Techniczny slownik
Witaj Gościu
Profil | Wiadomości [0] | Statystyki | Użytkownicy | Toplista | Regulamin | Kontakt
Rejestracja
newsy » katalog » artyści » strona główna » warsztat » szukaj

 Ogłoszenie 
BeatsFactory Promo 1, ważny temat:

kliknij tutaj -> Promocja artystów z pod znaku BF

BeatsFactory » Forum » Muzyka » Dobra Muzyka » Techniczny slownik
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7134 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#1 Wiadomość | 2004-11-11, 18:58
Techniczny slownik 
Jezeli ktos ma ochote poczytac to jest tu co nieco o technicznej jezdzie:

TECHNO - Jest muzyką tworzoną za pomocą komputerów i sprzętu muzycznego najnowszej generacji (syntezatory, keyboardy, stacje perkusyjne, miksery). U źródeł techno znajdował się house, dziś jedna z wielu odmian techno, który sam w latach siedemdziesiatych wywiódl się z disco. Za rok narodzin stylu house uważa się rok 1985, a jego kolebkę był znany klub w Chicago o nazwie WareHouse. Od początku lat dziewiećdziesiątych trwa nieprzerwanie ewolucja gatunku. Specjaliści doliczają się ponad 82 odmian tego rodzaju muzyki. Rozróżnia się między innymi 13 odmian techno, 5 ambientu, 8 house, 6 transu itd... Ich specyfika zależy od wpływów kulturalnych i geograficznych, osobistych gustów muzyków, otwarcia na inne style, a także ciągłego udoskonalania technologii sprzętu muzycznego.

HARDCORE - Maksymalnie wyostrzona odmiana brytyjskiego techno. Zapoczątkownay na przełomie lat 80-tych i 90-tych (za rok narodzin uważa się rok 1991, kiedy to powstal kawałek 4 HERO "Mr. Kirk's Nightmare", inni za rok narodzin uznają rok 1987/88). Pierwsze utwory hardcore'owe pochodzą od house'u - tempo 125 bpm zwiększono do 135-140 bpm. Charakterystyczne dla hardcore'u jest przyspieszanie i rozciaganie dzwięków, wsteczne odtwarzanie i miksowanie dźwięków z samplowanymi bitami, koncentracja na sekwencjach bitowych i basowych. Za przykład może posłużyc pierwszy album The Prodigy "Experience"(typowo hardcore'owy) HAPPY HARDCORE Tempo zwiekszone do 150-155 bpm. W porównaniu do hardcore'u wyciszone bity i basy oraz skupienie się na akompaniamencie i wokalu. "Happy hardcore to przewaga pianin, bity odłożone na bok, a do tego śpiewajace babki zsamplowane z popowych kawałków". TERROR CORE Najcięższa odmiana hard core'u. Jeśli nie wiecie co to jest "muzyczny terror" to spróbujcie posłuchać na przykład składanki "Terror Done". Niekórzy twierdzą, że wszystko to co ma ponad 200bpm to sieczka i nic więcej - a jednak na świecie jest wielu zwolenników właśnie najostrzejszej odmiany hard core'u

GABBA - Może być też GABBER (HardCore holenderski), styl najbardziej popularny w Holandii, Niemczech a u nas w Polsce jego kolebką są Kielce. Cechą charakterystyczną jest bardzo szybki (niekiedy obłędnie - powyżej 200 bpm.), ostry beat i elementy break-beatu, industrialu, noiz. Jest to po prostu styl bardzo szybki, energiczny, bezwzględny, mocny i brutalny - coś tylko dla maniaków gatunku. Tylko niewielu jest w stanie wytrzymać choćby kilka a co dopiero kilkanaście minut w tempie ponad 200bpm (czyli około 3 uderzeń na sekundę) przy takim tempie po około 10 minutach ścina się białko w mózgu..... I pomyśleć, że ten styl jest całkiem popularny w niektórych kręgach.

HARDHOUSE - Zdecydowanie ostry i bardziej oszczedny brzmieniowo niż house. Czasem tak ostry i mechaniczny, że mylony z normalnym techno.

MINIMAL - Za pierwszego europejskiego muzyka-minimalistę w pełnym tego słowa znaczeniu uchodzi dzisiaj działający na przełomie wieków francuski kompozytor, pianista i ezoteryk Eric Satie, autor między innymi, utworu Vexation, składającego się z 840 powtórzeń tego samego motywu. Minimalizm jako odrębny nurt muzycznej awangardy wyłonił się w połowie lat 60. z utworu kalifornijskiego kompozytora Terry Rileya In C. Muzycy z tego kręgu - Steve Reich, La Monte Young, John Adams czy pop-minimalista Philip Glass - przyznawali sie do inspiracji wschodnią muzyką medytacyjną i egzotyczna muzykę ceremonialną. Muzyka minimalna adresowana była do ludzkiej podświadomości - opierała się na możliwie najmniejszych motywach muzycznych, które zmieniać sie miały w toku bardzo powolnej, nieuchwytnej dla ucha transfromacji, a ich tworzywem mogły być zarówno dźwięki instrumentów muzycznych, jak i odgłosy zaczerpnęte z rzeczywistości i poddane (lub nie) studyjnej obróbce. Steve Reich - największa gwiazda tego stylu muzycznego - porównywał utwór muzyczny do przesypujacych się w klepsydrze ziaren piasku oraz do przechodzenia w stan spoczynku wytrąconej z równowagi huśtawki. Kompozytor, który cieszy się ostatnio największym komercyjnym wzięciem - Estończyk Aarvo Part tworzy muzykę minimalną wykorzystując poszatkowane kompozycje mistrzów z czternastowiecznej szkoły niderlandzkiej. Doświadczenia minimalistów dodały odwagi kompozytorom utworów techno przynajmniej w trzech momentach. Minimalne nagrania dowartościowały zwyczaj redukowania warstwy muzycznej do form najprostszych, uczyniły ze struktury rytmicznej podstawę organizacji dźwięku muzycznego, a z faktu nieświadomego choćby slyszenia utworu - akt słuchania.

DETROIT - Jak sama nazwa wskazuje powstał w pewnym Amerykanskim miasteczku pod tytułem Detroit - kiedy to DJ'e z tegoz miasta zaczęli....(o tym napisze później). Najbardziej chyba rzucajaca w oczy cecha tego gatunku jest podkreslenie beat'u; i tak na prawdę to ten gatunek chyba tylko na tym sie opiera. Muzyki mamy tu wyjątkowo mało jeśli w ogóle jest jakaś(chyba zawsze jest jakaś). Ogólnie rzecz biorąc detroit to twarda, cieżka i pokręcona muza.

RAVE - Jest to impreza techniczna na wielką skalę. W rejwach uczestniczy zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy osób. Muzyka techno nawiązuje do klimatów industrialnych, dlatego imprezy są organizowane w gigantycznych halach czy opuszczonych fabrykach, hangarach. Najchetniej adoptowane są jednak tanie do wynajęcia przestrzenne i podatne do montowania sprzętu nagłaśniającego puste sale produkcyjne.

JUNGLE - Wywodzi się z Angli (Londyn). Korzenie tego gatunku sięgają roku 1989. Gatunek wyewulował w okresie 1990-1992 z breakbeat'u poprzez Hardcore do formy obecnej. W 1995 roku stał się poważnym gatunkiem muzyki elektronicznej, dzięki takim artystom jak 4 Hero, Goldie czy A Guy Called Gerald. W 1995 Goldie nagrywa charakterystyczny utwór: 21 minut do posłuchania . W tym czasie, znacznie powiększyła się różnica pomiędzy muzyką dance i jungle'em, podobnie jak pomiędzy techno i breakbeat'em. W tym okresie powstaje również znacząca dla jungle'a compilacja James'a Brown'a Into the Jungle Groove, która zawiera klasykę breakbeatu opartą na rytmach Funky Drummer. Gatunek ten można opisać jako przyspieszony breakbeat z wolną linią basową. Szybkość w BPM (bitach na minutę) wacha się w granicach 140-170 BPM. Linia basowa jest - czasami - o połowę wolniejsza od beat'u. Beat w breakbeat'ci jest grany na 1 2 33 4, gdzie na 2 i 4 uderzeniu słychać werbel lub stopę, podczas gdy na 1 czasami i 3 pozycji zawsze stosuje się twardą stopę. Linia basowa jest płynna, równa taka jak w oryginalnym dub'ie lub reggae.

TRANCE - Wariacja muzyki techno zapoczatkowana w Niemczech (1992r.). Mieszanka szybkich rytmow i powolnych, długich dźwięków syntetycznych. Styl dość szybki, czasem chaotyczny. Wynalazca : Sven Väth. Znacznie szybszy od house'u no i oczywiście nie ma w nim ani odrobiny funk'u. W transie najwiekszy nacisk kładzie się na wywołanie atmosfery, nastroju a co za tym idzie i transu badź innego stanu świadomosci (jak kto woli). Niestety w niektórych miejscach na świecie wyklęta jako muzyka szatana. Przykłady: Tromesa, Mesmerisa, Gagarin 108(polskie!!), Juno Rector, Total Eclipse, Prana, Quirk, Saafi Bros., X-Dream, Hallucinogen, Sandman, Astral Projection, Man With No Name, Joujouka i wiele, wiele innych. ACID TRANCE Trance z kwasem po prostu - czyli opierający się na skwierczących dźwiękach wydobywanych z TB-303 Rolanda.

Drum 'n' Bass - Jest wiele odmian "połamanej" muzy, którą dużo ludzi mylnie nazywa Drum'n'bass, mimo iż tak naprawdę większość z tych gatunków nie ma z tą nazwą nic wspólnego. Ponieważ instrumenty używane w Drum`n`bass są często wykorzystywane w innych typach muzyki trudno więc, laikowi poprawnie zidentyfikować styl danego utworu. Są trzy elementy które są charakterystyczne dla stylu drum`n'bass. Dla zilustrowania brzmienia drum'n'bass zamieszczono trzy charakterystyczne próbki z opisem pochodzące z Demon's Theme ze ścieżki dźwiękowej L.T.J Bukem z Logical Progression. 1. Pierwsza próbka, zawiera elektroniczne dźwięki, które w istocie składają sie z instrumetów typu wiatr, skrzypce którym L.T.J Bukem nadaje wprowadzający nas świat prawdziwego Drum'n'bass'u charakter. Posłuchaj próbki: L.T.J. Bukem'a - zawierającej samo tło, przestrzeń i atmosferę Drum'n'bass. 2. Próbka druga z linią basową stosowaną w Drum'n'bass. Jest on bardzo różny od prostych basów pochodzących z muzyki np. House. Jest ciemny, ponury wywodzący się z pod wpływów dub'u lub reggae. Posłuchaj: - zauważ że nie jest to typowy bas jaki stosowany jest w muzyce klubowej typu Club House (Gabber lub Hardcore). 3. Trzecia część, ilustruje więcej elementów Drum'n'bass. Pokazuje wzór beat'u stosowanego w tym stylu, który w zasadzie można okrelić jako szybki breakbeat. Ścieżka perkusyjna różni się znacznie od House'a zarówno pod względem szybkości jak i samego wzoru. Wzór perkusji w House'ie wygląda 1 2 3 4, podczas gdy w Drum'n'bass jest 12 33 4 przy czym różnica w brzmieniu tych beatów jest znaczna. Posłuchaj przykladu . Do perkusji dodawany jest bas, następnie tło i atmosfera aby w pewnym momencie wszysko zamilkło i zostało tylko tło, do którego po pewnym czasie znów dołącza bas i perkusja rozkręcając utwor na nowo. Co jakiś czas słychać odgłosy ptaszków, wiatru itp... Dobrym przykładem twórcy drum'n'bass jest Jacob's Optical Stairway, znany bardziej jako 4 Hero.

DUB - Łagodna melodia, dość szybki rytm i elektroniczny beat. Jest to także określenie na tworzenie nowego utworu z już istniejącego. W dub'ie nie ważne są formy. Motywy czerpie się z różnych gatunków. Dźwięki układa się w różnych kolejnościach. Nie ważne są reguły, ważne jest tworzenie, komponowanie.

PSYCHEDELIC TRANCE GOA GOA - to tag (czyli nazwa własna; symbol; skrót) oznaczający psychodeliczny trance. Pochodzi od portugalskiej prowincji Indii nad Morzem Arabskim o takiej samej nazwie. Jeszcze niedawno odbywały się tam masowe, deliryczne imprezy plażowe, na które co roku zjeżdżały tysiące europejczyków. Region ten jest (lub był) tym dla muzyki trance kolebką. Obecnie masowe imprezy na plażach są zakazane. Przepisy zabraniają posiadania nawet najmniejszych dawek narkotyków a także bycia pod ich wpływem, nie mówiąc już o sprzedawaniu. Surowe restrykcje stosowane są wobec Dj-ów lub organizatorów imprez. Nazwa "Goa" odchodzi chyba powoli w zapomnienie. Psychodeliczny trance dobrze klimatyzuje się w Izraelu, RPA czy Ameryce południowej. Jako styl muzyczny - GOA to trance jak sama nazwa wskazuje psychodeliczny - czyli bogaty w motywy muzyczne, silnie pobudzający wyobraźnię i mocno eksperymentalny.

PSY TRANCE - Nazwa stosowana do określania nowoczesnego psychedelic trance. Utwory tego podgatunku charakteryzują się zmiennym - breaktrance'owym podziałem rytmu oraz częstymi, harmonicznymi zmianami motywów muzycznych przechodzących płynnie z jednego w drugi i stanowiących całość. DOWNTEMPO Styl nieco wolniejszy, zawierający elementy zapożyczone z techno - funkujące, tribalowe bębny etc.

ELECTRO - Jeden z młodszych odłamów muzyki technicznej. Wytworzył się około roku 1980 - na początku lat 80-tych. Powstał na podstawie prostego kompterowego rytmu i krótkich recytwoanych tekstów w stylu Kraftwerk. Mieszanka GROOVE i muzyki elektronicznej(Europa) praktykownana w latach 80-tych. Dała początek HOUSE'owi i HIP HOP'owi E.B.M - Electronic Body Music - fuzja muzyki instrumentalnej i rytmow elektronicznych; była jedną z przyczyn powstania techno na czele: Front242

Atmospheric or Intelligent - Ścieżka Demon's Theme, położyła szkielet wzoru pod ten gatunek. Dla niektórych nazwy Inteligent Jungle i Artcore były innymi nazwami tego samego gatunku. Najlepszym przykładem produkcji tego stylu jest Bukem's Good Looking Records która wydała jedne z najlepszych kawałków Interligent Jungle. Poniżej przedstawione są trzy serie, Logical Progression (straight drum `n' bass), Earth (smooth, subtle) and Progression Sessions (mixed, like the live DJ sets).

Twostep and Jump Up Steps - skierował Jungle'a na parkiet. Hardstep ma "nadprzestrzenny (metaliczny)" dźwięk basu. Techstep używa dźwięków perkusji ze stylu Techno. Produkcje Aphrodite z "nadprzestrzennym" basem są bardzo dobrze dostosowane do zagrania ich na scenie (parkiecie). Posłuchaj A Woman That Rolls z Aphrodite. Ten rodzaj muzy jest także nazywany Jump Up, ponieważ tak określa się to co chcesz robić słysząc taką muzykę, czyli po prostu Jump Up (skakać, podskakiwać). Twostep lub 2 Step posiada bardzo charakterystyczny snare'ek na 2-m i 4-m uderzeniu. W podstawowej notacji bas przesunięty jest za 3-e uderzenie: 1 2 34. Posłuchaj: Die's Slide Away z Planet V, najlepszej kompilacji z początku 1999 roku.Ten styl stał się bardzo popularny wręcz dominujący w 1998/1999, przez co zachęcał to remiksowania z innymi gatunkami n. House'em itp... . Powstał np. Twostep Garage który jest połączeniem Garage House'u z Twostep'em.

Dark Jungle - W 1992-1993 nastąpił zwrot z Hardcore Techno, gdzie w atmosferze underground'u wyelouowały nowe style Darkcore i Darkside. Gatunki te używają bardzo ostrych, wściekłych i twardych dźwięków, podczas gdy styl Inteligent zawiera bardzo lekkie i przyjemne brzmienia. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, Ed Rush i Optical stworzyli Dark Jungle z ostrymi, twardymi dźwiękami, mglistymi odgłosami syren oraz głębokim basem i ostrym beat'em. BREAKBEAT - Styl muzyczny zapoczątkownay w Anglii; wykorzystuje oryginalny break-beat (lub przyspieszony drum'n'bass). Czesto w kawałkach breakbeatowych znajdziemy akcenty jazz'owe lub funk'owe, pianina, organy, scratch'e, wycinki z muzyki filmowej, fragmenty starych nagrań i inne ciekawostki. Wszystko to oprawionę połamanym rytmem tworzy całkiem przyzwoitą całość. Przykłady: Laidback, LHB, Rasmus, Westway itp. BIG BEAT - Nazywany żartobliwie hip-hop'em dla studentów. Inna nazwa to "funky breakbeat". Narodził się w małym londyńskim klubie "The Albany" w sierpniu 1994 roku. Wtedy to zaczęto organizować tam imprezy pod nazwą "Sunday Social". Zaczęto puszczać rozmaitą muzykę, czyli wszystko to co kręciło zgromadzonych. Mixowanie zeszło na drugi plan. Tańczących zabawiali Tom i Ed (z Chemical Brothers - uważani za twórców big-beat'owego brzmienia; wtedy było to jeszcze Dust Brothers), Norman Cook (Freak-Power, Pizzaman, The Mighty Dub Katz, Fatboy Slim - to wszystko to jego pseudonimy), Jon Carter. Z czasem impreza "Sunday Social" stała sięcoraz bardziej rozpowszechniona, zyskała rozgłos i uznanie. Wszyscy, którzy sięgneli po Big Beat twierdzili, że znudziła im się już muzyka puszczana non-stop w klubach. Mieli dość house'u ("house po prostu nudził mnie do łez" - stwierdził Cook). Nowa muzyka, którą zaczęto tworzyć przyciagała nie tylko zwolenników muzyki tanecznej, ale także muzyki rock'owej. Big Beat opierał się na szybkim rytmie, mocnej ścieżce basu z odrobiną kwaśnego brzmienia Rolanda TB-303 urozmaiconymi czysto rock'owymi instrumentami. Przykłady: Fatboy Slim, Chemical Brothers,

Jazzy Drum'n'Bass - Obok Hardcore'a, bardzo znaczący wpływ na rozwój Jungle'a miał Jazz. W 1998 roku, Reprazent collective z Roni Size'em rozpoczynają wydawać Jazzy Drum'n'bass tworząc przy tym nowy styl. Na scenie nie używają już elektronicznych instrumentów, raczej skłaniają się ku naturalnym brzmieniom, preferują natomiast nadal "podwójny bass". Przykładem tego stylu jest Peshay, artysta Jazz'owy produkujący remiksy dla Courtney Pine. W 1998 4 Hero wydali Two Pages gdzie pierwsza strona zawiera bardzo silne wpływy Jazz'u.

HOUSE - Powstał około roku 1985/6 w Chicago. Wytworzył sie z takich gatunków jak: groove, disco, electro, funku i innych. Kojarzony był z impreazami w starych, opuszczonych, zdewastowanych halach i magazynach - stąd nazwa "house" (od warehouse - ang. magazyn, hala), poza tym w Chicago Franikie Knuckles(ojciec house'u) założyl klub pod nazwą Warehouse. House to chyba jeden z najbardziej tanecznych, woklanych i funkujących gatunków muzyki określanej jako techno. Jego historia zaczyna się w klubach dla czarnoskórych gejów, którzy ze wzgledu na kolor skóry i preferencje seksualne musieli "zejść do podziemia" by tam organizowac imprezy. Po klęsce muzyki disco zaczęto rozgladać się za innymi rodzjami muzyki. Era disco dobiegła końca a tymczasem na parkietach klubów czekaly setki klubowiczów spragnionych dobrej zabawy. Wtedy własnie pojawił sie Frankie Knuckles. Zaczynał w klubie The Gallery, gdzie razem z przyjacielem Larrym Levanem odpowedzialny był za podtrzymywanie dobrej atmosfery i miedzy innymi za przygotowywanie ponczu, do którego dowdawali LSD. Frankie zaczynał od przerabiania starych nagran. Uzbrojony w żyletkę i magnetofon szpulowy przerabiał stare kawałki, wycinał częsci zbędne, wydłużał partie taneczne. Z czasem siegnał po syntezator i TR-909 Rolanda. Prymitywna technika okazała sie niezwykle skuteczna i przyniosła sławę Frankiemu nie tylko w Chicago, ale w całych Stanach. Jak sie później okazało - TR-909 stał się symbolem muzyki house i jej nieodłącznym elementem. Tak zostało zdefinowane brzmienie house'u. W tamtych czasach nie było to nic innego jak tylko disco wzbogacone o mocniejszy rytm, w bardziej tanecznym wydaniu. Dziś house to mocny kick, dobry bas, wpadająca w ucho melodia, jakiś tekst , elelmenty disco i funk'u. Muzycy obywają się już bez trupy instrumentalistów, czasami całej orkiestry - tak niezbędnych przy nagranich funk'owych i disco. Dziś wystarczy trochę sprzętu, stare płyty do zmiksowania. Obecnie centurm muzyki house w Europie jest chyba Francja. Głównymi przedstawicielami house'u są: Paul van Dyke, Daft Punk, Bob Sinclair, Dimitri from Paris, Cassius, Dj Sneak, Da Mob i wielu innych. Inne style Breakbeat & Hardcore są nazwami dla szybkiego i głośnego (hałąśliwego) wariantu Techno. Są one korzeniami dla stylu Jungle. Szkic tych gatunków wykreował James Brown tworząc breakbeat. Ragga Jungle jest stylem stworzonym w 1992-1993 roku. Styl ten dodaje do utworu również wokal.

BEAT - Uderzenie, ścieżka perkusyjna utworu.

B.P.M. - Ilość bitów na minutę (bits per minute).

CHILL OUT - To boczne sale w klubach techno, gdzie odpoczywają osoby zmęczone tańcem i głośną muzyką. Puszczany jest tam zazwyczaj AMBIENT.

AMBIENT - Spokojna nastrojowa muzyka, wyciszająca o zabarwieniu kosmicznym lub wykorzystująca elementy muzyki etnicznej.

GROOVE - Nieprzetłumaczalne tak jak : Vibe, Rock albo Funk. To co nas popycha do tańca na parkietach.

LABEL - Niezależna wytwórnia płyt. Każdy styl muzyki ma swoją ulubioną wytwórnie.

NEW AGE - Uzdrawiający kryształ, dotyk rak i medytacje transcendatalne. Nie ma wątpliwości, ze scena trance ma wiele wspólnego z New Age. Jednak z powodu hippisowskich ubiorów i pseudohinduskich okładek płyt, wiele trancerów uważa new age za kierunek nieco podejrzany.

Nie-miksowanie - Stała kość niezgody pomiędzy DJ-ami którzy grają z DAT-a i nie miksują, i tymi co miksują z winyli. Nie miksujący polega na długich wciągających introdukcjach, które są świetne na imprezach plażowych. W klubach publiczność woli raczej ciągle zmiany i miksowanie rytmów.

Party - Dobre zakończenie dnia - czy jesteś w starym magazynie lub fabryce na starym terenie przemysłowym, w walijskiej dolinie, na zboczu góry w Japonii czy na azjatyckiej plaży. Jeżeli muzyka i ludzie są w porządku - nie ma nic lepszego na świecie.

PROG ROCK - Dla wielu producentów trance główne źródło inspiracji, kiedy 20-minutowe riffy gitarowe zastępują 20-minutowymi riffami elektronicznymi. Hawkwind, pink floyd, Oziric Tentacles czy Jethro Tull są to nazwy, które możesz wymieniać, jeśli chcesz zrobić wrażenie.

Qat - Roślina z północnej Afryki, żuje się ja dla lekko halucynogennego efektu. Przypomina nieco korę drzewa i nie jest zbyt przyjemna w smaku, ale jest za to ekologicznym, naturalnym źródłem odlotowych przeżyć.

Syntezator - Jest dla trance'u tym, czym gitara dla rockowca.

Tie-Dye - Obowiązkowy element stroju transowca. Ma wskazywać na egzotyczne podróże do goa czy Tajlandii.

TRANCECORE - Jako zróżnicowany gatunek, trance z jednej strony miesza się z nowoczesnym jazem, z drugiej strony spektrum zahacza o hardcore, trance core to czadowa mieszanka hardcore, ostrego techno i trance'u. A także heavy rocka.

Ultrafiolet - Najważniejsze źródło oświetlenia na imprezach trance. Promiennik UV maja dość mocy, aby ugotować mały posiłek w pięć minut a podłogę sali zmieniają w cos bardzo dziwnego, nawet jeśli nic nie brałeś. Transowcy noszą fluoryzujące w UV ubrania, malunki na skórze albo - co wygląda najbardziej odjazdowo szkła kontaktowe.

USA - Rozwojowy rynek dla trance'u. Rave i trance są tam dziwnie pomieszane, z ludźmi na imprezach noszącymi dziwaczne kombinacje białych rękawiczek, gwizdków, fluoryzującej odzieży i binds.

Zrodlo: Wortal muzyki Techno www.clubtechno.pl
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
BeReal 
~Urlopowicz~


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6727 dni temu
Posty: 53
Skąd: Szczecin
Punkty: 5
#2 Wiadomość | 2006-01-19, 16:50
 
Nie wiem czy tu mozna serwować odpowiedzi :), ale zaryzykuje :)

groove (Ectaco-Poland)
v,
1 rowek
2 żłobienie
3 bruzda
4 wpust
5 falc
6 szyb
7 sztolnia [górn.]
8 rutyna
9 koleina
10 żłobić
11 bruzdować
12 rowkować
13 falcować
14 gwintować
15 zryć
16 dłubać

A Ty mowisz ze nie da sie wytłumaczyć ;)
Ale mówiąc całkiem poważnie: GROOVE w muzyce elektronicznej (z tego co mi wiadomo) określenie na linie perkusyjną wraz z linia bassową . B&B - Beat&Bass, ponadto istnieje rowniez gatunek muzyki opierający swoje trzewia właśnie na tych dwóch elementach.

Pozdrawiam :) Niech mnie piorun trafi jeśli się mylę
 
 
 
 
 
"Logic is a systematic method of comming to the wrong conclusion with confidence."
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7134 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#3 Wiadomość | 2006-01-19, 20:32
 
Juz pare razy pokreslalem, ze tekst niezmieniany ze zrodla. Nieprzetlumaczalny chodzi o to ze nie ma co tego tlumaczyc. Tak jak House nie ebdziemy tlumaczyc jako dom przeciez.
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
BeReal 
~Urlopowicz~


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6727 dni temu
Posty: 53
Skąd: Szczecin
Punkty: 5
#4 Wiadomość | 2006-01-20, 17:35
 
DJ_Golem napisał/a:Juz pare razy pokreslalem, ze tekst niezmieniany ze zrodla. Nieprzetlumaczalny chodzi o to ze nie ma co tego tlumaczyc. Tak jak House nie ebdziemy tlumaczyc jako dom przeciez.


Spoko, pierwsza część mojego posta powinna być odbierana jako żart :) wiem, że tu nie chodzi o dosłowne tłumaczenie :) Ale za to druga mam nadzieje daje 2 ciekawe informacje na temat tego słowa.

Pozdrawiam
 
 
 
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7134 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#5 Wiadomość | 2006-01-20, 20:14
 
No tu chyba bardziej chodzi o Drum'n'Bass niz o B&B. Zreszta o B&B nie slyszalem nigdy.
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
ZDV-12 
Założyciel


Dołączył 7134 dni temu
Posty: 2558
Skąd: Police
Punkty: 26
#6 Wiadomość | 2006-01-20, 21:24
 
ale dnb to gatunek muzyczny, a groove to własnie określenie basu i bitu razem, stąd się wzięły groovebox'y
 
 
 
 
nie mam czasu
 
Pit 
Moderator
keep out


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6701 dni temu
Posty: 628
Skąd: Białystok
Punkty: 198
#7 Wiadomość | 2006-01-20, 21:37
 
Aha, a o Jean Michaelu Jarre to nikt slowem tam nie wspomnial.. jeden z prekursorow tego calego elektronicznego brzmienia ktore teraz slyszymy :)
 
 
 
 
What dreams may come ...
 
BeReal 
~Urlopowicz~


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6727 dni temu
Posty: 53
Skąd: Szczecin
Punkty: 5
#8 Wiadomość | 2006-01-23, 19:37
 
Nie, nie :) znowu nie zostalem zrozumiany , sic !

Nie ma chyba takiego gatunku jak B&B, tylko groove jest czasem "traktowany" tym skrotem. Natomiast istnieje gatunek muzyki, ktory nazywa sie GROOVE i jest oparty prawie wylacznie na beatcie i bass'ie, cos jak jump up (np. Aphrodite). Nie jest to chyba popularna muzyka, gdzies sie doczytalem, ze w ogole bylo (jest?) co takiego. Np. tutaj nie jest on w ogole wyszczegolniony:


http://www.ishkur.com/music/#

Btw. fajny guide po muzyce elektronicznej. Pewnie jest on wielu osobom znany :P, ale moze komus jeszcze nie wpadl w ręce. Zaznacze ze nie chce tu szpanowac wiedzą i sie klocic o pojecia, bo ich znaczenie czesto jest bardzo ...hmmmm. płynne ? Ale po prostu lubuje sie w takich ciekawostkach mimo ze wiedza jest raczej malo uzyteczna :)
 
 
 
 
Not4uS 
Moderator
Not 4 Me Not 4 You Not4uS ;)


Dołączył 6987 dni temu
Posty: 1480
Skąd: Wałbrzych City
Punkty: 109
#9 Wiadomość | 2006-02-07, 17:05
 
Slownik dosc ladnie rozbudowany. Sporo ciekawych rzeczy mozna sie dowiedziec. Ze swojej strony chcialbym dorzucic jeszcze 3 pojecia ktore nie zostaly wymienione:

Dance - potoczne określenie kilku zbliżonych gatunków muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house. Początkowo termin ten dotyczył głównie muzyki eurodance, popularnej w latach dziewięćdziesiątych. Charakteryzowała się ona rytmiczną melodią, kobiecym wokalem oraz wstawkami rapowanymi przez mężyczyznę. Gatunek ten miał licznych reprezentatów, z których najbardziej znani są artyści tacy jak: Mr. President, DJ Bobo, Vengaboys, Alexia, La Bouche, Fun Factory, Culture Beat, Snap!, John Scatman i inni. Dziś muzyką dance określa się także najróżniejsze nowsze odmiany muzyki klubowej, blisko jednak spokrewnione z eurodance i house. Spośród nich wymienić można gatunek określany czasem jako New Italo Disco. Ponadto muzyką dance nazywane bywają często niektóre gatunki trance'u - przede wszystkim te, w których występuje wokal.

IDM (Intelligent Dance Music) - nazwa gatunku muzyki elektronicznej. Styl ten powstał we wczesnych latach 90. i wtedy też zaczęto używać tego terminu, początkowo na określenie sceny twórców eksperymentalnego techno i jungle skupionych wokół wytwórni Warp. Obecnie definicja IDM wydaje się obejmować wszystkie eksperymentalne style elektroniki wywodzące się z elektronicznej muzyki tanecznej, jak również inne awangardowe style muzyki ściśle związane z komputerami (np. glitch, chip music). Często zarzuca się, że termin IDM nie jest aktualny, nazwa nie pokrywa się z tym co oddaje ta muzyka, że przede wszystkim muzyka ta nie jest taneczna, natomiast nazwa jest taka a nie inna, ponieważ styl ten wywodzi się z techno, które jest taneczne, ciężkie, agresywne, szybkie. Pewni twórcy znużeni tym gatunkiem zaczęli tworzyć coś nowego, wolniejszego, mniej agresywnego, bardziej melodyjnego, bardziej artystycznego, improwizacyjnego, inteligentnego, wymagającego od słuchacza czegoś więcej, dlatego używa się też nazw: intelligent techno, listening techno, art techno. Prekursorami IDM są tacy artyści jak Richard D. James, Autechre, Plaid, Speedy J i inni, którzy znaleźli się na legendarnych już albumach Artificial Intelligence I i II wydanych przez Warp. Charakterystycznymi elementami tej muzyki są eksperymenty w tworzeniu dźwięków, a jednocześnie precyzja w ich doborze i kompozycji.

Trip hop ("Bristol sound") - gatunek muzyczny , który powstał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w Anglii. Nazwa wywodzi się od angielskiego miasta Bristol. Jego brzmienie zawiera elementy z downtempa i muzyki elektronicznej.
 
 
 
 
 
---------- Ratty & Thunder ---------
GG R: 8886515 - GG T: 8314738
---------- Also Known As -----------
-------------- Not4uS ---------------
 
NovaProspect 


Dołączył 6551 dni temu
Posty: 3
Skąd: East Europe
Punkty: 5
#10 Wiadomość | 2006-06-12, 09:55
 
Dark wave - mroczna odmiana electro. Mianem dark wave nazywani są wykonawcy, którzy łączą w sobie bit wzięty z EBM-u z mrocznym (nieprzesterowanym) wokalem. W muzyce jest dużo melodii, bitu i mroku. Czasami mroczne electro połączone jest z operową, patetyczną manierą (Die Form), czasami jest bardziej agresywne i zbliża się do electro-industrialu (Das Ich). (Diary of Dreams, Deine Lakaien, Diorama, Die Form, Das Ich).

Futurepop - gatunek muzyczny wywodzący się od synthpopu z jednej i ebm-u z drugiej strony. Gatunek niszowy, popularny w kręgach (dark-) electro. Najpopularniejsi wykonawcy to m.in. vnv nation, covenant, de/vision i in.
 
 
 
 
...We will make Your future better...
 
Nerious 
Advanced


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 6716 dni temu
Posty: 298
Skąd: Bydgoszcz
Punkty: 3
#11 Wiadomość | 2006-06-12, 10:42
 
DJ_Golem napisał/a:Aha, a o Jean Michaelu Jarre to nikt slowem tam nie wspomnial.. jeden z prekursorow tego calego elektronicznego brzmienia ktore teraz slyszymy :)


Tutaj w ogole mamy do czynienia z wielka ignorancja, nie ma slowa o JMJ o Vangelisie o Klaus Schulze, Tangerine Dream, MIke Oldfield, itd licza sie tylko nowo powstale gatunki niestety w moim odczuciu malo ambitne.
malo kto wie o istnieniu w latach 70-80 gatunki zwanego Berlin Schule albo transem berlinskim, do dzis sie go gra.

"ELECTRO - Jeden z młodszych odłamów muzyki technicznej. Wytworzył się około roku 1980 - na początku lat 80-tych."
Bzdura, grany byl juz wczesniej

Ambient troche zostal powierzchownie potraktowany..
Skad to wzioles Golem?
 
 
 
 
 
Muzyka jest jedna, tylko ludzie sa rozni..
Endorphinowiec
www.nerious.webpark.pl
 
DJ_Golem 
~Moderator~
NetPlay (Kanal Alternativ)


Orientacja: dziewczynki
Dołączył 7134 dni temu
Posty: 4514
Skąd: Bielsko-Biała
Punkty: 101
#12 Wiadomość | 2006-06-12, 15:26
 
clubtechno.com
 
 
 
 
 
"...Psychodelik, psychodeliczny styl - on zaczyna być mną, ja zaczynam być nim..."
<reason> 3.0
 
 
Odpowiedz do tematu
BeatsFactory » Forum » Muzyka » Dobra Muzyka » Techniczny slownik

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
qbs | forum: © phpBB by Przemo | stat4u
| © BeatsFactory 2002 - 2024 | partnerzy | protected by bowi