BeatsFactory
makin' music is my life

Newsy - Marek Grechuta nie żyje

Not4uS - 2006-10-09, 12:32
Temat postu: Marek Grechuta nie żyje
W wieku 61 lat zmarł Marek Grechuta, mistrz piosenki poetyckiej.

Największą popularność zdobył dzięki przebojom "Tango Anawa", "Korowód", "Serce", "Niepewność", "Ocalić od zapomnienia". Wielokrotnie był nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

Jego utwory, począwszy od tych, które śpiewał z towarzyszeniem zespołu Anawa, charakteryzowały się zawsze oryginalnym tekstem i odległą od stereotypów muzyką. Grechuta przez długi czas współpracował z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Wraz z nim założył krakowski kabaret, który przekształcił później w swój słynny zespół o nazwie "Anawa".

Z kolejnym zespołem muzycznym WIEM nagrał dwa albumy "Droga za widnokres" i "Magia obłoków", cieszące się również ogromną popularnością.

W 1977 roku, był współautorem, wraz z Krzysztofem Jasińskim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, musicalu "Szalona lokomotywa", według Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wielkim przebojem z tego musicalu okazał się utwór "Hop-szklanka piwa".

Przez 10 lat Marek Grechuta współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. Ostatnia płyta artysty ukazała się w 2003 roku. Nagrał też w kilka lat temu piosenkę pod tytułem "Kraków" z zespołem Myslovitz.

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie. Studiował architekturę w Krakowie.

źródło: Onet.pl

Stefard - 2006-10-09, 14:28

szkoda... jak byłem mały to mój ojciec często słuchał Grechuty... miał bardzo fajne piosenki łatwo wpadające w ucho... pokój z nim... [*]
ZeheOS - 2006-10-09, 14:32

Aż mi się coś zrobiło. :roll: Szkoda, i to bardzo.... :(
zbyszekbrzoska - 2006-10-09, 18:15

Mądrze śpiewał ..........
Adix - 2006-10-09, 18:44

Szkoda człowieka...
DJ_Golem - 2006-10-09, 19:45

Dni Ktorych Nie Znamy, beda zawsze jednym z lepszych utworow jakie znam. Kolejna kulturalna, wielka osobistosc odeszla :(

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group