprawdę opisac to wszystko co napisałeś to robota na miesiąc 24h/dobę jesli miało by być porządnie zrobione, ale jeśli będziesz chciał abym opisał ci jakieś zagadnienie (np. instalację konkretnego systemu) lub wskazał link do takiego poradnika to nie ma problemu, to co mogę polecić na początek to:
http://www.newbie.linux.pl
 
 
 
 
nie mam czasu
 
Pafcio 
~Założyciel~


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2156
Skąd: Leszno
Punkty: 70
#4 Wiadomość | 2005-05-10, 22:32
 
ja chetnie zobacze tego pdf - instalacja - krok po kroku - by ZDV i kolega :)
przy okazji mozesz mi wyslac na maila - albo dac link do zassania
 
 
 
 
 
"wszytkich ktorych urazilem - przepraszam ze sie urodzilem, wiecej sie to nie powtorzy..."
<reason> 3.0
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#5 Wiadomość | 2005-05-11, 17:38
 
wiesz Pafcio, Ty już jesteś after first install więc ten poradnik prawdopodobnie nie nauczy Cię niczego nowego, to jest raczej dla osób, które instalują system po raz pierwszy, ale zapodać mogę :-)

zdravko.boo.pl/bf_storage/linuinstallpkimb.pdf - 578kb
 
 
 
 
nie mam czasu
 
Pafcio 
~Założyciel~


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2156
Skąd: Leszno
Punkty: 70
#6 Wiadomość | 2005-05-12, 07:47
 
raz piszesz linux a raz linuks :) wiem ze spolszczenie jest przez ks i jak odmieniasz to tak sie powinno pisac

DOS oraz Windows to także systemy operacyjne od windows 95 sie zgodze

(root directory). mogliscie dodac jeszcze / ;)

-k. sieciowa, graficzna i muzyczna zintegrowane z płytą główną, mozna bylo napisac juz cale slowo "karta" ;)

1.1 - Ściągamy z internetu obraz bootowalnej płyty SuSe (1CD) w wersji Personall 9.1, Internet - zawsze sie pisze z wielkiej litery :)

1.19 - Testing the internet connection - zobacz jak jest na screenie - a potem to o czym napisalem linie wyzej ;)

1.21 - User Authetication (autoryzacja użytkowników) - ostatnio rozmawialem o tym z Qbsem :) hehe authentication to "uwierzytelnianie" a nie autoryzacja - to sa 2 rozne rzeczy - czepiam sie - gdyz jak pisalem prace inż to promotor mi trul non stop o tym i takie same bledy robilem :)

1.22 - Creating Local User Accounts (tworzenie kont użytkowników) - teraz możemy
stworzyć użytkowników i ich konta, aby stworzyć użytkownika trzeba nadać mu "Full User
Name" (pełną nazwę użytkownika), "User login" (login, potrzebny przy logowaniu do
systemu), i "Password" (hasło), które należy wpisać dwa razy w celu potwierdzenia,
dodatkowo można, ustalić jeszcze kilka opcji dotyczących hasła i logowania do systemu,
tu bym chcial chwile dluzej sie zatrzymac
napewno najwiekszym bledem jest logowanie sie z poziomu root (administrator) - zawsze warto sobie utworzyc konto zwyklego uzytkownika i z niego dzialac - przy kazdej modyfikacji ustawien systemowo/programowych zawsze mozna sie przelaczyc (lub system sam zaproponuje) i tylko przez wpisanie hasla root dokonac jakiejs zmiany
dlaczego tak, a nie z poziomu admina? hmm
no wiec wlasnie dlatego ze zawsze jest mozliwosc ze cos moze pojsc nie tak jak planowalismy, albo np moze byc skok napiecia i komputer sie wylaczy - albo jakas inna przyczyna zewnetrzna i jak bysmy byli zalogowani jako admin i takie cos by sie stalo - to tracimy konto admina i odzyskanie danych i doprowadzenie systemu do stanu uzywalnosci zabiera sporo czasu, a jak nam sie uszkodzi konto zwyklego uzytkownika, to mozna je skasowac i zalozyc nowe - a dane przeniesc - czyli caly czas system moze nadal funkcjonowac stabilnie - chyba jasno to opisalem - jesli nie - to poszukam artykul o tym :)

1.25 - System Linuks SuSe został zainstalowany i wstępnie skonfigurowany, jeśli w czasie
konfiguracji zaznaczyłeś "automatic login", system uruchomi się od razu bez logowania, w
przeciwnym razie pojawi sie okno autoryzacji gdzie wpisujemy nasz login i hasło, klikamy
[Login] i logujemy się do systemu.
znow autoryzacja ;)

potezna zaleta linuksa (i w ogóle systemow opartych o unix) jest tez to ze jak wlaczamy jakas usluge n. ftp, mysql etc. to nie musimy resetowac komputera, zeby zaczela funkcjonowac :)
 
 
 
 
 
"wszytkich ktorych urazilem - przepraszam ze sie urodzilem, wiecej sie to nie powtorzy..."
<reason> 3.0
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#7 Wiadomość | 2005-05-12, 09:31
 
dzięki za info, w niedługim czasie postaram się przełożyć je na praktykę


Pafcio napisał/a:raz piszesz linux a raz linuks :) wiem ze spolszczenie jest przez ks i jak odmieniasz to tak sie powinno pisac


mi osobiście najbardziej podoba się praktyka wielu publikacji, to się zresztą tyczy nie tylko akurat tego systemu

forma podstawowa - linux
forma odmieniana (z dodaniem końcówki) - linuksa
 
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#8 Wiadomość | 2005-05-12, 23:23
 
hehe, Pafcio :-P ja to pisałem jednego wieczora na szybciutko żeby tylko zdążyć z zaliczeniem :-P przyznaje się do dwóch błędów:
-nie wiedziałem że internet piszę się z dużej litery,
-autoryzacja/uwierzytelnianie (będę musiał poczytać co jest co :-) ),

to że nie opisałem tworzenia konta użytkowników to tylko dlatego że ja miałem pisać jedynie jego instalację oraz wstępną konfigurację (podstawowych rzeczy), w treści zadania nie było mowy o bezpieczeństwie :-)

Pafcio napisał/a:potezna zaleta linuksa (i w ogóle systemow opartych o unix) jest tez to ze jak wlaczamy jakas usluge n. ftp, mysql etc. to nie musimy resetowac komputera, zeby zaczela funkcjonowac

hmm... Pafcio w XP też nie trzeba uruchamiać ponownie kompa aby usługa mogła być włączona, podejrzewam że nie tylko w XP ale także i w 2000/2003, chyba że nie rozumiem pojęcia usługa :-)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
Pafcio 
~Założyciel~


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2156
Skąd: Leszno
Punkty: 70
#9 Wiadomość | 2005-05-13, 06:27
 
ZDV-12 napisał/a:hmm... Pafcio w XP też nie trzeba uruchamiać ponownie kompa aby usługa mogła być włączona, podejrzewam że nie tylko w XP ale także i w 2000/2003, chyba że nie rozumiem pojęcia usługa Smile


dobra - a po zmianie konfiguracji lub wgraniu nowej wersji jakiejs aplikacji tez nie trzeba robic resetu?
jesli nie, to nie wiedzialem :|

[ Dodano: 2005-05-13, 07:27 ]
XP nigdy nie mialem na dysku i narazie sie nie zanosi zebym mial ;)

[ Dodano: 2005-05-13, 07:31 ]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Autoryzacja
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uwierzytelnianie
---
heh tak chwalona przez Fido wikipedia i tez piszą Internet z "małej" ;)
 
 
 
 
 
"wszytkich ktorych urazilem - przepraszam ze sie urodzilem, wiecej sie to nie powtorzy..."
<reason> 3.0
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#10 Wiadomość | 2005-05-14, 20:31
 
Pafcio napisał/a:dobra - a po zmianie konfiguracji lub wgraniu nowej wersji jakiejs aplikacji tez nie trzeba robic resetu?
jesli nie, to nie wiedzialem :|

często nie trzeba :-) wielu aplikacjom/ustawieniom wystarczy restart explorer.exe a więc wciskamy [CTRL]+[ALT]+[DEL], wybieramy menadżera zadań jesli nie odpala się automatycznie po tej akcji (np. w windows 2000 się tak nie dzieje), udupiamy tam proces explorera (explorer.exe), teraz klikamy na Plik->Nowe zadanie (Uruchom...) i wpisujemy explorer.exe, klikamy na [OK] i już, oczywiscie nie do wszystkich aplikacji/ustwaień to zadziała, a ponowne uruchopmienie jest wręcz zalecanym krokiem podczas instalacji programów, jednak jesli komuś się spieszy albo nie chce 10ty raz z rzędu uruchamiac ponownie kompa to ten skrót jest jak najbardziej na miejscu :-) można takze spróbować się wylogowac i zalogować ponownie, też często działa :-)

dzieki za teksciki, juz się biorę za czytanie :-)

[ Dodano: 2005-05-14, 21:47 ]
no proszę, dyskretna różnica ale jednak jest :-)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
Pafcio 
~Założyciel~


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2156
Skąd: Leszno
Punkty: 70
#11 Wiadomość | 2005-05-17, 15:15
 
wlasnie otwieram nowy magazyn komputerowy CHIP 6/2005 - 8 minidystrybucji Linuksa znajduje sie na plytce dolaczonej do pisma
cena gazety razem z plyta 19,90
 
 
 
 
 
"wszytkich ktorych urazilem - przepraszam ze sie urodzilem, wiecej sie to nie powtorzy..."
<reason> 3.0
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#12 Wiadomość | 2005-10-18, 19:37
 
Czy obecnie jest jakaś dystrybucja inuxa dostępna w CHIPie? Zwłaszcza interesuje mnie Mandriva.
 
 
 
 
Pafcio 
~Założyciel~


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2156
Skąd: Leszno
Punkty: 70
#13 Wiadomość | 2005-10-18, 21:20
 
dzis wyjalem ze skrzynki - nie ma nic takiego na plycie

chip specjal - linux wiosna 2005 - mandriva, linux limited edition 2005 bylo dostepne

pewnie na stronie bedzie mozna zamowic jeszcze
----
acha, wczoraj zakonczylem prenumerate chipa - dostaen tylko jeszcze 1 numer
 
 
 
 
 
"wszytkich ktorych urazilem - przepraszam ze sie urodzilem, wiecej sie to nie powtorzy..."
<reason> 3.0
 
Fido 
Administrator


Dołączył 7172 dni temu
Posty: 557
Skąd: Łódź
Punkty: 5
#14 Wiadomość | 2005-10-23, 22:39
 
Pafcio napisał/a:heh tak chwalona przez Fido wikipedia i tez piszą Internet z "małej" ;)

Hehe, widzisz, dziesięć dni po Twoim poście błąd był już poprawiony. :) Może jednak miałem co do niej rację? ;)

Sorry za OT
 
 
 
 
dotmod 
VIP


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6824 dni temu
Posty: 196
Skąd: NekoSounds
Punkty: 10
#15 Wiadomość | 2005-11-01, 12:49
 
No dobra, a ma ktoś z was już jakieś sukcesy w tworzeniu muzy pod Linuksem - konkretne przykłady miło byłoby usłyszeć.
Co do dystrybucji to w tej chwili składam sobie 32 bitowe Gentoo właśnie specjalnie pod muzę (wiele fajnych programów nie kompiluje się jeszcze na 64 bitach). Gentoo daje największą swobodę co do wyboru opcji i pozwala na maxymalną optymalizację. :)
 
 
 
 
NekoSounds.netlabel - szukamy ludzi do współpracy
http://www.last.fm/user/dotmod
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#16 Wiadomość | 2005-11-10, 15:04
 
właśnie stawiam pierwsze kroki w mandrivie <mrgreen>
 
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#17 Wiadomość | 2005-11-10, 15:16
 
to powodzenia, ten os na szczęście nie jest taki trudny jak niektóre linuksy czy FreeBSD (tam można na partycji stworzyć coś takiego jak podpartycje - ogólnie niezła zamota z samą instalką :D )
 
 
 
 
nie mam czasu
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#18 Wiadomość | 2005-11-11, 23:54
 
FreeBSD podobno jeśli chodzi o stawianie serwerów na nim nie ma sobie równych :)

A co do Mandrivy - ciekawy system, ogólnie podoba mi się :D Tylko czasami denerwujący, np czasem instaluje ze ściągniętego źródła jakiś program i nie wiem jak go potem uruchomić, nie ma tu czegoś takiego jak "Program Files" w Windowsie.

Na przykład Xine - zainstalowałem z trzech pakietów ściągniętych z netu (rpm-y - jeden program i dwie biblioteki) i nic, nie mogłem go nijak odpalić komendą ani znaleźć w /usr, dopiero gdy znalazłem Xine w dystrybucji i zainstalowałem z menedżera instalacji oprogramowania to poszło, sam stworzył skrót w menu i działa.

Jest możliwość przeglądania zawartości rpm-ów ściągniętych z zewnątrz w menedżerze instalacjo pakietów? Tam są z prawej opisy które bardzo przydałyby się do sprawdzenia co jest co. Mam też diodatkowe CD-ki z pakietami i też chętnie bym je tak przejrzał jakby się dało
 
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#19 Wiadomość | 2005-11-12, 08:39
 
po pierwsze to: http://newbie.linux.pl/

jeśli chodzi o instalację to właśnie tam znajdziesz artykuł: http://newbie.linux.pl/?i...goria=2&show=16
tu właśnie opisane jest jak instalować i dinstalowywać programy w pingwinie

tu są podstawowe komendy konsoli: http://newbie.linux.pl/?i...goria=2&show=23

btw. istnieje polecenie w linuksie dzięki któremu da się sprawdzic czy dany program jest zainstalowany, poprostu wpisujesz to polecenie a potem nazwę programu i on Ci wypisuje czy dany program jest,

często jesli nie masz skad uruchomić programu to mają one uniwersalne komendy, np. xmms'a odpalisz z konsoli będąc nieważne w jakim folderze, wpisujesz xmms wduszasz [enter] i voila, nie tylko xmms tak ma, w dokumentacji innych programów też powinno być napisane czy są odpalane jakimś poleceniem, jest jeden problem, nie pamiętam tego polecenia, jak mi się przypomni to napiszę ale gdzies na jakiejś www napewno będzie

jeśli chodzi o to masz masz dodatkowe kompatky to w linuchu jest opcja na dodanie ich do bazy danych pakietów (przynajmniej w dystrybucji mandrake/mandriva), niestety też nie pamiętam gdzie :-|

[ Dodano: 2005-11-12, 09:51 ]
VMC: no więc tak, jesli chodzi o te dodatkowe CD z rpm'ami to aby je przeglądać w tym dodaj lub usuń pakiety to jak pisałem trzeba je dodać do listy, w mandrake 10.0 robi się to tak (w mandrivie pewno podobnie):
"start"->system->konfiguracja->pakiety->menadżer nośników oprogramowania
i tam musisz dodać te "sidiki", tylko nie kasuj tego co już jest ;-)

[ Dodano: 2005-11-12, 09:55 ]
jeśli natomiast chodzi o instalację rpm'ów a raczej ich odmiany dla mandarynki to:
http://newbie.linux.pl/?i...oria=3&show=292
tu jest opisane conieco o urpmi

[ Dodano: 2005-11-12, 10:04 ]
btw VMC - pytałeś się o NTFS i linuksa, jeśli interesuje Cię nadal ten topik to tu jest cała prawda o NTFS:
http://newbie.linux.pl/?i...goria=5&show=31

[ Dodano: 2005-11-12, 10:09 ]
ogólne informacje dot. linuksa, jego budowy, sposobu działania, warto się zapoznać:
http://linux.pl/?id=artic...goria=8&show=96

[ Dodano: 2005-11-12, 10:14 ]
jeśli interesuje Cię czym mozna zastąpić np. corela czy winampa spod windowsa to tu jest katalog oprogramowania:
http://linux.pl/?id=soft

tutaj linki do stron związanych z linuksem:
http://linux.pl/?id=linki

wspominałem też o stronie na której możesz szukać gotowych rpm'ów pod mandrivę, powtórzę jej adres bo sam z niej często korzystam i jak dla mnie to wygoda:
http://rpmfind.net
 
 
 
 
nie mam czasu
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#20 Wiadomość | 2005-11-21, 18:30
 
dzięki ZDV, w zasadzie wszystko się przydało <mrgreen> poza tym w międzyczasie musiałem przeczytać sporo artów i for oraz zmierzyć się z różnymi problemami ale wszystko poszło i śmigam na linuksie :D

[ Dodano: 2005-11-21, 18:34 ]
Aha jeśli by ktoś kiedyś pytał - wybierając między interfejsami graficznymi KDE i GNOME proponuję korzystać z KDE. jest bardziej funkcjonalne, łatwo konfigurowalne. Poza tym z tego co czytałem na forach i sam testowałem większość aplikacji jest lepiej zintegrowana z KDE.
 
 
 
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#21 Wiadomość | 2005-11-21, 18:43
 
no problemo :-) ja natomiast proponuję Ci zapoznać się kiedyś jak będziesz miał okazję z BeOS, jest łatwiejszy od linuksa moim zdaniem, cos pomiędzy windows a linuks, szybki choć stary, mam w nim kilka gierek na starcie, jest zamiennic Word'a i w ogóle wypasik, zainstalowałem go w wer. max i zajął 670MB, tak więc idealny na mój najstarszy 2GB dysk bo mam jeszcze sporo miejsca na inne rzeczy, wykrywa i obsługuje FAT'a, reszty systemów plików boje się podmontować :D
 
 
 
 
nie mam czasu
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#22 Wiadomość | 2005-11-21, 18:47
 
może kiedyś przetestuję, choć o ile wiem to BeOS nie jest już aktualizowany, a mnie jest potrzebny system do codziennego podstawowego użytku
 
 
 
 
dotmod 
VIP


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6824 dni temu
Posty: 196
Skąd: NekoSounds
Punkty: 10
#23 Wiadomość | 2005-11-21, 18:50
 
dj_vmc napisał/a:i śmigam na linuksie


Mam rozumieć że robisz muzę na Linuksie? 8)
Jeśli tak to proszę o recenzje i próbki


dj_vmc napisał/a:proponuję korzystać z KDE

Do zastosowań muzycznych IMHO oba odpadają - za dużo żrą zasobów. Proponuję niegdyś mojego ulubionego WindowMakera, Fluxbox też jest niczego sobie.
A KDE próbuje być takie jak WinXP, tylko bardziej. Gnome jest bardziej eleganckie, nie ma tyle funkcji, ale to wg mnie zaleta. Z resztą to w Linuksie jest najpiękniejsze - każdy może wybrać taki interface jaki mu odpowiada, a nie jedynie słuszny.
Tylko szkoda, że Linux nadal nienawidzi mojej karty dźwiękowej :( :>

EDIT:

Co do BeOS-a to może być o nim znowu głośno. Po pierwsze jest Zeta - nowy system oparty na kodzie rozwojowej werdji BeOS-a, która nie została nigdy wydana. Niestety, nie tylko wg mnie to kupa - niestabilna, wolniejsza niż 5PE. Ale jest też coś co rokuje dużo większe - Haiku - open source'owa implementacja BeOS-a - wersja 1.0 ma być w pełni zgodna binarnie z pierwowzorem. System zaczyna wkraczać już w fazę alfa - daje się uruchomić, część programów się odpala
Przypominam jakby co, że na BeOS-a miało wyjść Nuendo i Cubase - mieli już wersje beta. Niesstety dzięki staraniom pewnej firmy z Redmond Be Inc. poszłaz torbami :(
Ostatnio zmieniony przez dotmod 2005-11-21, 18:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
 
NekoSounds.netlabel - szukamy ludzi do współpracy
http://www.last.fm/user/dotmod
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#24 Wiadomość | 2005-11-21, 18:55
 
no nie jest, ale ta edycja która mam ma chyba wszystko czego trzeba, zresztą jeszcze się okaże, dopiero ja testuję, natomiast jeśli chodzi o aktualizację to nadchodzi następca BeOS'a w pełni kompatybilny z jego ostatnią wersją (RS5), będzie się nazywał haiki czy jakoś tak, zobaczymy jak będzie się sprawował, a co do instalacji i kompilacji pod linuksem to już sobie radzisz jakoś?

[ Dodano: 2005-11-21, 18:56 ]
Dotmod - a jaka masz dźwiękówkę?
 
 
 
 
nie mam czasu
 
dotmod 
VIP


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6824 dni temu
Posty: 196
Skąd: NekoSounds
Punkty: 10
#25 Wiadomość | 2005-11-21, 19:07
 
@ZDV-12: Juli@, teoretycznie jest częściowo obsługiwana - odtwarzanie działa, na najnowszej alsie (1.0.10) nagrywanie też, ale problem jest z MIDI - w zależności od dystrybucji albo po prostu nie działa, albo przy próbie uzyskania dostępu do MIDI przez jakiś program - zwis systemu :(. W Gentoo ponadto próba wyładowania modułów alsy z jajca = zwis systemu :( Teraz mam Debiana 32 bitowego z jajcem z demudi - tam na szczęście nic się nie wiesza, ale Rosegarden mówi że się nie odpali i tyle

na Audigy wszysko hulało
 
 
 
 
NekoSounds.netlabel - szukamy ludzi do współpracy
http://www.last.fm/user/dotmod
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#26 Wiadomość | 2005-11-21, 19:22
 
a to widzę że już kombinowałeś i to sporo żeby odpalić tę kartę, btw. pierwszy raz o niej słyszę (zaraz się okaże że wstyd się przyznać ;-))

a Ty Dotmod wykombinowałeś już coś na linuksie? znaczy czy skończyłeś jakiś kawałek zrobiony tylko i wyłacznie pod tym OS'em?
 
 
 
 
nie mam czasu
 
dotmod 
VIP


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6824 dni temu
Posty: 196
Skąd: NekoSounds
Punkty: 10
#27 Wiadomość | 2005-11-21, 19:43
 
Oj to wstydź się ;)
http://www.esi-pro.com/vi...p?pid=43&page=2
Polecam sprzęcicho, za cenę niższą niż złodziejskie modele Creativa z bajeranckim panelem dostajesz naprawdę profesjonalną kartę :)

Niestety na Linuksie to jedynie próbowałem robić coś w trackerach - wtedy bardziej zaawansowane programy były w powijakach a te klasyczne i z tradycjami ;) jak snd to nie są rzeczy dla normalnych ludzi. Jedyny wówczas sensownie wyglądający sekwencer (Muse) był zbyt niestabilny do poważnej pracy. Później poznałem owoca i tak już zostało. A teraz z tego co widzę sporo ciekawych rzeczy się pojawiło - Ardour wygląda pysznie, trochę się nim bawiłem, jest dużo modularnych syntezatorów, niezły edytor - Rezound, dla hardcorowców jest CSound. Jedno co mnie przeraża to fakt że wszystkie te zabawki trzeba ręcznie odpalać, łączyć kabelkami, bo nie działa to wszystko pod jednym hostem. Inna sprawa że przynajmniej teoretycznie daje to ogomne możliwości. Podobno jest na to jakiś sposób - jakieś zarządzanie sesją, ale ciekaw jestem opinii kogoś kto posługuje się tym systemem w praktyce.
Ale widzę że nawet na tym forum jeżeli ktoś ma Linuksa to raczej do internetu i innych codziennych zastosowań niż tworzenia muzy :(
 
 
 
 
NekoSounds.netlabel - szukamy ludzi do współpracy
http://www.last.fm/user/dotmod
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#28 Wiadomość | 2005-11-21, 20:10
 
no co Ty, ja kocham eksperymentować z dźwiękiem pod linuksem tyle że ostatnio nie mam na to czasu, mam distro demudi, jako live cd, bo jakimś cudem nie udało mi sie tego zainstalować :-| (nie wiem czemu), tak czy siak bawiłem se właśnie tak jak mówisz, serwerem jack i podpinałem pod niego instrumenty i sekwensery, troszke się pomęczyłem ale w końcu udało mi sie z tego wydobyć dźwięk, bawiłem się też instrumentem który miał tyle mozliwości kreacji dźwięku że większość VST'ków pod windę chowa się, normalnie na początku nie wiedziałem za co złapać ;-) wykręciłem kilka taktów, ale pod live-cd to nie to samo,c hciałem zainstalować bo mi sę spodobało ale mi sie nie udało, a nie mam ostatnimi czasy czasu aby sie z tym cackac, jak będę miał więcej frei zait to pewnie wrócę do tego :-)

btw. link który podałes nie działa, ale se już sam znajde w jakimś sklepiku albo cuś :-)

PS. wstydzę się ;-)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
dotmod 
VIP


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6824 dni temu
Posty: 196
Skąd: NekoSounds
Punkty: 10
#29 Wiadomość | 2005-11-21, 20:27
 
A udało Ci się jakoś zarządzać całym projektem?
 
 
 
 
NekoSounds.netlabel - szukamy ludzi do współpracy
http://www.last.fm/user/dotmod
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#30 Wiadomość | 2005-11-21, 20:43
 
no teoretycznie tak, udało mi się w sekwencerze midi (nie pamiętam jakim) wpisać melodię i wysłać komunikaty midi do tego instrumentu a on je odegrał, chyba że nie o takie zarządzanie Ci chodzi :-) tyle że ja nie mam żadnych problemów z midi pod linuksem, Mandrake ustawia mi go sam a pod Demudi musiałem się troche pobawić, jeśli chodzi o zapisywanie projektów to ich nie zapisywałem bo działałem tylko na wersji live-CD (demudi) więc nie wiem jak z tym jest
 
 
 
 
nie mam czasu
 
dotmod 
VIP


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6824 dni temu
Posty: 196
Skąd: NekoSounds
Punkty: 10
#31 Wiadomość | 2005-11-21, 20:59
 
No właśnie chodzi mi o zapisywanie projektów, ale nie plików w danym programie tylko całej sesjii - wszystkich uruchomionych programów, wczytanych brzmień, połączeń z serwerem jack itd. Podobno jest to możliwe, bo sam przyznasz, że bez tego angażowanie się w przejście na Linuksa traci nieco sens, a samo ręczne odtworzenie sesji zajęło by z godzinę <nuda>
 
 
 
 
NekoSounds.netlabel - szukamy ludzi do współpracy
http://www.last.fm/user/dotmod
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#32 Wiadomość | 2005-11-21, 21:08
 
rozumiem, jednak nie było mi dane jeszcze spróbować tego, jesli jednak kiedyś podjął bym walke o zapis całej sesji to dam znać jak mi poszło :-)
 
 
 
 
nie mam czasu
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#33 Wiadomość | 2005-11-27, 19:10
 
Dochodze do wniosku, że Linux w praktyce nadaje się tylko do zastosowań prostych (poczta, przeglądanie netu) oraz zaawansowanych (serwery), natomiast jeśli chodzi o użytkowanie, że się tak wyrażę, średniozaawansowane to wiele mu brak w porównianiu do Windowsa. Wiele rzeczy jest nadmiernie skomplikowanych dla użytkownika, któremu niekoniecznie sprawia dużą przyjemność siedzenie pół dnia i kombinowanie jak coś tam uruchomić lub zainstalować. Ponadto dostępność do programów jest niewielka, a to co jest to zwykle wersje beta, w ktorych nie brakuje bugów.
 
 
 
 
dotmod 
VIP


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6824 dni temu
Posty: 196
Skąd: NekoSounds
Punkty: 10
#34 Wiadomość | 2005-11-27, 20:25
 
Gdzieś na K-v-R znalazłem coś w tym stylu: "Najpierw określ co chcesz robić, znajdź program w którym wygodnie i dobrze ci się pracuje, a dopiero do tego wybierz opowiednią platformę sprzętową (Mac, PC), oraz system operacyjny"
Niegłupie <spoko>
 
 
 
 
NekoSounds.netlabel - szukamy ludzi do współpracy
http://www.last.fm/user/dotmod
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7176 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#35 Wiadomość | 2005-11-27, 20:38
 
btw Dotmod: znasz li tę stronkę? ;-) http://www.linux-muzyka.ixion.pl/
 
 
 
 
nie mam czasu
 
D-Bass 
Moderator
aka dj_vmc


Dołączył 7177 dni temu
Posty: 2083
Skąd: Lublin
Punkty: 11
#36 Wiadomość | 2005-11-27, 21:52
 
dotmod napisał/a:Gdzieś na K-v-R znalazłem coś w tym stylu: "Najpierw określ co chcesz robić, znajdź program w którym wygodnie i dobrze ci się pracuje, a dopiero do tego wybierz opowiednią platformę sprzętową (Mac, PC), oraz system operacyjny"
Niegłupie <spoko>


true, true
 
 
 
 
dotmod 
VIP


Orientacja: zwierzątka :P
Dołączył 6824 dni temu
Posty: 196
Skąd: NekoSounds
Punkty: 10
#37 Wiadomość | 2005-11-27, 22:38
 
ZDV-12 napisał/a:btw Dotmod: znasz li tę stronkę? ;-) http://www.linux-muzyka.ixion.pl/


Znam znam :), goście nawet kombinują własną dystrybucję, ale jak sami mówią nadaje się tylko do celów demonstracyjnych
BTW: Udało mi się zawiesić Debiana moją kartą <brawo> <do bani> :> :(
Wystarczyło załadować moduł snd-seq i odpalić jakiś sekwencer
 
 
 
 
NekoSounds.netlabel - szukamy ludzi do współpracy
http://www.last.fm/user/dotmod
 
 
Odpowiedz do tematu
BeatsFactory » Forum » Dział Ogólny » Komputery » Linux - jak się za to zabrać

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
qbs | forum: © phpBB by Przemo | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2024 | partnerzy | protected by bowi